Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 24-30.10.2018

24 paź 2018

Moody’s obniża rating Włoch. W Polsce PKB w 3kw18 blisko 5%r/r.

  • W ub. tygodniu nie doszło do istotnych zmian €/US$, €/PLN oraz rentowności obligacji. Rynek słabo zareagował na decyzję Moody’s o obniżeniu ratingu i nadaniu neutralnej perspektywy Włochom. Wynik wyborów samorządowych (wg. exit poll) w Polsce miał jak dotychczas znikomy wpływ na wyceny POLGBs oraz złotego.
  • Wg sondażu exit poll w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS uzyskał 32,3% poparcia, Koalicja Obywatelska 24,7%, a PSL 16,6%. Badania sugerują lepszy wynik PiS niż w 2014, ale gorszy niż sugerowały to ogólnopolskie sondaże. Rozkład poparcia wskazuje, że ew. koalicja partii opozycyjnych może uzyskać marginalną większość w wyborach parlamentarnych w 2019. Ostateczne wyniki wyborów prawdopodobnie poznamy w środę lub czwartek. Wynik wyborów może ukształtować politykę fiskalną rządu – zwiększa szanse na wzrost ekspansji finalnej  (koszty głównie obciążą dopiero budżet w 2020).
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji lub lekkiego osłabienia niemieckich papierów. Uważamy, że dane z Eurostrefy ograniczą obawy przed spowolnieniem koniunktury. Na czwartkowym posiedzeniu EBC prawdopodobnie nie przedstawi swojej strategii zarządzania aktywami, a samo posiedzenie będzie mieć niewielki wpływ na rynek. Perspektywy Treasuries oceniamy nieco bardziej negatywnie z uwagi na rosnące oczekiwania na podwyżki stóp Fed po 2019. Ww. dane ze strefy euro prawdopodobnie przełożą się też na umiarkowany wzrost pary €/US$ - krótkoterminowo liczymy na ruch do 1,16. W skali 2-3 tygodni spodziewamy się jednak ponownego umocnienia dolara i powrotu co najmniej do ostatnich dołków w okolicach 1,14.
  • Na początku tygodnia POLGBs będą prawdopodobnie śledzić zachowanie Bunda. Jeżeli końcowe wyniki potwierdzą niewielkie zmiany sił w sejmikach względem 2014, widzimy ryzyko niewielkiego wzrostu asset swapów - obawiamy się poluzowania fiskalnego przed wyborami parlamentarnymi w 2019. Spodziewamy się, że złoty utrzyma się w trendzie bocznym wobec euro także w tym tygodniu. Jeżeli potwierdzą się nasze oczekiwania na wzrost €/US$, to para €/PLN może obniżyć się do ostatnich dołków na 4,27. Nie widzimy przestrzeni do większego umocnienia PLN. Odzwierciedla to generalnie niekorzystne dla walut EM otoczenie międzynarodowe oraz ryzyko spowolnienia wzrostu w strefie euro.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej