Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
maj
2019

Negatywny sentyment dla rynków wschodzących. Rośnie ryzyko zmiany gabinetu w UK.

Premier UK T.May zapowiedziała rezygnację, jeżeli kolejna próba przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie okaże się porażką. Decyzje zostaną podjęte w czerwcu - upadek gabinetu jest w naszej ocenie bardzo prawdopodobny.

Więcej
16
maj
2019

USA odraczają wzrost ceł na auta. Stopy procentowe w Polsce bez zmian do końca 2020.

Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła z Białego Domu wskazała, że D.Trump opóźni wzrost stawek celnych na import samochodów i części o 6 miesięcy. Wiadomość nie została potwierdzona przez oficjalny komunikat amerykańskiej administracji.

Więcej
15
maj
2019

Pogorszenie koniunktury w Chinach. RPP utrzyma neutralne nastawienie.

Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach spadła w kwietniu z 8,5% do 5,4% (konsensus 6,5%). Był to efekt m.in. załamania produkcji w sektorze motoryzacyjnym (-15,8%), co sugeruje osłabienie popytu wewnętrznego. Na podobny problem wskazują dane o sprzedaży detalicznej, w których nastąpił spadek z 8,7% do 7,2% (konsensus 8,6%). Osłabienie widoczne było w całym spektrum kategorii dóbr.

Więcej
14
maj
2019

Umiarkowana odpowiedź Chin na wzrost amerykańskich ceł.

W odpowiedzi na działania administracji D.Trumpa, Chiny podniosły stawkę celną dla towarów objętych już wcześniej barierami (roczny wolumen US$60mld) z 5% do 25%. Wyższe cła zaczną obowiązywać wraz z początkiem czerwca.

Więcej
13
maj
2019

Impas w rozmowach handlowych USA i Chin. Ryzyko podniesienia ceł dla UE. W środę CPI i PKB w Polsce.

Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA).

Więcej
10
maj
2019

USA podnoszą cła. Chiny gotowe na ostrzejsze starcie z USA. Porozumienie handlowe ciągle odległe.

Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska zapowiedziała retorsje ale nie podała, jakie środki odwetowe mogą zostać podjęte. Chiny już obecnie podniosły bariery na praktycznie cały import z USA.

Więcej
9
maj
2019

Rynki tracą nadzieję na szybki kompromis w rozmowach handlowych USA i Chin. Kolejne sankcje USA wobec Iranu.

Dziś rozpocznie się runda negocjacyjna między USA i Chinami, której celem będzie zażegnanie konfliktu handlowego. Rozmowom towarzyszą coraz większe obawy o brak kompromisu. Wczoraj administracja Chin wyraziła gotowość do wprowadzenia działań odwetowych na wypadek podniesienia amerykańskich ceł w najbliższy piątek.

Więcej
8
maj
2019

Dane z Niemiec i Chin potwierdzają słabą kondycję globalnego przemysłu.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w marcu z +0,2% do -0,9%r/r. Była jednak lepsza od rynkowych oczekiwań (-2,6%). Dane za luty zrewidowano o 0,6pp w górę. Wzrost oparty był jednak głównie o aktywność sektora budowlanego (9,8%r/r), podczas gdy przetwórstwo przemysłowe osiągnęło słabe wyniki (-2,2%).

Więcej
7
maj
2019

USA prawdopodobnie podniosą cła na chińskie towary. Dalszy spadek zamówień w niemieckim przemyśle.

Mimo groźby podniesienia ceł przez USA na chińskie towary, Chiny nie odwołały kolejnej rundy negocjacji handlowych, która ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Waszyngtonie. Otwartą kwestią jest, czy weźmie w niej udział Liu He – główny negocjator. Jego obecność świadczyć będzie o determinacji Państwa Środka w uzyskaniu porozumienia handlowego.

Więcej
6
maj
2019

USA zapowiadają wprowadzenie karnych ceł na chińskie towary. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Prezydent USA D.Trump zapowiedział podwyższenie ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości US$200mld. Celem tej groźby jest wywarcie presji na stronie chińskiej, a oficjalnym powodem najprawdopodobniej brak postępów w negocjacjach. Komentarze miały stosunkowo umiarkowane przełożenie na główne rynki długu, silne zareagowały natomiast azjatyckie giełdy. Indeks Shanghai Composite spadł o 5,5%.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 16-23.09.2018

19 wrz 2018

USA stopniowo podnoszą cła na chińskie towary. EBC optymistyczny mimo symptomów spowolnienia w Eurolandzie.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu rentowności na niemieckim i amerykańskim rynku. To m.in. mniej łagodnego od oczekiwań przekazu z posiedzenia EBC oraz odbicia na problematycznych rynkach wschodzących. Nie miało to jednak wpływu na POLGBs – krajowy dług na długim końcu zyskał około 6pb. Komentarze z EBC przełożyły się też na wzrost zmienności €/US$ – para na chwilę znalazła się ponad 1,17, ale na koniec tygodnia kurs znów zbliżyła się do 1,16. €/PLN był natomiast stabilny – przez niemal cały tydzień utrzymał się w wąskim paśmie wokół 4,31.
  • W poniedziałek USA podniosły cła na chińskie towary. Pierwsza reakcja rynku była niewielka gdyż cła mają rosnąć stopniowo (a nie jak dotychczas zapowiadano od razu do 20-25%). Naszym zdaniem to jednak kolejny krok w protekcjonistycznej polityce USA i zagrożenie dla globalnego wzrostu (które nakłada się na niepewną sytuację na rynkach wschodzących, np. w Turcji). Dlatego uważamy, że pole do dalszych wzrostów rentowności na rynkach bazowych do piątkowych danych (PMI) z Eurolandu jest niewielkie, a para €/US$ w tym horyzoncie utrzyma się dość blisko poziomu 1,16.
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji lub niewielkiego umocnienia krajowych obligacji z długiego końca i środka krzywej. Dane o aktywności gospodarczej z Polski najprawdopodobniej nie zmienią oczekiwań odnośnie polityki RPP – rynki spodziewają się zmiany retoryki pod presją odbicia inflacji w 2019, a nie bieżących danych. Wparcia dostarczą natomiast inwestorzy  krajowi, którzy mogą zdecydować się na dalsze zakupy POLGBs po osłabieniu długu na przełomie miesiąca. Zbliżający się przetarg MF prawdopodobnie nie pozwoli na większe zacieśnienie spreadów do krzywej niemieckiej. Krótsze instrumenty prawdopodobnie będą stabilne lub w razie pozytywnych zaskoczeń danymi o aktywności lekko się osłabią.
  • Dane z przemysłu nie wpłyną prawdopodobnie na kurs €/PLN. Otoczenie międzynarodowe nie pomaga walutom rynków wschodzących, chociaż złoty dobrze zniósł napięcia z ostatnich tygodni. Dlatego spodziewamy się, ze w tym tygodniu kurs €/PLN utrzyma się relatywnie blisko 4,31.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej