Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 16-23.09.2018

19 wrz 2018

USA stopniowo podnoszą cła na chińskie towary. EBC optymistyczny mimo symptomów spowolnienia w Eurolandzie.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu rentowności na niemieckim i amerykańskim rynku. To m.in. mniej łagodnego od oczekiwań przekazu z posiedzenia EBC oraz odbicia na problematycznych rynkach wschodzących. Nie miało to jednak wpływu na POLGBs – krajowy dług na długim końcu zyskał około 6pb. Komentarze z EBC przełożyły się też na wzrost zmienności €/US$ – para na chwilę znalazła się ponad 1,17, ale na koniec tygodnia kurs znów zbliżyła się do 1,16. €/PLN był natomiast stabilny – przez niemal cały tydzień utrzymał się w wąskim paśmie wokół 4,31.
  • W poniedziałek USA podniosły cła na chińskie towary. Pierwsza reakcja rynku była niewielka gdyż cła mają rosnąć stopniowo (a nie jak dotychczas zapowiadano od razu do 20-25%). Naszym zdaniem to jednak kolejny krok w protekcjonistycznej polityce USA i zagrożenie dla globalnego wzrostu (które nakłada się na niepewną sytuację na rynkach wschodzących, np. w Turcji). Dlatego uważamy, że pole do dalszych wzrostów rentowności na rynkach bazowych do piątkowych danych (PMI) z Eurolandu jest niewielkie, a para €/US$ w tym horyzoncie utrzyma się dość blisko poziomu 1,16.
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji lub niewielkiego umocnienia krajowych obligacji z długiego końca i środka krzywej. Dane o aktywności gospodarczej z Polski najprawdopodobniej nie zmienią oczekiwań odnośnie polityki RPP – rynki spodziewają się zmiany retoryki pod presją odbicia inflacji w 2019, a nie bieżących danych. Wparcia dostarczą natomiast inwestorzy  krajowi, którzy mogą zdecydować się na dalsze zakupy POLGBs po osłabieniu długu na przełomie miesiąca. Zbliżający się przetarg MF prawdopodobnie nie pozwoli na większe zacieśnienie spreadów do krzywej niemieckiej. Krótsze instrumenty prawdopodobnie będą stabilne lub w razie pozytywnych zaskoczeń danymi o aktywności lekko się osłabią.
  • Dane z przemysłu nie wpłyną prawdopodobnie na kurs €/PLN. Otoczenie międzynarodowe nie pomaga walutom rynków wschodzących, chociaż złoty dobrze zniósł napięcia z ostatnich tygodni. Dlatego spodziewamy się, ze w tym tygodniu kurs €/PLN utrzyma się relatywnie blisko 4,31.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej