Tablica ogłoszeń
Opłaty i oprocentowanie
- TOiP - Stosowane stawki prowizji i wysokość pobieranych opłat
- Tabela stóp procentowych produktów depozytowych dla Przedsiębiorców
- Tabela oprocentowania produktów kredytowych dla Klientów indywidualnych i Przedsiębiorców
- Informacja o wysokości odsetek podwyższonych
Informacja o wysokości odsetek podwyższonych wynika z Zarządzenia nr Fin/55/2016
Konta osobiste
Oszczędności i inwestycje
Karty i płatności
- Zwiększamy limit płatności kartą bez PIN-u do 100 zł
- Informacja o usłudze chargeback
Płacisz kartą za usługi lub zakupy? Organizator odwołał wycieczkę lub koncert? Towar w paczce jest niezgodny z zamówieniem? Spróbuj skontaktować się ze sprzedawcą i wyjaśnić sprawę. Jeśli Ci się nie uda – zgłoś się do nas. Chargeback jest jak parasol ochronny. Dzięki niemu możemy pomóc Ci odzyskać pieniądze, kiedy nie uda Ci się samodzielnie wyjaśnić sprawy z usługodawcą.
Reklamacji podlegają transakcje w bankomatach i terminalach - te w sklepach stacjonarnych, jak i te, które zrobisz przez internet. Zarówno reklamacja jak i postępowanie chargeback są darmowe. Chargeback jest dostępny dla wszystkich klientów i każdego rodzaju karty.
Przygotuj historię korespondencji z usługodawcą – będziemy jej potrzebować. Informacje o pozostałych dokumentach znajdziesz tu. Visa lub Mastercard pomogą nam wyjaśnić Twoją sprawę po tym, jak przekażesz nam komplet dokumentów. Zwykle trwa to około 3 miesięcy. Jednak sporo zależy od tego, od kogo próbujemy odzyskać Twoje pieniądze. Czas ten może się wydłużyć. Jeśli tak się stanie, poinformujemy Cię o tym.
Jeśli płaciłeś kartą, a usługodawca nie wywiązał się z umowy, którą zawarliście, skontaktuj się z nami. Możesz:
- napisać do nas na czacie lub w wiadomościach Moim ING
- zadzwonić na infolinię pod nr +48 (32) 357 00 62
- odwiedzić placówkę bankową - miejsce spotkań
Dokumenty w sprawie chargeback możesz nam wysłać w wiadomości w Moim ING lub przynieść do placówki.
- Informacja o Ustawie o usługach płatniczych
Ustawa o usługach płatniczych
24 października 2011 r. weszła w życie ustawa o usługach płatniczych (Dz. U. Nr 119, poz. 1175), (zwana dalej: Ustawą). Przepisy Ustawy implementują do krajowego porządku prawnego postanowienia dyrektywy 2007/64/WE o usługach płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (Payment Services Directive). Dyrektywa PSD ujednolica zasady wykonywania transakcji płatniczych w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), przeprowadzanych w walutach tych państw. Stanowi ona kluczowy element Jednolitego Obszaru Płatności w Euro – SEPA (Single Euro Payments Area), tworząc jego fundament prawny.
Ustawa o usługach płatniczych określa:
- warunki świadczenia usług płatniczych, w tym wymogi dotyczące przejrzystości postanowień umownych i obowiązków informacyjnych w zakresie świadczenia usług płatniczych,
- prawa i obowiązki stron umów o świadczeniu usług płatniczych,
- zakres odpowiedzialności z tytułu wykonywania usług płatniczych.
Ustawa przewiduje 12-miesięczny okres przejściowy, co oznacza, że do 24 października 2012 r. Banki mają czas na dostosowanie działalności w obszarze obowiązków informacyjnych oraz praw i obowiązków w zakresie świadczenia usług płatniczych.
Katalog usług objętych Ustawą
Ustawa obejmuje następujące usługi płatnicze:
- wpłata i wypłata gotówkowa na / z rachunków bankowych dokonywana w walucie rachunku,
- polecenie przelewu w złotych lub walutach państw członkowskich kierowane do tych państw (w tym przelewy otrzymane z tych państw),
- stałe zlecenie,
- polecenie zapłaty,
- transakcje realizowane za pośrednictwem kart, systemów bankowości elektronicznej.
Korzyści dla Klientów
Wśród korzyści, które dla konsumentów i przedsiębiorców niesie ze sobą ustawa, należy wymienić:
- szybsze elektroniczne przelewy w euro: od listopada 2011 r. obowiązuje już w Banku zasada wykonywania zleceń w terminie D+1 (gdzie D oznacza dzień, w którym nastąpił moment otrzymania zlecenia) stosowana w odniesieniu do przelewów walutowych w walucie euro kierowanych na rachunek prowadzony w innym banku w kraju lub do któregokolwiek państwa członkowskiego, złożonych poprzez system bankowości internetowej w trybie standardowym. Dla Klienta zasada D+1 oznacza, że wykonanie takiego przelewu walutowego następuje poprzez uznanie rachunku banku odbiorcy najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po dniu otrzymania zlecenia (dzień D). Dla zleceń składanych w formie papierowej termin wykonania wydłuża się o jeden dzień, czyli wynosi D+2;
- udostępnienie środków: obowiązek niezwłocznego uznania rachunku odbiorcy kwotą transakcji w walucie państwa członkowskiego z datą waluty zgodną z datą uznania rachunku banku;
- uznawanie pełnej kwoty: przekazywana jest pełna kwota, zgodnie z oznaczeniem w zleceniu płatniczym, bez żadnych potrąceń;
- ograniczenie opcji kosztowych:
- w odniesieniu do przelewów walutowych wychodzących wykonywanych w walucie któregokolwiek państwa członkowskiego i gdy rachunek odbiorcy prowadzony jest w jednym z państw członkowskich a przelew jest w walucie innej niż waluta rachunku płatnika, tj. wymaga przeliczenia waluty, płatnik może dokonać wyboru sposobu naliczenia opłat zgodnie z zasadą;
- SHA (dzielone) – opłaty i prowizje dzielone są odpowiednio pomiędzy płatnika i odbiorcę (płatnik ponosi opłaty i prowizje ING Banku Śląskiego a odbiorca ponosi wszystkie pozostałe opłaty i prowizje), albo
- OUR (nasze) – opłaty i prowizje pokrywane są wyłącznie przez płatnika. - w odniesieniu do przelewów walutowych wykonywanych w walucie któregokolwiek państwa członkowskiego i gdy rachunek odbiorcy prowadzony jest w jednym z państw członkowskich, które to przelewy nie wiążą się z przeliczaniem waluty (waluta przelewu zgodna z walutą rachunku płatnika), płatnik i odbiorca ponoszą opłaty i prowizje określone w umowie zawartej odpowiednio z bankiem płatnika i bankiem odbiorcy (obowiązuje wyłącznie zasada SHA).
- w odniesieniu do przelewów walutowych wychodzących wykonywanych w walucie któregokolwiek państwa członkowskiego i gdy rachunek odbiorcy prowadzony jest w jednym z państw członkowskich a przelew jest w walucie innej niż waluta rachunku płatnika, tj. wymaga przeliczenia waluty, płatnik może dokonać wyboru sposobu naliczenia opłat zgodnie z zasadą;
- zwiększoną ochronę Klienta: m.in. poprzez poszerzenie zakresu informacji o zawartej umowie oraz o indywidualnej transakcji płatniczej, które muszą być udostępniane Klientowi.
- Komunikat w sprawie realizacji zagranicznych zleceń płatniczych:
- Informacja o stawkach opłaty interchange
- Zaprzestanie obsługi czeków
Uprzejmie informujemy, iż z dniem 1 czerwca 2013r. ING Bank Śląski zaprzestaje obsługi skupu i inkasa wszystkich rodzajów czeków w odniesieniu do Klientów Indywidualnych oraz Przedsiębiorców.
Prosimy o uwzględnienie tego w Państwa planach oraz przepraszamy za utrudnienia. - Komunikat dla posiadaczy kart przedpłaconych ING Banku Śląskiego S.A. (dedykowany zarówno dla Klienta indywidualnego, jak i Przedsiębiorców)
- Lista krajów stosujących numer rachunku w formacie IBAN
Bankowość internetowa
Placówki bankowe i gotówka
- Wykaz czynności realizowanych w placówkach i na infolinii Banku
- Informacja dotycząca skupu zniszczonych, zagranicznych znaków pieniężnych
Od 15 października 2018r. zawieszamy skup destruktów w walutach obcych, o których mowa w paragrafie 2 i 3 w Regulaminie skupu zniszczonych zagranicznych znaków pieniężnych.
- Zasady dokonywania wpłat gotówkowych w formie zamkniętej
- Komunikat dotyczący zasad księgowania wpłat gotówkowych w formie zamkniętej dokonywanych do skarbca nocnego
Relacje inwestorskie
Pozostałe
- Informacja o uczestniczeniu banku w BFG
ING Bank Śląski S.A. jest uczestnikiem systemu obowiązkowego gwarantowania środków pieniężnych. Jego celem jest zapewnienie deponentom wypłaty, do wysokości określonej ustawą, środków gwarantowanych w razie ich niedostępności. Zasady funkcjonowania systemu określone są w Ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
- Załącznik do Regulaminów i Ogólnych warunków dotyczący Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
- Wykaz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - EOG
- Komunikat dla amerykańskich osób fizycznych
Wiele z amerykańskich regulacji dotyczących papierów wartościowych, jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub innych tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania, podatków oraz świadczenia usług związanych z w/w instrumentami wywołuje w praktyce skutki mające zasięg eksterytorialny.
W konsekwencji, ING Bank Śląski S.A. („Bank”) jako podmiot działający poza terytorium USA, aby móc świadczyć usługi związane z wyżej wskazanymi instrumentami finansowymi na rzecz amerykańskich osób fizycznych, musiałby posiadać odpowiednio dostosowane do prawa amerykańskiego procedury obsługi tych Klientów, w szczególności w zakresie obowiązku raportowania do USA niektórych informacji o tych osobach i ich transakcjach. Wprowadzenie w Banku tego rodzaju procedur, uwzględniających wymogi wynikające z regulacji USA, zostało ocenione jako niezgodne z obecnie obowiązującym w Polsce prawem i nie jest możliwe bez wprowadzenia w nim stosownych zmian.
Przed nawiązaniem relacji z danym podmiotem oraz w czasie jej trwania Bank ocenia ryzyko świadczenia usług temu podmiotowi. Mając na uwadze wyniki tego rodzaju oceny w odniesieniu do amerykańskich osób fizycznych , ING Bank Śląski S.A. z przyczyn biznesowych nie świadczy tym osobom usług związanych z wyżej wskazanymi instrumentami finansowymi.
Powyższe dotyczy wyłącznie świadczenia usług inwestycyjnych związanych z wyżej wskazanymi instrumentami finansowymi i nie będzie miało wpływu na inne usługi finansowe oferowane przez Bank amerykańskim osobom fizycznym.
- Reklamacje - informacja dla klienta
Szanowny kliencie,
jeśli działania banku nie odpowiadają Twoim oczekiwaniom, poinformuj nas o tym niezwłocznie. Reklamacje postrzegamy jako źródło informacji, które służą podnoszeniu jakości świadczonych przez nas usług.
Jak skontaktować się z nami w sprawie reklamacji?
Prosimy o kierowanie ewentualnych reklamacji:
- w formie elektronicznej poprzez system bankowości internetowej,
- ustnie - telefonicznie 32 357 00 69 albo osobiście w placówce banku - miejscu spotkań,
- w formie pisemnej - osobiście w placówce banku - miejscu spotkań albo przesyłką pocztową na adres:
ING Bank Śląski S.A., SCCC
ul. Sokolska 34
40-086 KatowicePotwierdzenie złożenia reklamacji przekazujemy telefonicznie, przez system bankowości internetowej, ustnie w placówce banku - miejscu spotkań lub w postaci papierowej.
W jaki sposób powiadamiamy o rozpatrzeniu reklamacji?
Wybierz wygodny dla Ciebie sposób udzielenia odpowiedzi:
- pisemny – wyślemy odpowiedź na Twój adres korespondencyjny (lub adres firmy)
- elektroniczny w Moim ING – gdy odpowiedź będzie gotowa, wyślemy na Twój telefon komórkowy powiadomienie (jeśli masz naszą aplikację i włączone powiadomienia).
Gdy klikniesz w powiadomienie i zalogujesz się do aplikacji, trafisz bezpośrednio do miejsca z odpowiedzią.
Powiadomienie nie przyszło?- Zaloguj się do Mojego ING i przejdź do swojego profilu
- Kliknij Moje dokumenty, a nstępnie "Otwórz moje dokumenty" i potwierdź swoją tożsamość.
- Odpowiedź na reklamację czeka na Ciebie w zakładce Dokumenty bankowe.
W jakim terminie udzielamy odpowiedzi na reklamacje?
Odpowiedź na reklamację otrzymasz najpóźniej w dniu, który podaliśmy Ci podczas przyjęcia zgłoszenia.
Na odpowiedź mamy:- 15 dni roboczych – jeżeli reklamacja dotyczy usług płatniczych,
- 30 dni kalendarzowych– w pozostałych przypadkach.
Jeżeli przypadek jest szczególnie skomplikowany, ten czas może się wydłużyć. Nie powinien jednak przekroczyć:- 35 dni roboczych – jeżeli reklamacja dotyczy usług płatniczych
- 90 dni kalendarzowych – jeżeli reklamacja dotyczy danych osobowych
- 60 dni kalendarzowych – w pozostałych przypadkach.
Jeśli Twoją reklamację będziemy rozpatrywać dłużej, napiszemy do Ciebie. Wyjaśnimy przyczyny opóźnienia i podamy nowy termin zakończenia sprawy.Jaki sprawdzić status złożonej reklamacji?
Aby sprawdzić, na jakim etapie jest Twoja reklamacja: ·
- napisz do nas na czacie
- lub zadzwoń pod numer 32 357 00 69 (infolinia dostępna 24/7).
Co zrobić jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną odpowiedzią na reklamację?
Jeśli nie zgadzasz się z odpowiedzą na reklamację, to możesz zgłosić odwołanie w wybrany przez Ciebie sposób:
- w formie elektronicznej poprzez system bankowości internetowej
- ustnie - telefonicznie 32 357 00 69 albo osobiście w placówce banku - miejscu spotkań
- w formie pisemnej - osobiście w placówce banku - miejscu spotkań albo przesyłką pocztową na adres:
ING Bank Śląski S.A., SCCC
ul. Sokolska 34
40-086 KatowiceTwoje dane osobowe z reklamacji
Jeżeli złożysz reklamację Administratorem Twoich danych będzie ING Bank Śląski SA z siedzibą w Katowicach kod 40-086, ul. Sokolska 34 (zwany dalej: Bankiem). Dane te będą przetwarzane w celu rozpatrzenia reklamacji, oraz w celach przewidzianych przepisami prawa, w tym w celu archiwizacyjnym. Odbiorcą danych mogą być podmioty upoważnione na mocy przepisów prawa, lub na podstawie odrębnie wyrażonej zgody. Podanie danych osobowych jest dobrowolne i każda osoba ma prawo dostępu do treści jej danych oraz ich Poprawiania.