Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego bankowania. 
Pozostawanie na bieżąco z komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa jest jedną z nich.

Nie chcesz stracić pieniędzy? Czytaj SMS-y z banku!

8 lut 2019
Oszuści coraz części wykorzystują maile i SMS-y do ataków na klientów banków. Aby uwiarygodnić swoje próby, treści pochodzących od nich maili i SMS-ów nawiązują do naszych wcześniejszych działań w internecie, np. wystawienia samochodu na serwisie otomoto, zainteresowania kupnem rzeczy wystawionych na aukcjach czy oczekiwaniem na przesyłkę.
 

Jak działają oszuści

 
Oszuści podsyłają maile lub SMS-y z linkiem, który ma nam ułatwić dokonanie drobnej płatności, a w rzeczywistości kieruje nas na fałszywą stronę. Jeśli podasz na niej swoje dane do logowania, oszuści wykorzystają je do logowania się do Twojej bankowości. Ustawią zaufanego odbiorcę, zmianę numeru telefonu do autoryzacji transakcji lub od razu wykonają transakcję. Otrzymasz w takim przypadku SMS autoryzacyjny, ale prawdopodobnie, nie będąc świadomym oszustwa, wpiszesz go na fałszywej stronie, umożliwiając złodziejom wyprowadzenie Twoich pieniędzy.
 

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

 
  • Czytaj dokładnie treści SMS-ów, jakie otrzymujesz z banku. Zawsze wysyłamy SMS-a do potwierdzenia dodania odbiorcy lub zmiany numeru telefonu do autoryzacji. 
  • Zanim wpiszesz login i hasło, upewnij się, że jesteś na właściwej, bezpiecznej stronie logowania do bankowości. Sprawdź, czy adres widoczny w pasku w oknie przeglądarki to https://login.ingbank.pl/mojeing/app/#login
  • Nigdy nie wymagamy podawania loginu wraz z pełnym hasłem do bankowości.
 
Przykładowe SMS-y:
 

Zobacz także