Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej
26
lis
2018

Dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. Odbicie inwestycji w Polsce w 3kw18.

Dzisiaj poznamy listopadowe wyniki badania koniunktury instytutu Ifo – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego indeksu ze 102,8 do 102,3pkt.

Więcej
23
lis
2018

Determinacja EBC do podwyżek stóp słabnie. Słaby PMI z Niemiec pokazuje trwalsze podstawy spowolnienia.

Minutes z październikowego posiedzenia EBC potwierdzające, że Rada Prezesów nie widzi potrzeby zmian stóp procentowych do wakacji 2019 ale pozostaje zdeterminowana aby wygasić skup aktywów wraz z nowym rokiem.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 16-23.09.2018

19 wrz 2018

USA stopniowo podnoszą cła na chińskie towary. EBC optymistyczny mimo symptomów spowolnienia w Eurolandzie.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu rentowności na niemieckim i amerykańskim rynku. To m.in. mniej łagodnego od oczekiwań przekazu z posiedzenia EBC oraz odbicia na problematycznych rynkach wschodzących. Nie miało to jednak wpływu na POLGBs – krajowy dług na długim końcu zyskał około 6pb. Komentarze z EBC przełożyły się też na wzrost zmienności €/US$ – para na chwilę znalazła się ponad 1,17, ale na koniec tygodnia kurs znów zbliżyła się do 1,16. €/PLN był natomiast stabilny – przez niemal cały tydzień utrzymał się w wąskim paśmie wokół 4,31.
  • W poniedziałek USA podniosły cła na chińskie towary. Pierwsza reakcja rynku była niewielka gdyż cła mają rosnąć stopniowo (a nie jak dotychczas zapowiadano od razu do 20-25%). Naszym zdaniem to jednak kolejny krok w protekcjonistycznej polityce USA i zagrożenie dla globalnego wzrostu (które nakłada się na niepewną sytuację na rynkach wschodzących, np. w Turcji). Dlatego uważamy, że pole do dalszych wzrostów rentowności na rynkach bazowych do piątkowych danych (PMI) z Eurolandu jest niewielkie, a para €/US$ w tym horyzoncie utrzyma się dość blisko poziomu 1,16.
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji lub niewielkiego umocnienia krajowych obligacji z długiego końca i środka krzywej. Dane o aktywności gospodarczej z Polski najprawdopodobniej nie zmienią oczekiwań odnośnie polityki RPP – rynki spodziewają się zmiany retoryki pod presją odbicia inflacji w 2019, a nie bieżących danych. Wparcia dostarczą natomiast inwestorzy  krajowi, którzy mogą zdecydować się na dalsze zakupy POLGBs po osłabieniu długu na przełomie miesiąca. Zbliżający się przetarg MF prawdopodobnie nie pozwoli na większe zacieśnienie spreadów do krzywej niemieckiej. Krótsze instrumenty prawdopodobnie będą stabilne lub w razie pozytywnych zaskoczeń danymi o aktywności lekko się osłabią.
  • Dane z przemysłu nie wpłyną prawdopodobnie na kurs €/PLN. Otoczenie międzynarodowe nie pomaga walutom rynków wschodzących, chociaż złoty dobrze zniósł napięcia z ostatnich tygodni. Dlatego spodziewamy się, ze w tym tygodniu kurs €/PLN utrzyma się relatywnie blisko 4,31.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej