Nauka inwestowaniaz ING

Jak korzystać ze strony o nauce inwestowania

Taniec z ogniem to piękne widowisko. Z drugiej strony, zabawa ogniem wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości owłosienia. Brzmi znajomo, bo każda strona o inwestowaniu w fundusze powtarza, jak mantrę, analogiczne słowa o ryzyku.

Każdy człowiek podejmuje ryzyko, mniejsze lub większe. Jest ono wpisane we wszystkie życiowe decyzje. Wierzymy, że sposobem na jego ograniczenie jest wiedza. Dlatego stworzyliśmy tę sekcję edukacyjną.

Jeżeli zdecydujesz się zaangażować swój cenny czas w naukę z nami, czeka na Ciebie:

  • dużo prosto przedstawionej wiedzy, podzielonej na trzy poziomy 
  • logiczna kolejność tematów od ogółu do szczegółu
  • zdroworozsądkowe podejście do inwestycji 
  • opis elementów, z których możesz stworzyć własne, komfortowe podejście do inwestowania.

 

Przyjęliśmy, że inwestor początkujący to...

ktoś, kto chce pomnażać swoje pieniądze, ale ma opory przed zrobieniem pierwszego kroku w świat inwestycji. Blokuje go brak wystarczającej wiedzy i natłok trudnych pojęć. Inwestor początkujący ceni bezpieczeństwo, a w inwestowaniu widzi głównie ryzyko straty.

Na tym poziomie bardzo ważne jest poznanie podstawowych pojęć i zasad, które działają na rynku inwestycji. Jest to też etap racjonalnej i optymalnej budowy kapitału inwestycyjnego.

Będziesz w stanie pewnie poruszać się wśród pojęć inwestycyjnych i rozumieć, jak działa ten rynek.

Zacznij od podstaw

Przyjęliśmy, że inwestor średnio zaawansowany to...

ktoś, kto ma za sobą pierwsze kroki w inwestowaniu – skorzystał z oferty funduszowej lub giełdowej. Inwestor średnio zaawansowany posiada poduszkę finansową i kapitał inwestycyjny, który chce pomnażać efektywniej od oprocentowania oszczędności. Rozumie też podstawowe mechanizmy działania rynku.

Na tym poziomie bardzo ważne jest poznanie technik dywersyfikacji ryzyka. Jest to też etap nauki budowania i zarządzania portfelem inwestycji oraz oceny jego efektywności.

Będziesz w stanie świadomie inwestować i aktywnie reagować na zmiany rynkowe.

Przejdź do konkretów

Przyjęliśmy, że inwestor zaawansowany to...

ktoś, kto wie, po co inwestuje – ma własną, określoną strategię, którą stara się wdrożyć i motywację do pomnażania pieniędzy. Inwestor zaawansowany poszukuje sposobów doskonalenia portfela i osiągania optymalnego zysku. Weryfikuje informacje i ich źródła, wyciąga wnioski z porównań i benchmarków.

Na tym poziomie bardzo ważne jest robienie właściwego użytku z dostępnej wiedzy i danych oraz płynne poruszanie się pomiędzy inwestycjami funduszowymi i giełdowymi.

Będziesz swobodnie i świadomie zarządzać swoimi inwestycjami.

Poinformujemy Cię, gdy sekcja będzie dostępna. Pozostań w kontakcie!

Czego się tutaj nauczysz

1

Przygotowanie podstaw

Zaczniesz budować rozsądne podejście do inwestycji i wyeliminujesz wpływ przekłamań i uprzedzeń.

Dowiesz się, jak zaplanować swój start w świat inwestycji na podstawie analizy własnej sytuacji.

2

Poziom początkujący

Zrozumiesz podstawy działania rynku inwestycji i nauczysz się pojęć, które na nim funkcjonują.

Poznasz różne kierunki inwestowania i będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji.

3

Poziom średnio zaawansowany

Nauczysz się zasad i filarów budowy i zarządzania portfelem, aby jak najlepiej reagował na zmiany rynkowe.

Poznasz pułapki emocjonalne, które czekają na inwestorów i mechanizmy ochronne, które ich chronią.

4

Poziom zaawansowany

Dowiesz się, jak pozyskiwać i analizować informacje oraz wykorzystywać je na potrzeby swojej strategii inwestycyjnej.

Zyskasz swobodę w łączeniu inwestycji funduszowych i giełdowych. Nauczysz się wyciągać wnioski ze swoich decyzji.

Postawa to podstawa

Musisz mieć świadomość swojej aktualnej sytuacji finansowej. Odpowiedz na 5 pytań poniżej i zastanów się, jakie masz podejście do pieniędzy.

  • Czy kontrolujesz swoje wydatki?
  • Czy oszczędzasz efektywnie? 
  • Czy masz tyle pieniędzy, ile chcesz i potrzebujesz?
  • Czy wiesz jak pomnażać pieniądze?
  • Jak reagujesz na stratę?

Różnica robi różnicę

Różnice trzeba dostrzec, a następnie wykorzystać.

W budowaniu kapitału kluczowe jest zwiększenie różnicy pomiędzy tym, ile zarabiasz, a tym, ile wydajesz. Pomoże Ci to zbudować poduszkę finansową i kapitał inwestycyjny.

Natomiast w inwestowaniu chodzi o zwiększanie różnicy pomiędzy wartością inwestycji, a zainwestowanym kapitałem. To właśnie wynik Twojej inwestycji. 

Krok po kroku

Potraktuj naukę inwestowania jak naukę chodzenia. Daj sobie czas i zdobywaj wiedzę stopniowo.

Zachowaliśmy takie tempo przekazywania nowych informacji, aby utrzymać stały, umiarkowny poziom trudności.

Tematy ułożyliśmy w kolejności od ogółu do szczegółu. Staraliśmy się przewidzieć pytania, które możesz zadać i odpowiedzieć na nie we właściwym momencie.

Obalmy mity inwestycyjne

Czy pod łóżkiem mieszka potwór?

Wielokrotne powtarzanie nieprawdziwych informacji tworzy mity, ale nie zmienia prawdy. Obalmy mity w świecie inwestycji.

Jak zbudować kapitał inwestycyjny

Żeby zainwestować pieniądze, trzeba je mieć

Duże kwoty biorą się z małych. Inwestowanie zaczyna się od oszczędzania. Budowanie kapitału to praktyka, którą możesz wdrożyć niezależnie od poziomu zarobków. Poznaj sposoby gromadzenia poduszki finansowej.

Niniejszy materiał został przygotowany przez ING Bank Śląski S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani środków jakimi dysponuje odbiorca.

Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, ani porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty czy zachęty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że prezentowane informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji.

O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedniej notyfikacji.

Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa są zastrzeżone.