Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 25.09-1.10.2018

25 wrz 2018

W środę Fed podniesie stopy procentowe. €/PLN ciągle w trendzie bocznym.

  • Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostem duchowości na rynkach bazowych, ale na przełomie tygodnia Bundy odrobiły znaczną część straty po słabych danych PMI ze strefy euro. Obawy o koniunkturę w Europie nie przeszkodziły jednak we wzroście €/US$ (para dotarła do 1,18, tj. górnego zakresu trwającego od maja trendu bocznego). Krajowe obligacje umocniły się – to efekt odwołania przez Ministerstwo przetargu zamiany. Para €/PLN na chwilę spadła poniżej 4,29, ale ostatecznie nie byłą w stanie wyłamać się z trendu bocznego wokół 4,31.
  • W tym tygodniu presja na wzrost rentowności Bunda może się utrzymać. Dane o inflacji ze strefy euro powinny wspierać oczekiwania na podwyżki EBC. Nie ma też danych z europejskiej sfery realnej, które mogłyby wzmocnić obawy o spowolnienie. Treasuries mogą również osłabiać się, chociaż po wzroście rentowności ryzykiem dla utrzymania tego trendu jest posiedzenie Fed - ważna będzie treść komunikatu. Gdyby usunięta została wzmianka mówiąca że polityka pieniężna jest wciąż akomodacyjna to prawdopodobnie doszłoby do chwilowego umocnienia Treasuries. W naszej ocenie wzrost pary €/US$ z zeszłego tygodnia okaże się krótkotrwały. Rosnące ryzyko spowolnienia w strefie euro może zaszkodzić euro, z drugiej strony widzimy szanse na przynajmniej tymczasowe podtrzymanie odbicia rynków wschodzących. Technicznie wyłamanie się pary €/US$ z konsolidacji nie powiodło się, co może skłaniać do krótkoterminowej gry na ponowne umocnienie dolara.
  • Krótkoterminowe perspektywy POLGBs w naszej ocenie są pozytywne. Podaż długu na rynku pierwotnym pozostaje niska, zaś ostatni skok oczekiwań na podwyżki w Polsce to zasługa soku cen ropy, naszym zdaniem ryzyko odbicia CPI powyżej 3,5%r/r w Polsce jest wciąż niskie. W tym tygodniu para €/PLN prawdopodobnie utrzyma się w trendzie bocznym. Niepewne perspektywy gospodarcze w strefie euro budzą obawy o koniunkturę także Polsce. Z drugiej strony lepszy sentyment dla walut EM ma szanse utrzymać się. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się powyżej 4,25 do końca roku. Na większe umocnienie prawdopodobnie nie pozwoli ryzyko kolejnej fali protekcjonizmu po wyborach w USA oraz spadek oczekiwań na podwyżki stóp w Polsce (czego spodziewamy się po spadku dynamiki CPI w 4kw18 i słabszej produkcji).

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej