Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 17-24.10.2018

16 paź 2018

Problemy fiskalne Włoch w centrum uwagi. S&P podnosi rating Polski.

  • W ubiegłym tygodniu €/US$ znalazł się w trendzie bocznym między 1,13-16. Niemieckie obligacje umocniły się (6pb w przypadku 10latek), wsparte m.in. spadkami na giełdach i taniejącą ropą naftową. Decyzja S&P o podniesieniu ratingu Polski miała umiarkowane przełożenie na krajowe aktywa – kurs €/PLN obniżył się o 4,30, a umocnienie POLGBs w piątek to raczej zasługa umocnienia Bunda.
  • W tym tygodniu uwagę inwestorów prawdopodobnie skupią wydarzenia polityczne w Europie, m.in. Włoski budżet, czy negocjacje dot. Brexit. Dane makro poznamy głównie z USA. W naszej ocenie wpiszą się w scenariusz silnego wzrostu w amerykańskiej gospodarce, co jest już w cenach. Wg doniesień medialnych USA nie oskarżą też Chin o manipulacje kursem walutowym (więc nie powinno to wpłynąć na rynki). W naszej taka sytuacja sprzyjać będzie stabilizacji lub dalszemu umocnieniu niemieckich obligacji skarbowych w horyzoncie tygodnia. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp w USA prawdopodobnie nie pozwoli na spadek rentowności Treasuries. Spodziewamy się, że w ciągu około dwóch tygodni €/US$ zbliży się do dołków na 1,13. Sytuacja polityczna i spowolnienie gospodarcze w strefie euro sprzyjają spekulacjom, że EBC przesunie podwyżki stóp na 2020.
  • Podniesienie ratingu Polski prawdopodobnie częściowo było już w cenach (wyceny krajowych papierów np. w euro były wyższe niż sugerowała to dotychczasowa ocena S&P). Zachowanie krajowego rynku długu w kolejnych dniach będzie zależne od sytuacji Bundów. W tym tygodniu poznamy też szereg danych z gospodarki krajowej (produkcja m.in. przemysłowa i sprzedaż detaliczna). Spodziewamy się zaskoczeń po słabszej stronie. Prawdopodobnie nie będą jednak na tyle istotne, aby wpłynąć na wycenianą przez rynek ścieżkę stóp RPP. W naszej ocenie pole do dalszego spadku kursu €/PLN nie jest w tym tygodniu duże – zatrzyma się on nie dalej jak na 4,27. Z tych okolic spodziewamy się korekty i powrotu pary ponad 4,30. Prognoza odzwierciedla m.in. umiarkowanie niekorzystne dla walut rynków wschodzących otoczenie międzynarodowe (np. w perspektywie kolejnych działań protekcjonistycznych USA), czy nikłe szanse na podwyżki stóp w Polsce w najbliższym czasie

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej