Program Grantowy INGdla start-upówi naukowców

Trwa 2. edycja Programu Grantowego!

Szukamy rozwiązań odpowiadających na wyzwanie „Jak możemy zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję?”

Znamy już zwycięzców 1. edycji!

I miejsce i nagroda główna w wysokości 400 tys. zł - trafia do DAC (Dynamic Air Cooling) za innowacyjne urządzenie do chłodzenia, które pozwala znacząco zmniejszyć emisje CO2 z klimatyzacji.

II miejsce i nagroda w wysokości 300 tys. zł - dla rozwiązania Panel Wiatrowy za zgłoszenie systemu pionowych turbin wiatrowych, które nie tylko produkują energię, ale mogą też pełnić funkcję ogrodzenia.

III miejsce i nagroda w wysokości 150 tys. zł - dla SWG (Silesian Wind Generator) za turbinę wiatrową z pionową osią obrotu dla gospodarstw domowych.

Wyróżnienie w wysokości 150 tys. zł - dodatkowo, kapituła przyznała wyróżnienie dla Luminos Zielona Energia za panele fotowoltaiczne z sześciennych brył, które zwiększają efektywność produkcji energii z promieni słonecznych.

O programie

Chcemy pomagać ludziom być o krok do przodu w życiu i w biznesie. Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy dbać o nasze wspólne dobro – środowisko naturalne.

To od naszych codziennych decyzji i działań zależy, jak będzie wyglądała przyszłość następnych pokoleń. Odpowiadamy na wyzwania współczesnego świata, dlatego ogłosiliśmy Deklarację Ekologiczną. Konsekwentnie realizujemy nasze obietnice, a działaniami pomagamy realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Nie czekamy. Działamy. Tak jak na bank przystało - finansowo wspierając innowacje na rzecz klimatu. Ruszamy z 1. edycją konkursu w ramach Programu Grantowego ING.

 • Czy jesteś w start-upie, który w DNA ma #eko?
 • Czy studiujesz i masz pomysł, jak uczynić świat lepszym?
 • Czy jesteście grupą młodych, zdolnych naukowców, którzy mają wspólny cel i zapał?

Zapraszamy do konkursu – do zdobycia są nagrody o łącznej wartości miliona złotych.

Więcej o Deklaracji Ekologicznej ING

Regulamin

Wyzwanie 1. edycji

Nasze życie w dużym stopniu uzależnione jest od dostępu do energii elektrycznej. Pomimo rozwoju technologii paliwa kopalne nadal są jej głównym źródłem. Ma to negatywny wpływ na nasze życie i środowisko. Dlatego w 1. edycji konkursu skupiamy się na 7. Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ i poszukujemy rozwiązań odpowiadających na wyzwanie.

Jak możemy zapewnić czystą i dostępną energię?

Sprawdź przykładowe kategorie i zainspiruj się!

Efektywność energii

Potrzebujemy aż 13,4 mld PLN na transformację technologiczną budynków, tak aby nieruchomości spełniały najwyższe światowe normy.

Sprawdź źródło informacji

Odnawialne źródła energii

Tylko 16% zużycia energii w Polsce w 2020 roku pochodziło z energii odnawialnej.

Cel na rok 2030 to 31%.

Sprawdź źródło informacji

Walka z zanieczyszczeniem powietrza - główne problemy

28 ze 100 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich w 2020 roku to miasta w Polsce.

Aż 39% Polaków źle ocenia jakość powietrza.

Sprawdź źródło informacji

Nagrody w 1. edycji

Pierwsza nagroda

Grant finansowy w wysokości 400 tys. zł

Druga nagroda

Grant finansowy w wysokości 300 tys. zł

Trzecia nagroda

Grant finansowy w wysokości 150 tys. zł

Nagrody dodatkowe - pula 150 tys. zł

Projekty, które zajmą miejsce poza podium, mają szansę na uzyskanie jednej z nagród dodatkowych w postaci grantów finansowych o łącznej wartości 150 tys. zł.

 

Finaliści I edycji

 • SunRoof - dach wykonany z ogniw fotowoltaicznych, łączący efektywność, trwałość oraz estetykę 
 • Panel Wiatrowy - system pionowych turbin wiatrowych, który nie tylko produkuje energię, ale może też pełnić funkcję ogrodzenia
 • jCharge - stacje ładowania energią słoneczną hulajnóg i rowerów elektrycznych w mieście 
 • ec0lint - narzędzie dla programistów stron internetowych podpowiadające jak poprawić kod aby zmniejszyć ślad węglowy
 • Envirly - platforma do zarządzania śladem węglowym organizacji na podstawie zebranych danych
 • mTap Smart City - platforma do inteligentnego zarządzania oświetleniem w przemyśle i przestrzeni miejskiej
 • DAC – Dynamic Air Cooling - innowacyjne urządzenie do chłodzenia, które pozwala znacząco zmniejszyć emisje CO2 z klimatyzacji
 • Nanosci - filtry eliminujące zanieczyszczenie powietrza oraz zmniejszające ryzyko przenoszenia się chorób w zamkniętych przestrzeniach
 • SWG – Silesian Wind Generator - turbina wiatrowa z pionową osią obrotu dla gospodarstw domowych
 • Luminos Zielona Energia - panele fotowoltaiczne z sześciennych brył, które zwiększają efektywność produkcji energii z promieni słonecznych

Harmonogram 1. edycji konkursu

1

Nabór uczestników

od 4 kwietnia do 30 maja

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na tej stronie.

2

Wybór i ogłoszenie finalistów

od 30 maja do 6 czerwca

Zespół ekspertów przeanalizuje zgłoszenia i wybierze finalistów, których ogłosi 6 czerwca.

3

Warsztaty tematyczne

od 13 do 24 czerwca

Wyłonieni finaliści zostaną zaproszeni na serię warsztatów, które pomogą doprecyzować i ustalić kierunek rozwoju dla swoich projektów.

4

Final Demo i ogłoszenie zwycięzców

27 czerwca

Każdy z finalistów przedstawi przed Kapitułą swój projekt. Na podstawie prezentacji, Kapituła wybierze zwycięzców i przyzna nagrody.

5

Indywidualny mentoring

od 1 do 31 lipca

Zwycięzcy dostaną propozycję indywidualnego mentoringu, który pomoże im rozwijać projekt.

Kapituła

Albert Winid

Senior Investment Manager w Core Infrastructure, abrdn

Odpowiedzialny za wszelkie działania związane z organizacją i transakcjami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Skupia się również na transakcjach w sektorze energii odnawialnej w całej Europie. Wspiera reprezentantów abrdn w radach nadzorczych CERI (portfel fotowoltaiki 385 MW, Polska) jak i Auris Energy (gaz DSO i usługi energetyczne, Finlandia). Przed dołączeniem do abrdn pracował dla Citigroup na różnych stanowiskach, m.in. jako analityk w zespole fuzji i przejęć z obszaru energetyki. Jest absolwentem studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Kamil Wyszkowski 

Przedstawiciel, Dyrektor Wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland 

W ONZ pracuje od 2002 roku. W latach 2009-2014 dyrektor biura United Nations Development Programme (UNDP) w Polsce, od 2004 do dziś Przedstawiciel UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia ONZ współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi), od 2011 roku Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy – Know How Hub (powołanego w ramach UNDP Poland, obecnie zarządzanego przez UN GCNP).

 Profil na LinkedIn

Mirosław Proppé

szef Fundacji WWF Polska

Od 2018 roku pełni obowiązki szefa Fundacji WWF Polska. Jest również przewodniczącym szefów europejskich biur krajowych WWF oraz wiceprzewodniczącym rady European Policy Office WWF. Ponadto przewodniczy komitetowi sterującemu WWF Baltic Ecoregion Program. Wcześniej, od 1994 roku, związany był z KPMG - jedną z największych firm audytorsko-doradczych. Pełnił funkcję partnera i szefa zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. W swojej długoletniej pracy menadżerskiej prowadził projekty zarówno z obszaru polityki społecznej (przeciwdziałanie bezrobociu i poprawa efektywności polityki społecznej), jak i ochrony środowiska (zagrożenia naturalne) oraz energetyki (zarządzanie aktywami wytwarzania i dystrybucji).  

 Profil na LinkedIn

Ewa Łuniewska 

Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski 

Związana z Grupą ING od 30 lat. W 2001 roku została powołana na stanowisko Dyrektora Departamentu Klientów Strategicznych w ING Banku Śląskim, a w 2006 roku – Dyrektora Banku w Pionie Korporacyjnej Sieci Sprzedaży. Od 2016 do 2020 roku była Prezesem Zarządu ING Lease (Polska). W 2020 roku Ewa została wybrana na Przewodniczącą Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu – w 26-letniej historii tej organizacji to stanowisko po raz pierwszy zostało powierzone kobiecie. Od stycznia 2021 roku zajmuje stanowisko Wiceprezes Zarządu odpowiedzialnej za Pion Klientów Biznesowych w ING Banku Śląskim. Ponadto Ewa zaangażowana jest w działalność Fundacji Sztuki Polskiej ING, gdzie pełni rolę Przewodniczącej Rady Fundacji. Jest również Przewodniczącą w Radach Nadzorczych spółek: ING Commercial Finance Polska S.A., ING Lease (Polska) Sp. z. o.o., ING Usługi dla Biznesu S.A. oraz ING Investment Holding (Polska) S.A. 

 Profil na LinkedIn

Sławomir Soszyński  

Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski

Jest doświadczonym CIO/CTO, praktykującym od 20 lat w obszarze technologii i cyberbezpieczeństwa w czołowych instytucjach finansowych takich jak: ING, J.P. Morgan czy Citi. W swojej dotychczasowej karierze, przeprowadził kilkanaście złożonych transformacji cyfrowych, rozwijając międzynarodowe zespoły talentów i operując na poziomie Zarządów w sektorze finansowym. Sławek jest zaufanym i strategicznym doradcą dla startupów na świecie, ma na swoim koncie ponad 150 zrealizowanych projektów w ramach fuzji i przejęć oraz rozwoju patentów.

 Profil na LinkedIn

Mariusz Śpiewak

Partner Zarządzający, Consulting Leader w Polsce, PwC

Mariusz jest partnerem zarządzającym działem Consultingu w PwC Polska. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w świadczeniu usług doradczych i transformacji cyfrowych dla klientów w Polsce oraz zagranicą. Specjalizuje się w usługach dla klientów z sektora finansowego oraz wdrożeniach technologicznych dla klientów globalnych. Założył kilka nowych biznesów w ramach PwC, głównie w obszarze zarządzania ryzykiem, analityce danych oraz technologii. Pracował dla większości klientów w sektorze finansowym w Polsce oraz dla kilkudziesięciu klientów zagranicznych. 

 Profil na LinkedIn

Dr Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2017–2019 był dyrektorem departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji oraz koordynatorem krajowej reformy ochrony danych osobowych. Popularyzator i pasjonat technologii. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet i Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz bloga makeway.pl. Ambasador Cyfrowej Unii Europejskiej. Stawia na człowieka który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, którym powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne.

 Profil na LinkedIn

Małgorzata Jarczyk-Zuber

Chief Innovation Officer, ING Bank Śląski S.A.

Od 25 lat związana z ING. Pracowała w różnych jednostkach banku, z półroczną przerwą na wolontariat w Ameryce Południowej. Zarządzała m.in. siecią hipoteczną oraz segmentem personal banking. Ma ogromne doświadczenie w pionierskich projektach – wprowadziła w ING (pierwszy w Polsce) standard obsługi klienta Best Service, zbudowała też od podstaw jednostkę odpowiedzialną za Customer Experience. Od 2014 roku w roli Chief Innovation Officera. Buduje w organizacji kulturę innowacji opartą o Design Thinking, Lean Startup i Agile. Wspiera szybkie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań poprzez niskobudżetowe eksperymenty i testy. Konsekwentnie rozwija w organizacji nowe kompetencje, takie jak service design, data science, czy growth hacking. Od stycznia 2022 koordynuje działania z zakresu innowacji, ESG i zrównoważonego rozwoju.

 Profil na LinkedIn

Joanna Erdman

Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski

Związana z ING od 1996 roku. W latach 2001-2007 pełniła funkcję Dyrektor Centrum Klientów Strategicznych w Pionie Bankowości Korporacyjnej ING Banku Śląskiego. W 2007 roku objęła stanowisko Dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych, z którego w 2010 roku awansowała na stanowisko Dyrektor Banku nadzorującej cały Pion Klientów Strategicznych. Od 2013 roku zasiada w Zarządzie banku. Przez pierwsze lata, do 2020 roku sprawowała funkcję Wiceprezes Zarządu nadzorującej Pion Wholesale Banking. Następnie związała się z Pionem Ryzyka. W maju 2021 objęła funkcję Chief Risk Officer. Przez lata była zaangażowana w działalność Fundacji ING Dzieciom. Jest również patronką programu Wolontariat ING, a od 2018 roku Joanna nadzoruje tematy związane z obszarem zrównoważonego rozwoju i ESG.

 Profil na LinkedIn

Brunon Bartkiewicz

Prezes Zarządu, ING Bank Śląski

Związany z ING Bankiem Śląskim i ING od początku lat 90-tych. W 1995 roku objął stanowisko prezesa zarządu Banku Śląskiego. W 2000 roku na kolejne cztery lata objął funkcję dyrektora generalnego oraz członka zarządu w banku ING Direct NV, a w 2004 został prezesem ING Banku Śląskiego. W 2010 roku został członkiem General Management Team w ING Direct, w którym był m.in. odpowiedzialny za działalność w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, czy Australii. Od 2012 roku nadzorował działalność ING we Francji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Rumunii oraz Turcji. Od 2014 roku, jako Chief Innovation Officer w Grupie ING, odegrał znaczącą rolę we wdrażaniu innowacji, promowaniu innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz szybkim wprowadzaniu innowacyjnych pomysłów na rynek. Od 2016 roku ponownie powołany na stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego.

 Profil na LinkedIn

Dariusz Sokulski 

Dyrektor działu Energy & Performance Services w Siemens Polska

Absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Jego nadrzędnym celem jest rozwój i wdrażanie strategii dekarbonizacji firm. Z pasją i zaangażowaniem przeprowadza transformację energetyczną przedsiębiorstw w Polsce. Wdraża rozwiązania skoncentrowane na zwiększeniu efektywności energetycznej i wydajności infrastruktury. Zajmuje się także implementacją rozproszonych lokalnych systemów energetycznych oraz rozwiązań z zakresu GRID EDGE. Swoimi działaniami zmniejsza ślad węglowy, działa na rzecz ochrony środowiska oraz pomaga firmom w prowadzeniu biznesu odpowiedzialnego społecznie.

 Profil na LinkedIn

Iwona Sierżęga

Członkini Zarządu, Polenergia S.A

Jedna z niewielu kobiet w Polsce zarządzająca spółkami z sektora elektroenergetycznego. W branży energetycznej od ponad 22 lat. Pełniła obowiązki Dyrektorki Finansowej, a następnie przez 8 lat funkcję Prezeski Zarządu i Dyrektorki Generalnej 116 MW gazowej elektrociepłowni w Nowej Sarzynie, należącej do Grupy Polenergia. Od stycznia 2019 roku w roli Członkini Zarządu Polenergia S.A., nadzorując Pion Czystych Paliw i Ochrony Środowiska, gdzie rozwijane są m.in. nowe projekty wodorowe oraz prowadzona jest działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju biznesu. 

 Profil na LinkedIn

Zobacz wideo o programie