Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

10
gru
2018

W tym tygodniu wygaszenie QE przez EBC oraz głosowanie w sprawie Brexitu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy były słabsze od oczekiwań – zatrudnienie w październiku wzrosło o 155 tys. etatów (konsensus 198 tys.), o 12 tys. w dół zrewidowano dane za poprzednie miesiące.

Więcej
7
gru
2018

Słabsze dane o produkcji w Niemczech. Dziś zmiana lidera CDU i amerykańskie payrolls.

Dynamika produkcji w niemieckim przemyśle odbiła w październiku z 0,7% (po rewizji w dół o 0,1pp) do 1,6%r/r tj. poniżej rynkowych oczekiwań (2,1%r/r).

Więcej
6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 17-24.10.2018

16 paź 2018

Problemy fiskalne Włoch w centrum uwagi. S&P podnosi rating Polski.

  • W ubiegłym tygodniu €/US$ znalazł się w trendzie bocznym między 1,13-16. Niemieckie obligacje umocniły się (6pb w przypadku 10latek), wsparte m.in. spadkami na giełdach i taniejącą ropą naftową. Decyzja S&P o podniesieniu ratingu Polski miała umiarkowane przełożenie na krajowe aktywa – kurs €/PLN obniżył się o 4,30, a umocnienie POLGBs w piątek to raczej zasługa umocnienia Bunda.
  • W tym tygodniu uwagę inwestorów prawdopodobnie skupią wydarzenia polityczne w Europie, m.in. Włoski budżet, czy negocjacje dot. Brexit. Dane makro poznamy głównie z USA. W naszej ocenie wpiszą się w scenariusz silnego wzrostu w amerykańskiej gospodarce, co jest już w cenach. Wg doniesień medialnych USA nie oskarżą też Chin o manipulacje kursem walutowym (więc nie powinno to wpłynąć na rynki). W naszej taka sytuacja sprzyjać będzie stabilizacji lub dalszemu umocnieniu niemieckich obligacji skarbowych w horyzoncie tygodnia. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp w USA prawdopodobnie nie pozwoli na spadek rentowności Treasuries. Spodziewamy się, że w ciągu około dwóch tygodni €/US$ zbliży się do dołków na 1,13. Sytuacja polityczna i spowolnienie gospodarcze w strefie euro sprzyjają spekulacjom, że EBC przesunie podwyżki stóp na 2020.
  • Podniesienie ratingu Polski prawdopodobnie częściowo było już w cenach (wyceny krajowych papierów np. w euro były wyższe niż sugerowała to dotychczasowa ocena S&P). Zachowanie krajowego rynku długu w kolejnych dniach będzie zależne od sytuacji Bundów. W tym tygodniu poznamy też szereg danych z gospodarki krajowej (produkcja m.in. przemysłowa i sprzedaż detaliczna). Spodziewamy się zaskoczeń po słabszej stronie. Prawdopodobnie nie będą jednak na tyle istotne, aby wpłynąć na wycenianą przez rynek ścieżkę stóp RPP. W naszej ocenie pole do dalszego spadku kursu €/PLN nie jest w tym tygodniu duże – zatrzyma się on nie dalej jak na 4,27. Z tych okolic spodziewamy się korekty i powrotu pary ponad 4,30. Prognoza odzwierciedla m.in. umiarkowanie niekorzystne dla walut rynków wschodzących otoczenie międzynarodowe (np. w perspektywie kolejnych działań protekcjonistycznych USA), czy nikłe szanse na podwyżki stóp w Polsce w najbliższym czasie

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej