Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
maj
2019

Negatywny sentyment dla rynków wschodzących. Rośnie ryzyko zmiany gabinetu w UK.

Premier UK T.May zapowiedziała rezygnację, jeżeli kolejna próba przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie okaże się porażką. Decyzje zostaną podjęte w czerwcu - upadek gabinetu jest w naszej ocenie bardzo prawdopodobny.

Więcej
16
maj
2019

USA odraczają wzrost ceł na auta. Stopy procentowe w Polsce bez zmian do końca 2020.

Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła z Białego Domu wskazała, że D.Trump opóźni wzrost stawek celnych na import samochodów i części o 6 miesięcy. Wiadomość nie została potwierdzona przez oficjalny komunikat amerykańskiej administracji.

Więcej
15
maj
2019

Pogorszenie koniunktury w Chinach. RPP utrzyma neutralne nastawienie.

Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach spadła w kwietniu z 8,5% do 5,4% (konsensus 6,5%). Był to efekt m.in. załamania produkcji w sektorze motoryzacyjnym (-15,8%), co sugeruje osłabienie popytu wewnętrznego. Na podobny problem wskazują dane o sprzedaży detalicznej, w których nastąpił spadek z 8,7% do 7,2% (konsensus 8,6%). Osłabienie widoczne było w całym spektrum kategorii dóbr.

Więcej
14
maj
2019

Umiarkowana odpowiedź Chin na wzrost amerykańskich ceł.

W odpowiedzi na działania administracji D.Trumpa, Chiny podniosły stawkę celną dla towarów objętych już wcześniej barierami (roczny wolumen US$60mld) z 5% do 25%. Wyższe cła zaczną obowiązywać wraz z początkiem czerwca.

Więcej
13
maj
2019

Impas w rozmowach handlowych USA i Chin. Ryzyko podniesienia ceł dla UE. W środę CPI i PKB w Polsce.

Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA).

Więcej
10
maj
2019

USA podnoszą cła. Chiny gotowe na ostrzejsze starcie z USA. Porozumienie handlowe ciągle odległe.

Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska zapowiedziała retorsje ale nie podała, jakie środki odwetowe mogą zostać podjęte. Chiny już obecnie podniosły bariery na praktycznie cały import z USA.

Więcej
9
maj
2019

Rynki tracą nadzieję na szybki kompromis w rozmowach handlowych USA i Chin. Kolejne sankcje USA wobec Iranu.

Dziś rozpocznie się runda negocjacyjna między USA i Chinami, której celem będzie zażegnanie konfliktu handlowego. Rozmowom towarzyszą coraz większe obawy o brak kompromisu. Wczoraj administracja Chin wyraziła gotowość do wprowadzenia działań odwetowych na wypadek podniesienia amerykańskich ceł w najbliższy piątek.

Więcej
8
maj
2019

Dane z Niemiec i Chin potwierdzają słabą kondycję globalnego przemysłu.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w marcu z +0,2% do -0,9%r/r. Była jednak lepsza od rynkowych oczekiwań (-2,6%). Dane za luty zrewidowano o 0,6pp w górę. Wzrost oparty był jednak głównie o aktywność sektora budowlanego (9,8%r/r), podczas gdy przetwórstwo przemysłowe osiągnęło słabe wyniki (-2,2%).

Więcej
7
maj
2019

USA prawdopodobnie podniosą cła na chińskie towary. Dalszy spadek zamówień w niemieckim przemyśle.

Mimo groźby podniesienia ceł przez USA na chińskie towary, Chiny nie odwołały kolejnej rundy negocjacji handlowych, która ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Waszyngtonie. Otwartą kwestią jest, czy weźmie w niej udział Liu He – główny negocjator. Jego obecność świadczyć będzie o determinacji Państwa Środka w uzyskaniu porozumienia handlowego.

Więcej
6
maj
2019

USA zapowiadają wprowadzenie karnych ceł na chińskie towary. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Prezydent USA D.Trump zapowiedział podwyższenie ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości US$200mld. Celem tej groźby jest wywarcie presji na stronie chińskiej, a oficjalnym powodem najprawdopodobniej brak postępów w negocjacjach. Komentarze miały stosunkowo umiarkowane przełożenie na główne rynki długu, silne zareagowały natomiast azjatyckie giełdy. Indeks Shanghai Composite spadł o 5,5%.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 25.09-1.10.2018

25 wrz 2018

W środę Fed podniesie stopy procentowe. €/PLN ciągle w trendzie bocznym.

  • Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostem duchowości na rynkach bazowych, ale na przełomie tygodnia Bundy odrobiły znaczną część straty po słabych danych PMI ze strefy euro. Obawy o koniunkturę w Europie nie przeszkodziły jednak we wzroście €/US$ (para dotarła do 1,18, tj. górnego zakresu trwającego od maja trendu bocznego). Krajowe obligacje umocniły się – to efekt odwołania przez Ministerstwo przetargu zamiany. Para €/PLN na chwilę spadła poniżej 4,29, ale ostatecznie nie byłą w stanie wyłamać się z trendu bocznego wokół 4,31.
  • W tym tygodniu presja na wzrost rentowności Bunda może się utrzymać. Dane o inflacji ze strefy euro powinny wspierać oczekiwania na podwyżki EBC. Nie ma też danych z europejskiej sfery realnej, które mogłyby wzmocnić obawy o spowolnienie. Treasuries mogą również osłabiać się, chociaż po wzroście rentowności ryzykiem dla utrzymania tego trendu jest posiedzenie Fed - ważna będzie treść komunikatu. Gdyby usunięta została wzmianka mówiąca że polityka pieniężna jest wciąż akomodacyjna to prawdopodobnie doszłoby do chwilowego umocnienia Treasuries. W naszej ocenie wzrost pary €/US$ z zeszłego tygodnia okaże się krótkotrwały. Rosnące ryzyko spowolnienia w strefie euro może zaszkodzić euro, z drugiej strony widzimy szanse na przynajmniej tymczasowe podtrzymanie odbicia rynków wschodzących. Technicznie wyłamanie się pary €/US$ z konsolidacji nie powiodło się, co może skłaniać do krótkoterminowej gry na ponowne umocnienie dolara.
  • Krótkoterminowe perspektywy POLGBs w naszej ocenie są pozytywne. Podaż długu na rynku pierwotnym pozostaje niska, zaś ostatni skok oczekiwań na podwyżki w Polsce to zasługa soku cen ropy, naszym zdaniem ryzyko odbicia CPI powyżej 3,5%r/r w Polsce jest wciąż niskie. W tym tygodniu para €/PLN prawdopodobnie utrzyma się w trendzie bocznym. Niepewne perspektywy gospodarcze w strefie euro budzą obawy o koniunkturę także Polsce. Z drugiej strony lepszy sentyment dla walut EM ma szanse utrzymać się. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się powyżej 4,25 do końca roku. Na większe umocnienie prawdopodobnie nie pozwoli ryzyko kolejnej fali protekcjonizmu po wyborach w USA oraz spadek oczekiwań na podwyżki stóp w Polsce (czego spodziewamy się po spadku dynamiki CPI w 4kw18 i słabszej produkcji).

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej