Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 9-16.10.2018

9 paź 2018

Dobra koniunktura w USA wspiera oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W piątek przegląd ratingu Polski przez S&P.

  • W ub. tygodniu amerykańskie dane (szczególnie ISM) wzmocniły oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W efekcie doszło do dość silnego (blisko 20pb na długim końcu) osłabienia Treasuries, w ślad za którymi straciły też POLGBs. Przecena Bundów była mniejsza (poniżej 10pb), gdyż niemieckie aktywa działały jako bezpieczna przystań w obliczu obaw o stan finansów publicznych Włoch. W efekcie doszło też do spadku €/US$ (para utrzymuje się blisko wsparcia na 1,15). Złoty dość słabo zareagował na wydarzenia międzynarodowe – kurs €/PLN utrzymuje się blisko 4,31.
  • Tydzień rozpoczął się od kolejnych danych sugerujących pogorszenie koniunktury w strefie euro (produkcja przemysłowa z Niemiec). Na razie nie przełożyło się to na parę €/US$. Spodziewamy się jednak, że w ciągu tygodnia-dwóch kurs zdoła przełamać poziom 1,15 i zbliży się do dołków na 1,13. Poza koniunkturą w Europie wycenie euro ciąży konflikt Komisji Europejskiej z rządem Włoch (w tym tygodniu prawdopodobnie poznamy negatywną opinię KE odnośnie budżetu). W ciągu tygodnia-dwóch oczekujemy stabilizacji długich obligacji amerykańskich. Rynek wycenił już ścieżkę podwyżek stóp w USA zgodną z projekcjami Fed. Niemieckie obligacje mogą natomiast krótkoterminowo zyskać. Ryzyko spowolnienia wzrostu w strefie euro na przełomie roku rośnie, co potencjalnie zwiększa problemy państw o trudnej sytuacji fiskalnej, np. Włoch.
  • W tym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu kursu €/PLN z uwagi na niekorzystną dla aktywów rynków wschodzących sytuację międzynarodową. W naszej ocenie para nie wzrośnie jednak powyżej ostatnich szczytów na 4,33-34. Rosnące stopy np. w USA mają ograniczone przełożenie na krajową walutę, bo rynek zakłada, że zaostrzenie polityki Fed, czy EBC wymusi analogiczną reakcję RPP. Pod koniec tygodnia uwagę inwestorów może skupić aktualizacja ratingu Polski przez S&P. Agencja podniosła perspektywę krajowego ratingu do pozytywnej, w efekcie część inwestorów spodziewa się podniesienia oceny wiarygodności kredytowej już w piątek. To w naszej ocenie przedwczesne np. w perspektywie konfliktu z KE, czy przyszłorocznych wyborów w kraju (chociaż sam poziom ratingu budzi wątpliwości). Może to być więc dodatkowy argument za pozbywaniem się krajowych aktywów na przełomie tygodnia.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej