Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej
26
lis
2018

Dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. Odbicie inwestycji w Polsce w 3kw18.

Dzisiaj poznamy listopadowe wyniki badania koniunktury instytutu Ifo – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego indeksu ze 102,8 do 102,3pkt.

Więcej
23
lis
2018

Determinacja EBC do podwyżek stóp słabnie. Słaby PMI z Niemiec pokazuje trwalsze podstawy spowolnienia.

Minutes z październikowego posiedzenia EBC potwierdzające, że Rada Prezesów nie widzi potrzeby zmian stóp procentowych do wakacji 2019 ale pozostaje zdeterminowana aby wygasić skup aktywów wraz z nowym rokiem.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 2-9.10.2018

2 paź 2018

Trump „namierza” nowy cel. Skok cen ropy napędza oczekiwania na podwyżki w Polsce. W 3kw wciąż mocny wzrost PKB ale pogorszenie koniunktury możliwe już w 4kw18.

  • Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostem dochodowości niemieckich papierów po jastrzębio odebranych komentarzach szefa EBC M.Draghiego. Pod jego koniec inwestorów zaskoczył jednak spadek inflacji bazowej w strefie euro oraz wyższy od oczekiwanego plan przyszłorocznego deficytu we Włoszech. Ograniczyło to oczekiwania na podwyżki stóp w Eurostrefie, w efekcie na przełomie tygodnia niemieckie papiery zyskały, a para €/US$ obniżył się do 1,16. Krajowe aktywa słabo zareagowały na wydarzenia zagraniczne – POLGBs były stabilne, a kurs €/PLN wyhamował spadek i cofnął się do 4,27.
  • W tym tygodniu spodziewamy się niewielkiego osłabienia/stabilizacji amerykańskich papierów. Bliskie porozumienie USA z Kanadą i Meksykiem poprawia średnioterminowe perspektywy amerykańskiej gospodarki (chociaż szczegóły porozumienia są jeszcze nieznane). Z kolei w Europie niepokój budzi planowany kształt nowego budżetu Włoch – naszym zdaniem będzie to sprzyjać wzrostowi spreadów włoskich papierów do krzywej niemieckiej. W naszej ocenie €/US$ w najbliższych dniach dotrze do 1,1550. Wyłamanie się kursu poniżej 1,15 będzie sygnałem do ruchu nawet do 1,13. Dane z USA w tym tygodniu (payrolls, ISM) powinny mieć mniejsze znaczenie dla rynku – dotyczą miesiąca zaburzonego przez nietypowe warunki pogodowe.
  • Podczas wrześniowego posiedzenia RPP punktem uwagi będą komentarze prezesa NBP dot. niezmienionych stóp do końca 2020. Niektórzy członkowie RPP wskazują, że poparcie dla tego scenariusza spada, bo pojawiły się zagrożenia inflacyjne (ropa i energia elektryczna w Polsce), dodatkowo Rada jest nadmiernie optymistyczna odnośnie PKB. Prezes raczej pozostanie przy swoim zdaniu. W naszej ocenie MF uplasuje w czwartek około PLN6mld - tj. mniej od zapadających w październiku SPW (PLN12mld i 4mld kuponów). Dane z MF sugerują jednak, że inwestorzy zagraniczni nadal redukują swoje pozycje, a krajowi wyhamowali zakupy, co wskazuje na (niewielką) presję na wzrost rentowności na długim końcu. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w trendzie bocznym w tym tygodniu. Reforma NAFTA nie oznacza szybkiego porozumienia USA z Chinami, a Trump bierze „na radar” kolejne kraje (Indie, Brazylia), ale szanse na silną wyprzedaż ich aktywów są małe. Perspektywa zaostrzenia polityki handlowej USA, czy łagodne nastawienie RPP prawdopodobnie utrzymają €/PLN ponad 4,25 do końca roku.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej