O programie
Chcemy pomagać ludziom być o krok do przodu w życiu i w biznesie. Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy dbać o nasze wspólne dobro – środowisko naturalne.
To od naszych codziennych decyzji i działań zależy, jak będzie wyglądała przyszłość następnych pokoleń. Odpowiadamy na wyzwania współczesnego świata, dlatego ogłosiliśmy Deklarację Ekologiczną. Konsekwentnie realizujemy nasze obietnice, a działaniami pomagamy realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Nie czekamy. Działamy. Tak jak na bank przystało - finansowo wspierając innowacje na rzecz klimatu. Ruszamy z 3. edycją konkursu w ramach Programu Grantowego ING.
- Czy jesteś w start-upie, który w DNA ma #eko?
- Czy studiujesz i masz pomysł, jak uczynić świat lepszym?
- Czy jesteście grupą młodych, zdolnych naukowców, którzy mają wspólny cel i zapał?
Zapraszamy do konkursu – do zdobycia są nagrody o łącznej wartości miliona złotych.
Wyzwanie 3. edycji
Bez jedzenia człowiek może przetrwać nawet kilkanaście dni. Bez wody tylko kilka. Czy na planecie, której 70% powierzchni stanowi woda, możemy mieć probem z jej brakiem? Z danych wynika, że tak - zasoby czystej wody kurczą się, zużywamy jej coraz więcej.
Dlatego w 3. edycji Programu Grantowego ING wspieramy 6. cel zrównoważonego rozwoju ONZ i szukamy rozwiązań, które odpowiedzą na wyzwanie:
Jak możemy dbać o zasoby czystej wody?
Sprawdź przykładowe kategorie i zainspiruj się!
Nagrody w 3. edycji
Pierwsza nagroda
Grant finansowy w wysokości 400 tys. zł
Druga nagroda
Grant finansowy w wysokości 300 tys. zł
Trzecia nagroda
Grant finansowy w wysokości 150 tys. zł
Nagrody dodatkowe - pula 150 tys. zł
Projekty, które zajmą miejsce poza podium, mają szansę na uzyskanie jednej z nagród dodatkowych w postaci grantów finansowych o łącznej wartości 150 tys. zł.
Finaliści 3. edycji Programu Grantowego ING
Produkcja zielonego wodoru z zasolonych wód odprowadzanych z przemysłu.
Głównym zadaniem projektu HydroHub jest zagospodarowanie toksycznego zrzutu wód zasolonych pochodzących z przemysłu wydobywczego i chemicznego w procesie elektrolizy celem produkcji wodoru, tlenu i soli ważonej.
Inteligentny system monitorowania jakości wody.
System do zarzadzania jakością wód Water Sense to inteligentny system monitorowania jakości wody IoT, dostosowany do polskich realiów ekonomicznych i środowiskowych (m.in. rzecznych). Wykorzystuje autonomiczne stacje pomiarowe, umożliwiając dynamiczną analizę danych oraz prognozowanie jakości wody dzięki algorytmom SI.
Modułowe stacje uzdatniania i odsalania wody.
Superkawitacja Hydratico to efektywne, modułowe, neutralne emisyjnie stacje uzdatniania i desalinacji wody o wydajności produkcyjnej od 1-100m3/h wody pitnej z każdego dostępnego źródła wody - morskiej, kopalnianej, zanieczyszczonych rzek, jezior, a nawet ścieków, w tym z przemysłu chemicznego.
Mobilne rozwiązanie do odsalania i oczyszczania wody działające dzięki sile grawitacji.
NanoseenX jest pierwszym mobilnym rozwiazaniem do odsalania i oczyszczania wody działającym dzięki sile grawitacji. Urządzenie nie wymaga dostarczania dodatkowej energii czy ciśnienia w procesie filtracji. Jest to wiec najtańsze (0,0001$/l) i najbardziej proekologiczne rozwiązanie na świecie.
System monitoringu parametrów wód śródlądowych TerraEye oparty na obrazach satelitarnych i algorytmach AI.
System monitoringu powierzchni zbiorników wodnych oparty na spektralnych zobrazowaniach satelitarnych, danych terenowych i algorytmach AI. Pozwala on na szacowanie wybranych parametrów fizykochemicznych wody oraz wyznaczanie zmian powierzchni lustra wody.
Urządzenie do oszczędzania wody użytkowej przez jej zapętlenie.
Urządzenie do oszczędzania wody użytkowej przez jej zapętlenie w miejscu przyłącza: umywalka, prysznic, sedes. Woda na bieżąco jest filtrowana filtrem molekularnym i zawracana do kranu. Skondensowany brud jest usuwany do ścieku. Szacujemy że w gospodarstwie domowym oszczędność wody może wynieść 98%.
Systemy retencji i aktywnego sterowanie przepływem w sieci wodno-kanalizacyjnej.
Retentech oferuje systemy retencji wody oparte o wykorzystanie pojemności retencyjnej systemów kanalizacji i zarzadzanie przepływem wód opadowych. Opatentowaliśmy innowacyjne, autonomiczne urządzenia do sterowania przepływem. Budujemy oprogramowanie do zarzadzania systemami retencji.
Kontrola jakości wody i ścieków w czasie rzeczywistym dla przemysłu 4.0.
Nasze rozwiązanie to kompleksowa technologia/system do szybkiej (w czasie rzeczywistym), taniej i automatycznej kontroli jakości zanieczyszczeń w wodzie/ściekach. Wykorzystujemy do tego autorska technologie spektroskopii Ramana (która jest dokładna metodą, wykorzystywaną w laboratoriach).
Technologia upraw wertykalnych ograniczających zapotrzebowanie na wodę.
Jesteśmy generalnym producentem technologii do upraw wertykalnych wraz z kontrolowanymi warunkami. Rozwiązanie Hydropolis to 95% mniej wody w trakcie uprawy w porównaniu do tradycyjnego rolnictwa. Unikalny algorytm uprawowy oraz oprogramowanie sterujące są elementami wyróżniającymi naszą technologię.
Urządzenie do napowietrzania wód o zasilaniu słonecznym.
Aerator pulweryzacyjny o zasilaniu słonecznym umożliwia napowietrzanie odtlenionych wód hypolimnionu. Można wykorzystywać go zarówno na zbiornikach naturalnych i sztucznych. Model AS15000 wyposażony jest w pompę o wydajności 15000dm3/h. Urządzenie pracuje 24h/dobę. Wpływa na poprawę parametrów wód.
Harmonogram 3. edycji konkursu
Nabór uczestników
od 22 marca do 10 maja
Skończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń.
Wybór i ogłoszenie finalistów
od 11 do 25 maja
Zespół ekspertów przeanalizuje zgłoszenia i wybierze finalistów, których ogłosi 25 maja.
Warsztaty tematyczne
od 5 do 20 czerwca
Wyłonieni finaliści zostaną zaproszeni na serię warsztatów, które pomogą doprecyzować i ustalić kierunek rozwoju dla swoich projektów.
Wielki finał i ogłoszenie zwycięzców
29 czerwca
Każdy z finalistów przedstawi przed Kapitułą swój projekt. Na podstawie prezentacji, Kapituła wybierze zwycięzców i przyzna nagrody.
Indywidualny mentoring
Zwycięzcy dostaną propozycję indywidualnego mentoringu, który pomoże im rozwijać projekt.
Kapituła
Pytania i odpowiedzi
Jeśli pracujesz nad większą liczbą rozwiązań, które odpowiadają na wyzwanie konkursowe, koniecznie zgłoś je do konkursu. Dla każdego rozwiązania wypełnij osobny formularz. Pamiętaj, że będą one oceniane niezależnie od siebie.
Kryteria "młodego naukowca" musi spełniać osoba, która poprzez przesłanie formularza zgłasza rozwiązanie do konkursu. Dodatkowo w zespole mogą być osoby, które nie spełniają kryteriów zapisanych w regulaminie.
Jak najbardziej - jeśli spełniasz kryteria uczestnika, a Twoje rozwiązanie wpisuje się w wyzwanie konkursowe, zapraszamy Cię do udziału w Programie Grantowym ING.
Tak, prezentacja może być w języku polskim lub angielskim.
Poprawne przesłanie zgłoszenia potwierdzamy poprzez komunikat. Dodatkowo otrzymasz automatyczną wiadomością na adres e-mail podany w zgłoszeniu. Jeśli nie otrzymałeś takiej wiadomości skontaktuj się z nami - programgrantowy@ing.pl
Poprzednie edycje programu
2. edycja Programu Grantowego
Zrównoważona produkcja i konsumpcja? Uczestnicy 2. edycji pokazali, że to możliwe!
1. edycja Programu Grantowego
Jak możemy zapewnić czystą i dostępną energię? Zobacz zwycięskie pomysły.
ESG i zrównoważony rozwój
Więcej informacji o naszych działaniach ESG znajdziesz na naszej stronie.
Przejdź do strony ESG