Dlaczego zatrzymujemy banknoty podejrzane co do autentyczności?

Ponieważ musimy. Obowiązek taki nakłada na nas i wszystkie inne banki działające w Polsce zarządzenie Narodowego Banku Polskiego nr 19/2016. Zgodnie z nim, od dnia 1 lipca 2018 r. banki w Polsce mają obowiązek zatrzymywania banknotów wpłacanych do wpłatomatów, co do których zachodzi podejrzenie co do autentyczności.

Zobacz pełen tekst zarządzenia

Co będzie dalej z zatrzymanym banknotem?

Krok 1

Zatrzymany przez wpłatomat banknot nie jest księgowany na Twoim rachunku. Po wyjęciu go z wpłatomatu, ponownie zweryfikujemy jego autentyczność. W przypadku gdy okaże się autentyczny, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku.

Krok 2

Jeżeli nasza weryfikacja wskaże, że banknot jest nieautentyczny, zobowiązani jesteśmy przekazać go Policji wraz z Twoimi danymi. Policja podejrzany banknot przesyła do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli ekspertyza NBP wykaże autentyczność banknotu, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku.

Krok 3

Jeżeli ekspertyza wykonana przez NBP wykaże, że banknot jest fałszywy, to pozostaje on w NBP. W tej sytuacji o wyniku ekspertyzy i dalszych krokach zostaniesz poinformowany przez Policję.

Odpowiedzi na ważne pytania

Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń do nas

801 222 2221, +48 (32) 357 00 691

Zostaw numer, oddzwonimy

Odwiedź oddział

Mamy ponad 300 oddziałów

Znajdź oddział lub bankomat

Porozmawiajmy na czacie

Masz pytania? Zadaj je teraz

Rozpocznij czat

1. Koszt połączenia wg stawek operatora