Fundacja Sztuki Polskiej ING

Promujemy polską sztukę współczesną

Fundacja Sztuki Polskiej ING powstała, by wspierać polskich artystów i artystki, a także prezentować najbardziej aktualne zjawiska w sztuce. 

Od 2000 roku, czyli początku swojego istnienia, budujemy kolekcję, gromadząc prace powstałe po 1990 roku autorstwa polskich żyjących artystów i artystek. Obecnie nasz zbiór obejmuje ponad 200 obiektów – obrazów, fotografii, rysunków, wideo, rzeźb i instalacji – autorstwa zarówno już uznanych artystów, jak i twórców młodszej generacji, urodzonych w latach 80. i 90. 

Nasz zbiór pozostaje jedną z nielicznych kolekcji korporacyjnych w Polsce. Na co dzień jest eksponowany w siedzibach Fundatorów w Warszawie i Katowicach, a reprodukcje prac udostępniane są na stronie internetowej w ramach licencji Creative Commons. Raz w roku organizujemy wystawę kolekcji oraz przyznajemy Nagrodę Fundacji podczas Warsaw Gallery Weekend. Od początku istnienia ściśle współpracujemy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki. W ramach działalności popularyzatorskiej często wypożyczamy prace z kolekcji na wystawy w zewnętrznych instytucjach w Polsce i za granicą.

Ponadto inicjujemy i realizujemy szereg projektów artystycznych i edukacyjnych. Jednym z nich jest organizowany od 2017 roku program Artysta – Zawodowiec. Jego celem jest przygotowanie studentów uczelni artystycznych z całej Polski do funkcjonowania na rynku sztuki oraz przekazywanie wiedzy o możliwościach rozwoju po ukończeniu studiów. Zajmujemy się również działalnością wydawniczą, publikuje książki o sztuce współczesnej przeznaczone zarówno dla dorosłych (Sztuka w naszym wieku), jak i dzieci (Bałwan w lodówce). Rozwój kolekcji i nasza działalność są finansowane z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce i wpisuje się w jej światowy program mecenatu sztuki, który odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacji.

Dowiedz się więcej o Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie internetowej fundacji

Kontakt

Fundacja Sztuki Polskiej ING 
ul. Puławska 2
02-566 Warszawa
telefon: +48 22 820 42 86
fundacja@ingart.pl
osoba do kontaktu: Kamila Bondar
Fundacja na Facebooku