ING udostępnia produkcyjne API dla otwartej bankowości

10 wrz 2019

Udostępniliśmy oprogramowanie API, które umożliwi bezpieczne przekazywanie danych o kontach klientów innym firmom. Dzięki temu dostawcy aplikacji zewnętrznych (ang. TPP Third Party Providers) mogą - za zgodą klientów - w wygodny i bezpieczny sposób korzystać z danych o kontach i świadczyć usługi zgodnie z ideą otwartej bankowości. Zasady tych usług określa unijna dyrektywa PSD2.

Jakie usługi opierają się na otwartej bankowości?

TPP mogą świadczyć kilka rodzajów usług:

  • usługę korzystania z informacji o rachunku i historii transakcji (ang. AIS – Account Information Service),
  • usługę inicjowania płatności (ang. PIS – Payment Information Service),
  • usługę potwierdzenia dostępności środków na koncie w kwocie potrzebnej do realizacji transakcji (ang. CAF – Confirmation of Availability of Funds).

 

Co to dla Ciebie oznacza?

Będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich kont z poziomu wybranej aplikacji. Możesz także zostać poproszony o zgodę na przekazanie danych o swoim rachunku podczas wnioskowania o różne produkty finansowe, np. kredyt bądź pożyczkę. Oczywiście zawsze za Twoją zgodą.

Więcej dowiesz się na naszej stronie o otwartej bankowości.

 

Jak bezpiecznie korzystać z otwartej bankowości?

  • Dane o Twoich rachunkach płatniczych zostaną udostępnione tylko za Twoją zgodą. To Ty decydujesz, kiedy i komu przekażesz informacje o swoich finansach.
  • Pamiętaj, że wcześniej wydane zgody zawsze możesz odwołać.
  • Zachowaj szczególną ostrożność - dane do logowania i autoryzacji podawaj zawsze na stronie bankowości internetowej ING.

Wprowadziliśmy również obowiązek tzw. silnego uwierzytelnienia, czyli dodatkowego potwierdzenia operacji wykonywanych przez Ciebie.

  • Od 20 sierpnia 2019 roku zmieniliśmy sposób logowania do Mojego ING i aplikacji Moje ING mobile oraz sposób autoryzacji dyspozycji. Więcej o zmianach w sposobie logowania i autoryzacji dyspozycji w Moim ING, przeczytasz tutaj.
  • Dodatkowo od 14 września 2019 roku możemy poprosimy Cię o potwierdzenie PIN-em wybranych płatności zbliżeniowych poniżej 50 zł. Więcej o tych zmianach, przeczytasz tutaj.

W przyszłości zmienimy również zasady i sposób płacenia kartą w Internecie. O tych zmianach poinformujemy Cię z wyprzedzeniem.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie w otwartej bankowości.

Zobacz także