Dlaczego zatrzymujemy banknoty podejrzane co do autentyczności?
Taki obowiązek nakłada na nas i wszystkie inne banki działające w Polsce zarządzenie Narodowego Banku Polskiego nr 19/2016.
Co będzie dalej z zatrzymanym banknotem?
Zatrzymany banknot nie jest księgowany na Twoim rachunku
Po wyjęciu go z wpłatomatu, ponownie zweryfikujemy jego autentyczność. Jeśli okaże się autentyczny, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku.
Jeżeli nasza weryfikacja wskaże, że banknot jest nieautentyczny, musimy przekazać go Policji wraz z Twoimi danymi
Policja podejrzany banknot przesyła do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli ekspertyza NBP wykaże autentyczność banknotu, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku.
Jeżeli ekspertyza wykonana przez NBP wykaże, że banknot jest fałszywy, to pozostaje on w NBP
W tej sytuacji, o wyniku ekspertyzy i dalszych krokach zostaniesz poinformowany przez Policję.
Pytania i odpowiedzi
- Dlaczego zatrzymano mój banknot?
Wpłatomaty weryfikują autentyczność banknotów. W przypadku gdy urządzenie stwierdzi, że banknot może nie być autentyczny, zgodnie z Zarządzeniem 19/2016 NBP musimy taki banknot zatrzymać.
- Co się stało z zatrzymanym przez wpłatomat banknotem?
Zatrzymany przez wpłatomat banknot trafia do wydzielonego w urządzeniu pojemnika, gdzie czeka na potwierdzenie autentyczności przez naszego specjalistę.
- Czy zatrzymanie banknotu przez wpłatomat oznacza, że jest on fałszywy?
Niekoniecznie. Oznacza to tylko, że mechanizmy użyte we wpłatomacie nie były w stanie potwierdzić jego autentyczności, co może być również skutkiem jego mechanicznego uszkodzenia lub pobrudzenia. I zwykle tak właśnie jest, a po jego weryfikacji przez ekspertów pieniądze trafiają na konto wpłacającego.
- Czy grozi mi odpowiedzialność karna za użycie fałszywego banknotu?
Jeżeli ekspertyza nasza i Narodowego Banku Polskiego potwierdzą, że banknot jest sfałszowany, Policja podejmie kroki zmierzające do wyjaśnienia okoliczności wejścia w posiadanie banknotu. Nie musi to oznaczać odpowiedzialności karnej, w większości przypadków poszkodowani nieświadomie wchodzą w posiadanie fałszywych pieniędzy. W takim jednak przypadku pieniądze nie wpłyną na Twoje konto.
- Jak długo trwa weryfikacja banknotu w banku?
Weryfikacja banknotu nastąpi po jego wyjęciu z wpłatomatu, które może być zrealizowane do 30 dni od dnia wpłaty.
- Co się stanie, jeżeli weryfikacja banknotu przez bank wykaże brak autentyczności?
W takiej sytuacji przekażemy banknot na Policję, która prześle go do NBP w celu przeprowadzenia ekspertyzy.
- Kiedy będę poinformowany o wyniku ekspertyzy przeprowadzonej przez NBP?
Niestety, nie mamy wpływu na czynności procesowe prowadzone przez Policję i ekspertyzę realizowaną przez NBP. Z doświadczenia wiemy, że trwają one od 2 do 6 miesięcy.
- Co się stanie, jeżeli anuluję transakcję wpłaty we wpłatomacie?
Jeżeli we wpłacie będzie banknot podejrzany co do autentyczności, wpłatomat zatrzyma go, a kwota z niego nie wpłynie na konto. W przypadku gdy we wpłacie będą banknoty zniszczone, wpłatomat również je zatrzyma, lecz równocześnie wpłaci ich kwotę na konto.
- Czy złożyć reklamację w przypadku gdy wpłatomat zatrzyma banknot podejrzany o brak autentyczności?
Nie musisz. Przeprowadzimy weryfikację zatrzymanego banknotu i w przypadku potwierdzenia jego autentyczności wpłacimy pieniądze na Twoje konto. Jeżeli weryfikacja wykaże brak autentyczności, wyślemy Ci o tym pisemną informację.
Masz dodatkowe pytania?