Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
maj
2019

Negatywny sentyment dla rynków wschodzących. Rośnie ryzyko zmiany gabinetu w UK.

Premier UK T.May zapowiedziała rezygnację, jeżeli kolejna próba przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie okaże się porażką. Decyzje zostaną podjęte w czerwcu - upadek gabinetu jest w naszej ocenie bardzo prawdopodobny.

Więcej
16
maj
2019

USA odraczają wzrost ceł na auta. Stopy procentowe w Polsce bez zmian do końca 2020.

Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła z Białego Domu wskazała, że D.Trump opóźni wzrost stawek celnych na import samochodów i części o 6 miesięcy. Wiadomość nie została potwierdzona przez oficjalny komunikat amerykańskiej administracji.

Więcej
15
maj
2019

Pogorszenie koniunktury w Chinach. RPP utrzyma neutralne nastawienie.

Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach spadła w kwietniu z 8,5% do 5,4% (konsensus 6,5%). Był to efekt m.in. załamania produkcji w sektorze motoryzacyjnym (-15,8%), co sugeruje osłabienie popytu wewnętrznego. Na podobny problem wskazują dane o sprzedaży detalicznej, w których nastąpił spadek z 8,7% do 7,2% (konsensus 8,6%). Osłabienie widoczne było w całym spektrum kategorii dóbr.

Więcej
14
maj
2019

Umiarkowana odpowiedź Chin na wzrost amerykańskich ceł.

W odpowiedzi na działania administracji D.Trumpa, Chiny podniosły stawkę celną dla towarów objętych już wcześniej barierami (roczny wolumen US$60mld) z 5% do 25%. Wyższe cła zaczną obowiązywać wraz z początkiem czerwca.

Więcej
13
maj
2019

Impas w rozmowach handlowych USA i Chin. Ryzyko podniesienia ceł dla UE. W środę CPI i PKB w Polsce.

Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA).

Więcej
10
maj
2019

USA podnoszą cła. Chiny gotowe na ostrzejsze starcie z USA. Porozumienie handlowe ciągle odległe.

Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska zapowiedziała retorsje ale nie podała, jakie środki odwetowe mogą zostać podjęte. Chiny już obecnie podniosły bariery na praktycznie cały import z USA.

Więcej
9
maj
2019

Rynki tracą nadzieję na szybki kompromis w rozmowach handlowych USA i Chin. Kolejne sankcje USA wobec Iranu.

Dziś rozpocznie się runda negocjacyjna między USA i Chinami, której celem będzie zażegnanie konfliktu handlowego. Rozmowom towarzyszą coraz większe obawy o brak kompromisu. Wczoraj administracja Chin wyraziła gotowość do wprowadzenia działań odwetowych na wypadek podniesienia amerykańskich ceł w najbliższy piątek.

Więcej
8
maj
2019

Dane z Niemiec i Chin potwierdzają słabą kondycję globalnego przemysłu.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w marcu z +0,2% do -0,9%r/r. Była jednak lepsza od rynkowych oczekiwań (-2,6%). Dane za luty zrewidowano o 0,6pp w górę. Wzrost oparty był jednak głównie o aktywność sektora budowlanego (9,8%r/r), podczas gdy przetwórstwo przemysłowe osiągnęło słabe wyniki (-2,2%).

Więcej
7
maj
2019

USA prawdopodobnie podniosą cła na chińskie towary. Dalszy spadek zamówień w niemieckim przemyśle.

Mimo groźby podniesienia ceł przez USA na chińskie towary, Chiny nie odwołały kolejnej rundy negocjacji handlowych, która ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Waszyngtonie. Otwartą kwestią jest, czy weźmie w niej udział Liu He – główny negocjator. Jego obecność świadczyć będzie o determinacji Państwa Środka w uzyskaniu porozumienia handlowego.

Więcej
6
maj
2019

USA zapowiadają wprowadzenie karnych ceł na chińskie towary. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Prezydent USA D.Trump zapowiedział podwyższenie ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości US$200mld. Celem tej groźby jest wywarcie presji na stronie chińskiej, a oficjalnym powodem najprawdopodobniej brak postępów w negocjacjach. Komentarze miały stosunkowo umiarkowane przełożenie na główne rynki długu, silne zareagowały natomiast azjatyckie giełdy. Indeks Shanghai Composite spadł o 5,5%.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 2-9.10.2018

2 paź 2018

Trump „namierza” nowy cel. Skok cen ropy napędza oczekiwania na podwyżki w Polsce. W 3kw wciąż mocny wzrost PKB ale pogorszenie koniunktury możliwe już w 4kw18.

  • Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostem dochodowości niemieckich papierów po jastrzębio odebranych komentarzach szefa EBC M.Draghiego. Pod jego koniec inwestorów zaskoczył jednak spadek inflacji bazowej w strefie euro oraz wyższy od oczekiwanego plan przyszłorocznego deficytu we Włoszech. Ograniczyło to oczekiwania na podwyżki stóp w Eurostrefie, w efekcie na przełomie tygodnia niemieckie papiery zyskały, a para €/US$ obniżył się do 1,16. Krajowe aktywa słabo zareagowały na wydarzenia zagraniczne – POLGBs były stabilne, a kurs €/PLN wyhamował spadek i cofnął się do 4,27.
  • W tym tygodniu spodziewamy się niewielkiego osłabienia/stabilizacji amerykańskich papierów. Bliskie porozumienie USA z Kanadą i Meksykiem poprawia średnioterminowe perspektywy amerykańskiej gospodarki (chociaż szczegóły porozumienia są jeszcze nieznane). Z kolei w Europie niepokój budzi planowany kształt nowego budżetu Włoch – naszym zdaniem będzie to sprzyjać wzrostowi spreadów włoskich papierów do krzywej niemieckiej. W naszej ocenie €/US$ w najbliższych dniach dotrze do 1,1550. Wyłamanie się kursu poniżej 1,15 będzie sygnałem do ruchu nawet do 1,13. Dane z USA w tym tygodniu (payrolls, ISM) powinny mieć mniejsze znaczenie dla rynku – dotyczą miesiąca zaburzonego przez nietypowe warunki pogodowe.
  • Podczas wrześniowego posiedzenia RPP punktem uwagi będą komentarze prezesa NBP dot. niezmienionych stóp do końca 2020. Niektórzy członkowie RPP wskazują, że poparcie dla tego scenariusza spada, bo pojawiły się zagrożenia inflacyjne (ropa i energia elektryczna w Polsce), dodatkowo Rada jest nadmiernie optymistyczna odnośnie PKB. Prezes raczej pozostanie przy swoim zdaniu. W naszej ocenie MF uplasuje w czwartek około PLN6mld - tj. mniej od zapadających w październiku SPW (PLN12mld i 4mld kuponów). Dane z MF sugerują jednak, że inwestorzy zagraniczni nadal redukują swoje pozycje, a krajowi wyhamowali zakupy, co wskazuje na (niewielką) presję na wzrost rentowności na długim końcu. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w trendzie bocznym w tym tygodniu. Reforma NAFTA nie oznacza szybkiego porozumienia USA z Chinami, a Trump bierze „na radar” kolejne kraje (Indie, Brazylia), ale szanse na silną wyprzedaż ich aktywów są małe. Perspektywa zaostrzenia polityki handlowej USA, czy łagodne nastawienie RPP prawdopodobnie utrzymają €/PLN ponad 4,25 do końca roku.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej