Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej
26
lis
2018

Dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. Odbicie inwestycji w Polsce w 3kw18.

Dzisiaj poznamy listopadowe wyniki badania koniunktury instytutu Ifo – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego indeksu ze 102,8 do 102,3pkt.

Więcej
23
lis
2018

Determinacja EBC do podwyżek stóp słabnie. Słaby PMI z Niemiec pokazuje trwalsze podstawy spowolnienia.

Minutes z październikowego posiedzenia EBC potwierdzające, że Rada Prezesów nie widzi potrzeby zmian stóp procentowych do wakacji 2019 ale pozostaje zdeterminowana aby wygasić skup aktywów wraz z nowym rokiem.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 24-30.10.2018

24 paź 2018

Moody’s obniża rating Włoch. W Polsce PKB w 3kw18 blisko 5%r/r.

  • W ub. tygodniu nie doszło do istotnych zmian €/US$, €/PLN oraz rentowności obligacji. Rynek słabo zareagował na decyzję Moody’s o obniżeniu ratingu i nadaniu neutralnej perspektywy Włochom. Wynik wyborów samorządowych (wg. exit poll) w Polsce miał jak dotychczas znikomy wpływ na wyceny POLGBs oraz złotego.
  • Wg sondażu exit poll w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS uzyskał 32,3% poparcia, Koalicja Obywatelska 24,7%, a PSL 16,6%. Badania sugerują lepszy wynik PiS niż w 2014, ale gorszy niż sugerowały to ogólnopolskie sondaże. Rozkład poparcia wskazuje, że ew. koalicja partii opozycyjnych może uzyskać marginalną większość w wyborach parlamentarnych w 2019. Ostateczne wyniki wyborów prawdopodobnie poznamy w środę lub czwartek. Wynik wyborów może ukształtować politykę fiskalną rządu – zwiększa szanse na wzrost ekspansji finalnej  (koszty głównie obciążą dopiero budżet w 2020).
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji lub lekkiego osłabienia niemieckich papierów. Uważamy, że dane z Eurostrefy ograniczą obawy przed spowolnieniem koniunktury. Na czwartkowym posiedzeniu EBC prawdopodobnie nie przedstawi swojej strategii zarządzania aktywami, a samo posiedzenie będzie mieć niewielki wpływ na rynek. Perspektywy Treasuries oceniamy nieco bardziej negatywnie z uwagi na rosnące oczekiwania na podwyżki stóp Fed po 2019. Ww. dane ze strefy euro prawdopodobnie przełożą się też na umiarkowany wzrost pary €/US$ - krótkoterminowo liczymy na ruch do 1,16. W skali 2-3 tygodni spodziewamy się jednak ponownego umocnienia dolara i powrotu co najmniej do ostatnich dołków w okolicach 1,14.
  • Na początku tygodnia POLGBs będą prawdopodobnie śledzić zachowanie Bunda. Jeżeli końcowe wyniki potwierdzą niewielkie zmiany sił w sejmikach względem 2014, widzimy ryzyko niewielkiego wzrostu asset swapów - obawiamy się poluzowania fiskalnego przed wyborami parlamentarnymi w 2019. Spodziewamy się, że złoty utrzyma się w trendzie bocznym wobec euro także w tym tygodniu. Jeżeli potwierdzą się nasze oczekiwania na wzrost €/US$, to para €/PLN może obniżyć się do ostatnich dołków na 4,27. Nie widzimy przestrzeni do większego umocnienia PLN. Odzwierciedla to generalnie niekorzystne dla walut EM otoczenie międzynarodowe oraz ryzyko spowolnienia wzrostu w strefie euro.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej