- Jak policzyć, ile możesz zainwestować
- Czym jest ankieta inwestycyjna i profil inwestora
- Zysk, ryzyko i czas – trzy filary inwestowania
- Jak działa fundusz inwestycyjny
- W co inwestują fundusze
- Co to jest dywersyfikacja ryzyka inwestycji
- Jakie opłaty mogą pobierać fundusze i za co
- Jak inwestować w gotowe produkty funduszowe
- Jak inwestować samodzielnie w fundusze
- Czy można zacząć inwestowanie od giełdy
Ile pieniędzy zainwestować
To kluczowe pytanie dla wszystkich, którzy zamierzają zacząć inwestować.
Jeżeli inwestujesz „na próbę”, aby zdobyć doświadczenie – wybierz niewielką kwotę – taką, której nie boisz się stracić. Jeżeli jednak zależy Ci na wyniku i chcesz inwestować na poważnie, wylicz kapitał inwestycyjny na podstawie swojej poduszki finansowej.
Wylicz średnie wydatki
Wylicz wartości poduszki
Wylicz kapitał inwestycyjny
Jako inwestor możesz uznać, że zbudujesz swój kapitał inwestycyjny w inny sposób. Nie rób gwałtownych kroków, gdy podejmujesz decyzje, uwzględniaj swoją sytuację życiową i materialną.
Twój profil inwestora – co Ci daje ankieta inwestycyjna
Ankieta inwestycyjna pomoże określić Twój profil inwestora. Wpływa na niego Twoja wiedza, doświadczenie, oczekiwany zysk i akceptowany poziom ryzyka straty. Ankietę możesz aktualizować, a Twój profil inwestora może się zmieniać w czasie.
Co zyskujesz?
Ochronę przed potencjalnie złymi dezycjami. Przy każdym wyborze funduszy wiesz, które z nich są dla Ciebie odpowiednie.
Jak czytać wyniki?
Przy podsumowaniu ankiety zobaczysz rozbudowany opis swojego profilu inwestora, wygenerowany na podstawie Twoich odpowiedzi.
Jeżeli korzystasz z Mojego ING
Możesz już teraz poznać swój profil inwestora
Trzy filary, na których opiera się inwestowanie
Inwestowanie składa się z wielu decyzji, które musisz podjąć i pytań, na które musisz odpowiedzieć. Większość z nich sprowadza się do tego, ile możesz zyskać, ile możesz stracić i w jakim czasie.
Jak działają fundusze inwestycyjne
Poznaj mechanizm działania funduszy inwestycyjnych
Dowiesz się, jaka idea za nimi stoi, jakie są kolejne kroki procesu zakupu, ile trwają i co obejmują. Pozwoli Ci to podejmować lepsze i świadome decyzje inwestycyjne.
W co inwestują fundusze
Poznaj różne klasy aktywów i ich charakterystykę
Dowiesz się, jak wybór kierunku inwestycji wpływa na jej poziom ryzyka.
Dlaczego dywersyfikacja jest ważna
"Nie wkładaj wszystkich pieniędzy do jednej kieszeni"
Coś o tym, że inwestowanie to w dużej mierze postępowanie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.
Opłaty – za co płacisz, gdy inwestujesz
Twoje opłaty współfinansują pracę ekspertów, którzy zarządzają Twoimi inwestycjami i utrzymują system dystrybucji, dzięki któremu kupujesz, sprzedajesz, wymieniasz jednostki i śledzisz ich wartość.
Rodzaje opłat, które mogą (ale nie zawsze muszą) pobierać fundusze
Koszt korzystania z systemów, które umożliwiają zakup i obsługę funduszy. Z reguły jest to określony procent od kwoty zakupu.
Dystrybutorzy często rezygnują z tej opłaty, bo jej naliczenie sprawia, że inwestycja na starcie notuje stratę, którą fundusz musi odpracować.
To wynagrodzenie dla ekspertów TFI za zarządzanie inwestycjami funduszu. Z reguły jest to procent od wartości aktywów funduszu, którymi zarządza fundusz. Tą opłatą TFI dzieli się ze swoimi dystrybutorami, np. bankami.
Opłata za zarządzanie jest wliczona w cenę jednostek uczestnictwa.
Pokrywa koszty związane z zamianą lub konwersją jednostek uczestnictwa pomiędzy funduszami. Z reguły jest to procent od wartości transakcji.
Większości TFI nie pobiera opłat za zamianę.
Zwykle jest związana z inwestowaniem w produkty, w których określone korzyści związane są z utrzymaniem inwestycji przez pewien okres.
Opłatę umorzeniową zapłacisz, jeżeli zdecydujesz się zakończyć inwestycję przed ustalonym terminem.
Inwestowanie w gotowe rozwiązania funduszowe
Gotowe produkty inwestycyjne zarządzane przez specjalistów
Czym różnią się od innych inwestycji funduszowych? Czy jest to wybór z rozsądku, przemyślana strategia, czy może świadome lenistwo?
Samodzielne inwestowanie w fundusze
Więcej możliwości, większy wpływ, większa odpowiedzialność
Od jednego funduszu do wielu zróżnicowanych portfeli. Jak wygląda inwestowanie, kiedy to Ty podejmujesz większość decyzji.
Pierwsze kroki na giełdzie
Tak, możesz zacząć inwestować od razu na giełdzie
Niech runą stereotypy. Konto maklerskie otwiera szerokie możliwości, również wtedy, gdy szukasz jedynie alternatywy dla oszczędności, czy inwestycji w fundusze.
Podsumowanie
Nauka inwestowania nie jest po to, aby przekonać Cię do tego. Nauka inwestowania jest po to, aby zrozumieć tych, którzy to robią.
Naszym celem w tej części było pokazanie podstawowych zasad działania rynku inwestycyjnego i jego uczestników.
Niniejszy materiał został przygotowany przez ING Bank Śląski S.A. wyłącznie w celach informacyjnych, bez uwzględnienia celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani środków jakimi dysponuje odbiorca.
Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, ani porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani też oferty czy zachęty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. ING Bank Śląski S.A. dołożył należytej staranności aby zapewnić, że prezentowane informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Bank Śląski S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, ani wszelkie bezpośrednie i pośrednie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji.
O ile nie zastrzeżono inaczej, wszystkie opinie, prognozy i oszacowania należą do autora(autorów) oraz są aktualne w momencie publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedniej notyfikacji.
Publikacja ta oraz zawarte w niej dane są chronione prawami autorskimi. Nie może być ona kopiowana, rozpowszechniana ani publikowana przez jakąkolwiek osobę w jakimkolwiek celu bez wyraźnej uprzedniej zgody ING Banku Śląskiego. Wszystkie prawa są zastrzeżone.