Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 2-9.10.2018

2 paź 2018

Trump „namierza” nowy cel. Skok cen ropy napędza oczekiwania na podwyżki w Polsce. W 3kw wciąż mocny wzrost PKB ale pogorszenie koniunktury możliwe już w 4kw18.

  • Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostem dochodowości niemieckich papierów po jastrzębio odebranych komentarzach szefa EBC M.Draghiego. Pod jego koniec inwestorów zaskoczył jednak spadek inflacji bazowej w strefie euro oraz wyższy od oczekiwanego plan przyszłorocznego deficytu we Włoszech. Ograniczyło to oczekiwania na podwyżki stóp w Eurostrefie, w efekcie na przełomie tygodnia niemieckie papiery zyskały, a para €/US$ obniżył się do 1,16. Krajowe aktywa słabo zareagowały na wydarzenia zagraniczne – POLGBs były stabilne, a kurs €/PLN wyhamował spadek i cofnął się do 4,27.
  • W tym tygodniu spodziewamy się niewielkiego osłabienia/stabilizacji amerykańskich papierów. Bliskie porozumienie USA z Kanadą i Meksykiem poprawia średnioterminowe perspektywy amerykańskiej gospodarki (chociaż szczegóły porozumienia są jeszcze nieznane). Z kolei w Europie niepokój budzi planowany kształt nowego budżetu Włoch – naszym zdaniem będzie to sprzyjać wzrostowi spreadów włoskich papierów do krzywej niemieckiej. W naszej ocenie €/US$ w najbliższych dniach dotrze do 1,1550. Wyłamanie się kursu poniżej 1,15 będzie sygnałem do ruchu nawet do 1,13. Dane z USA w tym tygodniu (payrolls, ISM) powinny mieć mniejsze znaczenie dla rynku – dotyczą miesiąca zaburzonego przez nietypowe warunki pogodowe.
  • Podczas wrześniowego posiedzenia RPP punktem uwagi będą komentarze prezesa NBP dot. niezmienionych stóp do końca 2020. Niektórzy członkowie RPP wskazują, że poparcie dla tego scenariusza spada, bo pojawiły się zagrożenia inflacyjne (ropa i energia elektryczna w Polsce), dodatkowo Rada jest nadmiernie optymistyczna odnośnie PKB. Prezes raczej pozostanie przy swoim zdaniu. W naszej ocenie MF uplasuje w czwartek około PLN6mld - tj. mniej od zapadających w październiku SPW (PLN12mld i 4mld kuponów). Dane z MF sugerują jednak, że inwestorzy zagraniczni nadal redukują swoje pozycje, a krajowi wyhamowali zakupy, co wskazuje na (niewielką) presję na wzrost rentowności na długim końcu. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w trendzie bocznym w tym tygodniu. Reforma NAFTA nie oznacza szybkiego porozumienia USA z Chinami, a Trump bierze „na radar” kolejne kraje (Indie, Brazylia), ale szanse na silną wyprzedaż ich aktywów są małe. Perspektywa zaostrzenia polityki handlowej USA, czy łagodne nastawienie RPP prawdopodobnie utrzymają €/PLN ponad 4,25 do końca roku.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej