Sprawdzenie lokalizacji mieszkania przed zakupem – na co warto zwrócić uwagę?

2018-07-25

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia ważnych decyzji życiowych. Jeśli szukasz lokum do życia dla swojej rodziny na lata, jego lokalizacja jest niezwykle ważna. To z pewnością jeden z czynników, na który warto zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania. Zobacz, o czym powinieneś pomyśleć!

Jakie ma znaczenie lokalizacja przy zakupie mieszkania?

Jest równie ważna, a nawet ważniejsza niż cena. To miejsce zamieszkania będzie codziennie warunkowało to, jak żyjesz. Oto najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając dogodną lokalizację przed zakupem mieszkania:

 • odległość od miejsca pracy,
 • bliskość miasta lub jego centrum,
 • bezpieczeństwo,
 • poziom hałasu,
 • czystość,
 • poziom zanieczyszczenia powietrza,
 • dostępność szpitali, aptek, przedszkoli, szkół,
 • ofertę usługowo-handlową,
 • obecność obiektów rekreacyjnych,
 • infrastrukturę,
 • zieleń,
 • sieć komunikacji miejskiej bądź międzymiastowej.

Aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, jest naprawdę wiele. Ważną kwestią dla wielu osób jest również „sąsiedzkość”, czyli to, jak mieszkańcy dogadują się ze sobą. Jeśli ważny jest dla Ciebie kontakt z otaczającymi Cię ludźmi i szukasz lokalnych znajomości czy aktywności, z pewnością musisz poznać tę kwestię bliżej. Najlepiej skorzystać z istniejących rankingów osiedli lub dzielnic, w których ten czynnik został uwzględniony.

Kozanów – osiedle zbudowane na obszarze zalewowym
Oto, na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania w szczególności: Twoje bezpieczeństwo. Powszechnie znana jest historia wrocławskiego osiedla Kozanów, które zostało zbudowane na obszarach, które są cyklicznie zalewane przez Odrę. W 1997 roku to właśnie tam powódź zebrała swoje największe żniwo. Jeśli już kupiłeś mieszkanie na zagrożonym terenie i nie chcesz się przeprowadzać, wykup ubezpieczenie od klęsk żywiołowych.

Jeśli ważna będzie dla Ciebie jedynie niska cena kupowanego mieszkania, musisz liczyć się z tym, że Twoje lokum może okazać się jedynie „sypialnią”. Dlaczego? Nie będziesz chętnie z niego wychodził, jeśli w pobliżu nie będzie przyjemnych restauracji, parków czy sklepów, które lubisz. Również, jeśli nie podejmiesz swojej decyzji w oparciu o jakość dojazdów do pracy czy miejsc, w których często przebywasz, codziennie będziesz marnował dużo czasu i tracił nerwy, a koszty życia zwiększą się.

Lokalizacja a Twoje plany na przyszłość

Jeśli jesteś singlem, sprawa wydaje się łatwiejsza. Możesz oczywiście przy kupnie mieszkania kierować się jedynie własnymi preferencjami, jednak lepiej jest od razu zastanowić się, czy ta sama lokalizacja sprawdzi się także, gdy założysz rodzinę. Masz lub planujesz mieć psa? Brak dogodnych terenów do wychodzenia z nim może być frustrujący.

Jeśli kupujesz mieszkanie z partnerem, powinniście wziąć pod uwagę potrzeby Was obojga, ale również te, które mogą wiązać się z posiadaniem potomstwa. Gdy pojawi się dziecko, niezwykle ważne stają się także te czynniki lokalizacji, na które wcześniej nie zwracałeś uwagi. Wzrasta rola bezpieczeństwa, obecności szpitala, przedszkoli i szkół, jakości podwórek i bliskości placów zabaw, zieleni czy boisk. Zastanów się też od razu nad takimi kwestiami, jak:

 • konieczność dowożenia dzieci do przedszkola i szkoły,
 • odległość od pracy partnera,
 • okolica przyjazna dzieciom,
 • solidne zaplecze handlowo-usługowe – sklep pod domem czy niedaleko zlokalizowana restauracja z pewnością umilą Ci życie,
 • poziom hałasu i sąsiedztwo, które może stać się dla Ciebie uciążliwe dopiero wtedy, gdy urodzi Ci się dziecko.

Warto myśleć o przyszłości
Kupno mieszkania należy rozpatrywać jako dalekosiężną inwestycję. Od lokalizacji mieszkania zależy również to, czy i o ile wzrośnie wartość nieruchomości. Ważna jest także przyszłość. To, jak przedstawia się lokalizacja obecnie, może zmienić się nawet w niedalekiej przyszłości. Pamiętaj, aby np. sprawdzić plany zagospodarowania urbanistycznego okolicy czy ewentualne inwestycje, które mogą powstać w otoczeniu. Słaba obecnie infrastruktura może w ciągu kilku lat rozwinąć się na tyle, że lokalizacja stanie się wręcz rozchwytywana. Często deweloperzy mają w planach budowę dróg wewnętrznych, a wznoszone przez nich osiedla przyciągają innych inwestorów – np. sieci supermarketów.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, żeby nie żałować?

Kupno taniego mieszkania nie zawsze będzie się opłacać. W istocie, kiedy wybierasz ofertę, zwróć szczególną uwagę na lokalizacje najtańszych nieruchomości. Często są tak mało kosztowne właśnie przez wzgląd na ich umiejscowienie. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko obecny stan okolicy, ale i plany na jej rozwój lub zagospodarowanie przez włodarzy i deweloperów. Twoje kupione mieszkanie może bowiem znacznie stracić lub zyskać na wartości w przyszłości.

Kolejną kwestią są oszczędności, które mogą wynikać z dogodnej lokalizacji. Liczy się też czas, który możesz znacznie skrócić, jeśli zamieszkasz bliżej pracy. Nawet jeśli nie korzystasz z komunikacji publicznej, pomyśl o tej kwestii – dogodny dojazd do Twojego mieszkania również wpływa na jego wartość.

Zrób wywiad środowiskowy
Kiedy rozpatrujesz daną lokalizację, koniecznie sam sprawdź to, w jakiej okolicy się ona znajduje. Nie tylko będziesz mógł zweryfikować obietnice dewelopera, co do faktycznej bliskości sklepów czy parków, ale również będziesz mieć szansę porozmawiać np. z sąsiadami czy obecnymi mieszkańcami osiedla. Ważne jest, abyś spędził w danym miejscu nawet kilka godzin – po to, żeby mieć jak najlepszy obraz okolicy. Jeśli kupujesz mieszkanie na nowym osiedlu, a jego otoczenie nie jest jeszcze zagospodarowane, koniecznie zobacz, jakie są plany dotyczące tej lokalizacji. Z pewnością nie chcesz, żeby za kilka lat pod Twoimi oknami powstała na przykład droga ekspresowa.

Zakup mieszkania musi być dobrze przemyślany. Nie kieruj się wyłącznie aktualnymi preferencjami, ale myśl również o przyszłości. Cisza, czystość, zieleń czy plac zabaw nie muszą być teraz ważne, jednak za kilka lat mogą stać się dla Twojej rodziny niezwykle istotne. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Na wszystko, co będzie wpływać na codzienną jakość Twojego życia.


Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Przejdź do NAVIDOM