Najczęstsze pytania – duże korporacje i klienci międzynarodowi
- Co to jest WIRON?
Wskaźnik referencyjny WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ustalany jest przez GPW Benchmark S.A. na podstawie transakcji depozytowych overnight zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami. Jest to wskaźnik referencyjny, który zastąpi obecnie stosowane wskaźniki WIBOR oraz WIBID.
Więcej informacji znajdziesz na stronie GPW Benchmark S.A..
- W jakich produktach bankowych znajdzie zastosowanie WIRON?
WIRON będzie stosowany we wszystkich produktach, w których występuje zmienna stopa procentowa i obecnie stosowany jest WIBOR lub WIBID, czyli m.in. w kredytach, pożyczkach, obligacjach, rachunkach bankowych, automatycznych lokatach jednodniowych, produktach dyskontowych.
- Czym będzie WIRON w umowach kredytowych?
Oprocentowanie zmienne kredytów oraz pożyczek aktualnie składa się z WIBOR-u oraz marży banku. W przyszłości WIRON (lub indeks składany WIRON) zastąpi WIBOR w oprocentowaniu Twojego kredytu.
- Jak będzie stosowany WIRON dla różnych produktów?
Zobacz Rekomendacje przygotowane przez Narodową Grupę Roboczą
- Czy z powodu zmiany wskaźnika referencyjnego muszę teraz coś zrobić?
W obecnej chwili nie musisz nic robić.
Wszystkie czynności związane z reformą wskaźników referencyjnych znajdują się teraz po naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszych stronach. Informacje będziemy aktualizować na bieżąco. - W jaki sposób nastąpi zamiana WIBOR na WIRON w trwających umowach?
Zastąpienie WIBOR-u w relacji z klientem nastąpi zgodnie z postanowieniami umowy lub regulaminu, albo na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów, które najprawdopodobniej wskaże WIRON jako zamiennik WIBOR-u. Do rozpoczęcia procesu zamiany dojdzie jednak dopiero wtedy, gdy GPW Benchmark S.A. bądź Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie ogłosi zamiar likwidacji WIBOR-u.
- Których produktów będą dotyczyć zmiany?
Zmiany będą dotyczyć wszystkich produktów bankowych, które uwzględniają w swojej umowie/ regulaminie odwołanie do wskaźnika referencyjnego WIBOR lub WIBID.
- Nad czym aktualnie pracuje bank?
Aktualnie analizujemy wpływ reformy na nasze produkty bankowe. Aktywnie uczestniczymy w spotkaniach Narodowej Grupy Roboczej, aby dostosować się do zmian wynikających z reformy.
- Czy reforma wskaźników referencyjnych dotyczy także kredytów z oprocentowaniem stałym?
Reforma nie dotyczy umów kredytowych, w których zastosowano stałe oprocentowanie. Natomiast w przypadku gdy w umowa przewiduje oprocentowanie stałe oraz w pewnych przypadkach także oprocentowanie zmienne – reforma będzie dotyczyła części w zakresie oprocentowania zmiennego.
- Ubiegam się o finansowanie. O stawkę którego wskaźnika referencyjnego będzie oparta oferta banku?
Oferta, którą przedstawimy będzie oparta o stawkę WIBOR.
- Kiedy mogę dostać ofertę produktu opartego o WIRON?
Prace nad taką ofertą trwają.
- Mam umowę, w której wpisany jest WIBOR (lub WIBID). Co się stanie z taką umową?
Zgodnie z postanowieniami umowy, regulaminem lub z mocy prawa obecnie stosowany wskaźnik referencyjny będzie zamieniony na WIRON.
- Kiedy może nastąpić koniec publikacji WIBOR-u?
Zgodnie z Mapą Drogową, opublikowaną we wrześniu 2022 roku przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźników Referencyjnych działający przy Komisji Nadzoru Finansowego, zaprzestanie publikacji WIBOR-u nastąpi prawdopodobnie na początku 2025 roku. Jednak ani zaprzestanie publikacji WIBOR, ani data takiego zaprzestania nie są jeszcze potwierdzone. Dokładna data likwidacji WIBOR zostanie prawdopodobnie wskazana w oficjalnym oświadczeniu administratora WIBOR, tj. GPW Benchmark.
Podstawowym źródłem informacji na temat planowanej likwidacji WIBOR-u jest strona internetowa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz strona GPW Benchmark.
Opisy indeksów: https://gpwbenchmark.pl/opisy_indeksow