Najczęstsze pytania - klienci firmowi
- Czym będzie WIRON w umowach kredytowych?
WIRON to wskaźnik referencyjny, który zastąpi obecnie stosowany WIBOR.
Oprocentowanie zmienne kredytów oraz pożyczek aktualnie składa się z WIBOR-u oraz marży banku. W przyszłości WIRON zastąpi WIBOR w oprocentowaniu Twojego kredytu.
Wskaźnik referencyjny WIRON (WIRON – Warsaw Instrest Rate Overnight) ustala administrator tego wskaźnika, czyli GPW Benchmark S.A. Więcej informacji znajdziesz na stronie GPW Benchmark.
- Czy z powodu zmiany wskaźnika muszę teraz coś zrobić?
W obecnej chwili nie musisz nic robić.
Wszystkie czynności z reformą wskaźników znajdują się po naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszych stronach. Informacje będziemy aktualizować na bieżąco.
- Kiedy dokładnie WIBOR zmieni się na WIRON?
Pracujemy nad zmianami zgodnie z harmonogramem prac Narodowej Grupy Roboczej. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatami dostępnymi na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
- Których produktów będą dotyczyć zmiany?
Zmiany będą dotyczyć wszystkich produktów o charakterze kredytowym, które uwzględniają w swojej umowie / regulaminie odwołanie do wskaźnika referencyjnego WIBOR.
- Nad czym aktualnie pracujemy w banku?
Aktualnie analizujemy wpływ reformy na nasze produkty bankowe. Aktywnie uczestniczymy w spotkaniach Narodowej Grupy Roboczej, aby dostosować się do zmian wynikających z reformy.
- Czy reforma wskaźników dotyczy także kredytów z oprocentowaniem stałym?
Reforma nie dotyczy umów kredytowych, w których zastosowano stałe oprocentowanie. Natomiast w przypadku gdy umowa przewiduje oprocentowanie stałe oraz w pewnych przypadkach także oprocentowanie zmienne – reforma będzie dotyczyła części w zakresie oprocentowania zmiennego.
- Kiedy mogę dostać ofertę produktu opartego o WIRON?
Prace nad taką ofertą trwają.
- W jaki sposób nastąpi zamiana WIBOR na WIRON w trwających umowach?
Zastąpienie WIBOR-u w relacji z klientem nastąpi zgodnie z postanowieniami umowy lub regulaminu, albo na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów, które najprawdopodobniej wskaże WIRON jako zamiennik WIBOR-u. Do rozpoczęcia procesu zamiany dojdzie jednak dopiero wtedy, gdy GPW Benchmark S.A. bądź Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie ogłosi zamiar likwidacji WIBOR.