Zrozumieć ideę funduszy
Uczestnicy rynku inwestycji funduszowych
Ty i inne osoby, które tak jak Ty, powierzają Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych swoje pieniądze, aby mieć proporcjonalny do swojego wkładu udział w wyniku funduszu.
Instytucje, za pośrednictwem których kupujesz jednostki funduszy inwestycyjnych (np. bank ING).
„Księgowi” procesu - podmioty, które dbają o to, aby inwestorzy otrzymali odpowiednią liczbę jednostek uczestnictwa funduszu za pieniądze, które wpłacają.
To one zarządzają funduszami, których jednostki kupujesz. Specjaliści z TFI podejmują decyzje o zakupie lub sprzedaży papierów wartościowych w ramach funduszu. Jednostki, które kupujesz dają Ci proporcjonalny udział w efektach ich pracy (zysku lub stracie).
Instytucje, które chronią interesy inwestorów i dbają o to, aby cały proces inwestycji w fundusze był zgodny z prawem i przejrzysty.
Proces zakupu jednostek funduszu – krok po kroku
Kupujesz jednostki
Składasz zlecenie zakupu funduszu u dystrybutora np. w banku i przelewasz pieniądze.
Dystrybutor przekazuje zlecenie do agenta transferowego
Informacja o zakupie trafia do agenta transferowego i TFI.
Pieniądze trafiają do banku depozytariusza.
Agent transferowy łączy zlecenie z wpłatą
Agent transferowy przydziela Ci liczbę jednostek uczestnictwa wg wyceny z danego dnia i wystawia potwierdzenie transakcji.
Agent transferowy przesyła potwierdzenie do dystrybutora
Na Twoim rejestrze (indywidualnym rachunku funduszu) pojawia się informacja o liczbie jednostek uczestnictwa i ich wartości.
Fundusz w parasolu
Parasolem nazywamy jeden fundusz „nadrzędny”, który skupia w sobie subfundusze o różnych strategiach, politykach inwestycyjnych. Oznacza to, że w jednym parasolu mogą znaleźć się zarówno fundusze akcyjne, jak i obligacyjne czy mieszane.
Możesz się pod nim schronić w trakcie ulewy, kiedy np. na rynku zaczną się turbulencje, a Ty zdecydujesz się przenieść pieniądze na bezpieczniejszą strategię i przeczekać. Możesz wtedy zamienić swój obecny subfundusz na inny w ramach jednego parasola. Nie zapłacisz wówczas podatku od zysków kapitałowych, bo chroni Cię parasol.
Wiesz już, czym jest parasol, ale dlaczego warto się pod nim schronić?
Zamiana funduszu na inny odbywa się w ramach tego samego parasola. Gdy przenosisz pieniądze pomiędzy funduszami w parasolu, oznacza to, że do czasu całkowitego wyjścia z parasola (sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu) odraczasz zapłatę podatku od zysków kapitałowych. W efekcie Twoje pieniądze pracują efektywniej i przy finalnym rozliczeniu możesz na tym zyskać.
Pamiętaj jednak, że transakcja zamiany to nie to samo, co konwersja. O konwersji mówimy, kiedy przenosimy pieniądze z jednego subfunduszu na drugi, zarządzany przez to samo towarzystwo, ale będący pod innym parasolem. W tej sytuacji nie unikniesz zapłacenia podatku od zysku (oczywiście, o ile ten zysk masz). Podatku nie płacisz samodzielnie i nie musisz o tym pamiętać. Jest pobierany automatycznie przy konwersji, czyli przenoszona kwota będzie po prostu mniejsza o jego wartość.
Co więcej, w ramach funduszu parasolowego działa zasada kompensacji zysków i strat. Oznacza to, że podatek od zysków kapitałowych na wyjściu z funduszu parasolowego jest wyliczany od całkowitego zysku, więc jeśli stracisz na jednym z funduszy w parasolu, finalny podatek do zapłaty będzie mniejszy.
Czas i cena – możliwe źródła obiekcji
Jest XXI wiek, dlatego oczekujesz natychmiastowego efektu. Tymczasem dowiadujesz się, że zakup funduszy trwa kilka dni i zastanawiasz się dlaczego.
Nie wynika to z braku odpowiedniej technologii, lecz z konieczności wymiany informacji i przekazania pieniędzy pomiędzy uczestnikami procesu zakupu. Każdy etap wymaga właściwej weryfikacji, aby był bezpieczny i przejrzysty.
Jeżeli opierasz się na doświadczeniach z innych obszarów, to oczekujesz, że gdy widzisz cenę i decydujesz się na zakup, to ta cena jest obowiązująca i ostateczna.
W przypadku funduszy inwestycyjnych jest inaczej. Cena, którą widzisz w momencie składania zlecenia zakupu, może różnić się od finalnej ceny po której zostaną przeliczone jednostki. Wynika to z przesunięcia w czasie pomiędzy złożeniem zlecenia, a jego rozliczeniem:
- jeśli złożysz zlecenie zakupu przed godziną 19:00, to zazwyczaj wycena nastąpi kolejnego dnia i kupisz jednostki po cenie z tego dnia
- jeżeli złożysz zlecenie zakupu po godzinie 19:00, wycena nastąpi z dwudniowym opóźnieniem.
Przeliczenie pieniędzy na jednostki uczestnictwa następuje u agenta transferowego, gdy otrzyma wszystkie niezbędne informacje.