Zarządzanie kwestiami zrównoważonego rozwoju
W ING prowadzimy biznes w sposób etyczny, odpowiedzialny i zrównoważony. Wynika to z naszych wartości, zdefiniowanych w Pomarańczowym Kodzie. Rozumiemy, że nasze działania mają wpływ na wiele grup interesariuszy.
Przestrzegamy praw człowieka w odniesieniu do wszystkich osób. To podstawowa, uniwersalna wartość, która znajduje odzwierciedlenie w poszczególnych aspektach naszej działalności. Wiemy, że nasza odpowiedzialność to wspieranie różnorodności i wyrównywanie szans.
Działamy z poszanowaniem międzynarodowych standardów – Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz zasad United Nations Global Compact. Jesteśmy sygnatariuszem Karty Różnorodności.
Czujemy się odpowiedzialni za nasz wpływ na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę, aktywnie działamy na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Realizujemy postanowienia Deklaracji Ekologicznej 2021 Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A. Kierunki naszego zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju wyznacza Strategia ESG Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.
Poniżej prezentujemy strategiczne decyzje w obszarze zobowiązań środowiskowych, w tym klimatycznych, wynikające z ww. dokumentów.
- Do końca 2025 roku będziemy stopniowo zmniejszać (aż do całkowitej spłaty) dotychczasowe zaangażowania kredytowe, udzielone poszczególnym elektrowniom węglowym.
- Po 2025 roku nie będziemy finansować klientów, których działalność jest bezpośrednio zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5%.
- Do końca 2023 roku na finansowanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz projektów proekologicznych przeznaczymy 4,5 mld PLN w obszarze korporacyjnym.
- Do końca 2023 roku na wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w inwestycjach w projekty pro środowiskowe przeznaczamy 500 mln PLN.
- Dalsze wsparcie i promocja elektromobilności, w tym współpraca z partnerami w zakresie budowy stacji ładowania i promocji poruszania się pojazdami elektrycznymi. ING Lease Polska do końca 2023 roku sfinansuje kwotą 300 mln PLN pojazdy elektryczne / hybrydowe.
- W segmencie klientów indywidualnych wdrożymy ofertę na finansowanie projektów związanych z energią prosumencką.
- Utworzymy fundusz grantowy dla start-upów oraz młodych polskich naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju, w wysokości 2 mln PLN rocznie.
- Do roku 2040 ograniczymy udział naszego finansowania dla branży paliw kopalnych (nie uwzględniamy tu węgla, którego nie finansujemy) o 19% w odniesieniu do 2019 roku.
Nowe komitety
W 2022 roku Zarząd ING Banku Śląskiego powołał dwa komitety w strukturze organizacyjnej banku: ESG Council oraz Komitet Ryzyka ESG. Komitety te pełnią funkcje decyzyjne w obszarze ESG, w tym w kwestiach dt. zmiany klimatu, wobec wszystkich jednostek organizacyjnych banku oraz funkcje doradcze wobec Zarządu dla spraw wymagających jego zatwierdzenia.
Zarządzanie Ryzykiem ESG
Zarząd naszego banku, Rada Nadzorcza i kadra zarządzająca szczególną wagę przywiązują do kwestii identyfikacji ryzyka i szans oraz zarządzania ryzykiem ESG w banku. O zarządzaniu ryzykiem
Interdyscyplinarna współpraca i dzielenie się wiedzą
Aby zrealizować cele Strategii ESG, przyjęliśmy dwa sposoby działania.
Program Transformacyjny ESG
Do realizacji nowych, złożonych, wielowątkowych zadań. O programie
Interdyscyplinarne zespoły - gildie
Tutaj realizujemy tematy relatywnie homogeniczne, które kontynuujemy od dłuższego czasu i gdzie osiągnęliśmy już odpowiedni poziom dojrzałości. O gildiach
Zobacz także
Przedsiębiorczość i równe szanse
Sprawdź, jak pomagamy naszym klientom zarządzać finansami i co robimy dla równych szans.
Etyka i zgodność z regulacjami
Zobacz, jak działamy etycznie w oparciu o wartości, zasady i procesy.