Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej
26
lis
2018

Dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. Odbicie inwestycji w Polsce w 3kw18.

Dzisiaj poznamy listopadowe wyniki badania koniunktury instytutu Ifo – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego indeksu ze 102,8 do 102,3pkt.

Więcej
23
lis
2018

Determinacja EBC do podwyżek stóp słabnie. Słaby PMI z Niemiec pokazuje trwalsze podstawy spowolnienia.

Minutes z październikowego posiedzenia EBC potwierdzające, że Rada Prezesów nie widzi potrzeby zmian stóp procentowych do wakacji 2019 ale pozostaje zdeterminowana aby wygasić skup aktywów wraz z nowym rokiem.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 25.09-1.10.2018

25 wrz 2018

W środę Fed podniesie stopy procentowe. €/PLN ciągle w trendzie bocznym.

  • Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostem duchowości na rynkach bazowych, ale na przełomie tygodnia Bundy odrobiły znaczną część straty po słabych danych PMI ze strefy euro. Obawy o koniunkturę w Europie nie przeszkodziły jednak we wzroście €/US$ (para dotarła do 1,18, tj. górnego zakresu trwającego od maja trendu bocznego). Krajowe obligacje umocniły się – to efekt odwołania przez Ministerstwo przetargu zamiany. Para €/PLN na chwilę spadła poniżej 4,29, ale ostatecznie nie byłą w stanie wyłamać się z trendu bocznego wokół 4,31.
  • W tym tygodniu presja na wzrost rentowności Bunda może się utrzymać. Dane o inflacji ze strefy euro powinny wspierać oczekiwania na podwyżki EBC. Nie ma też danych z europejskiej sfery realnej, które mogłyby wzmocnić obawy o spowolnienie. Treasuries mogą również osłabiać się, chociaż po wzroście rentowności ryzykiem dla utrzymania tego trendu jest posiedzenie Fed - ważna będzie treść komunikatu. Gdyby usunięta została wzmianka mówiąca że polityka pieniężna jest wciąż akomodacyjna to prawdopodobnie doszłoby do chwilowego umocnienia Treasuries. W naszej ocenie wzrost pary €/US$ z zeszłego tygodnia okaże się krótkotrwały. Rosnące ryzyko spowolnienia w strefie euro może zaszkodzić euro, z drugiej strony widzimy szanse na przynajmniej tymczasowe podtrzymanie odbicia rynków wschodzących. Technicznie wyłamanie się pary €/US$ z konsolidacji nie powiodło się, co może skłaniać do krótkoterminowej gry na ponowne umocnienie dolara.
  • Krótkoterminowe perspektywy POLGBs w naszej ocenie są pozytywne. Podaż długu na rynku pierwotnym pozostaje niska, zaś ostatni skok oczekiwań na podwyżki w Polsce to zasługa soku cen ropy, naszym zdaniem ryzyko odbicia CPI powyżej 3,5%r/r w Polsce jest wciąż niskie. W tym tygodniu para €/PLN prawdopodobnie utrzyma się w trendzie bocznym. Niepewne perspektywy gospodarcze w strefie euro budzą obawy o koniunkturę także Polsce. Z drugiej strony lepszy sentyment dla walut EM ma szanse utrzymać się. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się powyżej 4,25 do końca roku. Na większe umocnienie prawdopodobnie nie pozwoli ryzyko kolejnej fali protekcjonizmu po wyborach w USA oraz spadek oczekiwań na podwyżki stóp w Polsce (czego spodziewamy się po spadku dynamiki CPI w 4kw18 i słabszej produkcji).

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej