Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej
26
lis
2018

Dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. Odbicie inwestycji w Polsce w 3kw18.

Dzisiaj poznamy listopadowe wyniki badania koniunktury instytutu Ifo – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego indeksu ze 102,8 do 102,3pkt.

Więcej
23
lis
2018

Determinacja EBC do podwyżek stóp słabnie. Słaby PMI z Niemiec pokazuje trwalsze podstawy spowolnienia.

Minutes z październikowego posiedzenia EBC potwierdzające, że Rada Prezesów nie widzi potrzeby zmian stóp procentowych do wakacji 2019 ale pozostaje zdeterminowana aby wygasić skup aktywów wraz z nowym rokiem.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 9-16.10.2018

9 paź 2018

Dobra koniunktura w USA wspiera oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W piątek przegląd ratingu Polski przez S&P.

  • W ub. tygodniu amerykańskie dane (szczególnie ISM) wzmocniły oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W efekcie doszło do dość silnego (blisko 20pb na długim końcu) osłabienia Treasuries, w ślad za którymi straciły też POLGBs. Przecena Bundów była mniejsza (poniżej 10pb), gdyż niemieckie aktywa działały jako bezpieczna przystań w obliczu obaw o stan finansów publicznych Włoch. W efekcie doszło też do spadku €/US$ (para utrzymuje się blisko wsparcia na 1,15). Złoty dość słabo zareagował na wydarzenia międzynarodowe – kurs €/PLN utrzymuje się blisko 4,31.
  • Tydzień rozpoczął się od kolejnych danych sugerujących pogorszenie koniunktury w strefie euro (produkcja przemysłowa z Niemiec). Na razie nie przełożyło się to na parę €/US$. Spodziewamy się jednak, że w ciągu tygodnia-dwóch kurs zdoła przełamać poziom 1,15 i zbliży się do dołków na 1,13. Poza koniunkturą w Europie wycenie euro ciąży konflikt Komisji Europejskiej z rządem Włoch (w tym tygodniu prawdopodobnie poznamy negatywną opinię KE odnośnie budżetu). W ciągu tygodnia-dwóch oczekujemy stabilizacji długich obligacji amerykańskich. Rynek wycenił już ścieżkę podwyżek stóp w USA zgodną z projekcjami Fed. Niemieckie obligacje mogą natomiast krótkoterminowo zyskać. Ryzyko spowolnienia wzrostu w strefie euro na przełomie roku rośnie, co potencjalnie zwiększa problemy państw o trudnej sytuacji fiskalnej, np. Włoch.
  • W tym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu kursu €/PLN z uwagi na niekorzystną dla aktywów rynków wschodzących sytuację międzynarodową. W naszej ocenie para nie wzrośnie jednak powyżej ostatnich szczytów na 4,33-34. Rosnące stopy np. w USA mają ograniczone przełożenie na krajową walutę, bo rynek zakłada, że zaostrzenie polityki Fed, czy EBC wymusi analogiczną reakcję RPP. Pod koniec tygodnia uwagę inwestorów może skupić aktualizacja ratingu Polski przez S&P. Agencja podniosła perspektywę krajowego ratingu do pozytywnej, w efekcie część inwestorów spodziewa się podniesienia oceny wiarygodności kredytowej już w piątek. To w naszej ocenie przedwczesne np. w perspektywie konfliktu z KE, czy przyszłorocznych wyborów w kraju (chociaż sam poziom ratingu budzi wątpliwości). Może to być więc dodatkowy argument za pozbywaniem się krajowych aktywów na przełomie tygodnia.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej