Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
maj
2019

Negatywny sentyment dla rynków wschodzących. Rośnie ryzyko zmiany gabinetu w UK.

Premier UK T.May zapowiedziała rezygnację, jeżeli kolejna próba przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie okaże się porażką. Decyzje zostaną podjęte w czerwcu - upadek gabinetu jest w naszej ocenie bardzo prawdopodobny.

Więcej
16
maj
2019

USA odraczają wzrost ceł na auta. Stopy procentowe w Polsce bez zmian do końca 2020.

Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła z Białego Domu wskazała, że D.Trump opóźni wzrost stawek celnych na import samochodów i części o 6 miesięcy. Wiadomość nie została potwierdzona przez oficjalny komunikat amerykańskiej administracji.

Więcej
15
maj
2019

Pogorszenie koniunktury w Chinach. RPP utrzyma neutralne nastawienie.

Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach spadła w kwietniu z 8,5% do 5,4% (konsensus 6,5%). Był to efekt m.in. załamania produkcji w sektorze motoryzacyjnym (-15,8%), co sugeruje osłabienie popytu wewnętrznego. Na podobny problem wskazują dane o sprzedaży detalicznej, w których nastąpił spadek z 8,7% do 7,2% (konsensus 8,6%). Osłabienie widoczne było w całym spektrum kategorii dóbr.

Więcej
14
maj
2019

Umiarkowana odpowiedź Chin na wzrost amerykańskich ceł.

W odpowiedzi na działania administracji D.Trumpa, Chiny podniosły stawkę celną dla towarów objętych już wcześniej barierami (roczny wolumen US$60mld) z 5% do 25%. Wyższe cła zaczną obowiązywać wraz z początkiem czerwca.

Więcej
13
maj
2019

Impas w rozmowach handlowych USA i Chin. Ryzyko podniesienia ceł dla UE. W środę CPI i PKB w Polsce.

Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA).

Więcej
10
maj
2019

USA podnoszą cła. Chiny gotowe na ostrzejsze starcie z USA. Porozumienie handlowe ciągle odległe.

Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska zapowiedziała retorsje ale nie podała, jakie środki odwetowe mogą zostać podjęte. Chiny już obecnie podniosły bariery na praktycznie cały import z USA.

Więcej
9
maj
2019

Rynki tracą nadzieję na szybki kompromis w rozmowach handlowych USA i Chin. Kolejne sankcje USA wobec Iranu.

Dziś rozpocznie się runda negocjacyjna między USA i Chinami, której celem będzie zażegnanie konfliktu handlowego. Rozmowom towarzyszą coraz większe obawy o brak kompromisu. Wczoraj administracja Chin wyraziła gotowość do wprowadzenia działań odwetowych na wypadek podniesienia amerykańskich ceł w najbliższy piątek.

Więcej
8
maj
2019

Dane z Niemiec i Chin potwierdzają słabą kondycję globalnego przemysłu.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w marcu z +0,2% do -0,9%r/r. Była jednak lepsza od rynkowych oczekiwań (-2,6%). Dane za luty zrewidowano o 0,6pp w górę. Wzrost oparty był jednak głównie o aktywność sektora budowlanego (9,8%r/r), podczas gdy przetwórstwo przemysłowe osiągnęło słabe wyniki (-2,2%).

Więcej
7
maj
2019

USA prawdopodobnie podniosą cła na chińskie towary. Dalszy spadek zamówień w niemieckim przemyśle.

Mimo groźby podniesienia ceł przez USA na chińskie towary, Chiny nie odwołały kolejnej rundy negocjacji handlowych, która ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Waszyngtonie. Otwartą kwestią jest, czy weźmie w niej udział Liu He – główny negocjator. Jego obecność świadczyć będzie o determinacji Państwa Środka w uzyskaniu porozumienia handlowego.

Więcej
6
maj
2019

USA zapowiadają wprowadzenie karnych ceł na chińskie towary. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Prezydent USA D.Trump zapowiedział podwyższenie ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości US$200mld. Celem tej groźby jest wywarcie presji na stronie chińskiej, a oficjalnym powodem najprawdopodobniej brak postępów w negocjacjach. Komentarze miały stosunkowo umiarkowane przełożenie na główne rynki długu, silne zareagowały natomiast azjatyckie giełdy. Indeks Shanghai Composite spadł o 5,5%.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 9-16.10.2018

9 paź 2018

Dobra koniunktura w USA wspiera oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W piątek przegląd ratingu Polski przez S&P.

  • W ub. tygodniu amerykańskie dane (szczególnie ISM) wzmocniły oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W efekcie doszło do dość silnego (blisko 20pb na długim końcu) osłabienia Treasuries, w ślad za którymi straciły też POLGBs. Przecena Bundów była mniejsza (poniżej 10pb), gdyż niemieckie aktywa działały jako bezpieczna przystań w obliczu obaw o stan finansów publicznych Włoch. W efekcie doszło też do spadku €/US$ (para utrzymuje się blisko wsparcia na 1,15). Złoty dość słabo zareagował na wydarzenia międzynarodowe – kurs €/PLN utrzymuje się blisko 4,31.
  • Tydzień rozpoczął się od kolejnych danych sugerujących pogorszenie koniunktury w strefie euro (produkcja przemysłowa z Niemiec). Na razie nie przełożyło się to na parę €/US$. Spodziewamy się jednak, że w ciągu tygodnia-dwóch kurs zdoła przełamać poziom 1,15 i zbliży się do dołków na 1,13. Poza koniunkturą w Europie wycenie euro ciąży konflikt Komisji Europejskiej z rządem Włoch (w tym tygodniu prawdopodobnie poznamy negatywną opinię KE odnośnie budżetu). W ciągu tygodnia-dwóch oczekujemy stabilizacji długich obligacji amerykańskich. Rynek wycenił już ścieżkę podwyżek stóp w USA zgodną z projekcjami Fed. Niemieckie obligacje mogą natomiast krótkoterminowo zyskać. Ryzyko spowolnienia wzrostu w strefie euro na przełomie roku rośnie, co potencjalnie zwiększa problemy państw o trudnej sytuacji fiskalnej, np. Włoch.
  • W tym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu kursu €/PLN z uwagi na niekorzystną dla aktywów rynków wschodzących sytuację międzynarodową. W naszej ocenie para nie wzrośnie jednak powyżej ostatnich szczytów na 4,33-34. Rosnące stopy np. w USA mają ograniczone przełożenie na krajową walutę, bo rynek zakłada, że zaostrzenie polityki Fed, czy EBC wymusi analogiczną reakcję RPP. Pod koniec tygodnia uwagę inwestorów może skupić aktualizacja ratingu Polski przez S&P. Agencja podniosła perspektywę krajowego ratingu do pozytywnej, w efekcie część inwestorów spodziewa się podniesienia oceny wiarygodności kredytowej już w piątek. To w naszej ocenie przedwczesne np. w perspektywie konfliktu z KE, czy przyszłorocznych wyborów w kraju (chociaż sam poziom ratingu budzi wątpliwości). Może to być więc dodatkowy argument za pozbywaniem się krajowych aktywów na przełomie tygodnia.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej