Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dzisiaj dane z krajowego przemysłu. Kolejne napięcia na linii USA-Chiny.

20 lis 2018

Administracja USA rozpoczęła proces konsultacji przepisów mających ograniczyć import komponentów związanych z infrastrukturą krytyczną. Działania wymierzone są głownie w chińskie produkty technologiczne, a ich celem m.in. jest przeciwdziałanie ryzyku szpiegostwa przemysłowego.

Wiadomości zagraniczne

USA: Kolejne ograniczenia eksportu z Chin.

 • Administracja USA rozpoczęła proces konsultacji przepisów mających ograniczyć import komponentów związanych z infrastrukturą krytyczną. Działania wymierzone są głownie w chińskie produkty technologiczne, a ich celem m.in. jest przeciwdziałanie ryzyku szpiegostwa przemysłowego. Działanie oraz retoryka przedstawicieli administracji USA (np. komentarze wiceprezydenta M.Pence’a, brak wspólnego komunikatu na forum handlowym APEC – Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku, obejmującej m.in. USA, Rosję i Chiny) wskazują na małe szanse deeskalacji konfliktu, pomimo optymistycznych komentarzy prezydenta D.Trumpa.

Włochy: KE zdecydowana otworzyć procedurę nadmiernego deficytu.

 • Według informacji Politico Komisja Europejska planuje opublikować jutro raport dotyczący sytuacji fiskalnej we Włoszech w oparciu o artykuł 126 Traktatu Lizbońskiego. Dokument stanowić będzie podstawę do otworzenia procedury nadmiernego deficytu.

Wielka Brytania: Partia Pracy przeciwna porozumieniu z Unią Europejską.

 • Lider opozycyjnej Partii Pracy J.Corbyn zadeklarował brak poparcia dla porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie przyszłych relacji po Brexicie. Oznacza to, że szanse jego przegłosowania w brytyjskim parlamencie są nikłe, gdyż sprzeciwia się mu także część Partii Konserwatywnej. Zwiększa to prawdopodobieństwo upadku rządu T.May i podjęcia próby renegocjacji umowy z Unią Europejską. Wzrosło nieco prawdopodobieństwo tzw. „twardego Brexitu”, chociaż nie znacznie ponieważ każdy kto będzie negocjował porozumienie z UE będzie musiał w końcu dojść do wniosku że lepszego się nie uda wywalczyć.

Wiadomości krajowe

Produkcja przemysłowa: Spodziewamy się słabych danych w październiku.

 • Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w październiku. W obu przypadkach oczekujemy słabszych wyników od konsensusu (ING: 4,7% i 16,4%r/r, konsensus 6,6% i 21,0%r/r). W naszej ocenie słabsza aktywność przemysłu to skutek m.in. niższego popytu eksportowego (co sugerował m.in. silny spadek zamówień eksportowych w badaniu PMI). Spodziewamy się schłodzenia koniunktury w całym 4kw18 – po bardzo udanym wzroście PKB w 3kw18 (5,1%r/r) prognozujemy spowolnienie dynamiki do około 4,4-4,6%r/r.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się niewielkimi zmianami na głównych rynkach długu. Polski rynek także był relatywnie spokojny. €/US$ kontynuował wzrost i dotarła do 1,1450. Kurs jeszcze tydzień temu kształtował się blisko 1,12, ale lepsze dane ze strefy euro i silne spozycjonowanie rynku na słabe euro wywołały silną korektę. Utrzymała się natomiast presja na osłabienie złotego - €/PLN wzrósł do 4,33. Krajowa waluta straciła tez np. do HUF. To najprawdopodobniej efekt niepewności związanej z aferą korupcyjną w KNF.

Korekta na €/US$ prawdopodobnie blisko końca

 • Do końca tygodnia spodziewamy się stabilizacji na głównych rynkach długu. Istotne dane o indeksach PMI dla strefy euro napłyną dopiero w piątek i najprawdopodobniej wpiszą się w scenariusz hamowania dynamiki wzrostu w UE. Publikacja nałożą się na okres niższej płynności w USA – w czwartek jest święto, a w piątek dużej części amerykańskich inwestorów także nie będzie pracować. Kluczowe dla rynków będą także informacje dotyczące polityki handlowej – szczególnie informacje na ile realne jest wprowadzenie wysokich ceł na import aut z UE do USA.
 • W naszej ocenie wzrost €/US$ zakończy się w okolicach 1,15. Dotychczasowy ruch napędzany był prawdopodobnie realizacją stop loss z krótkoterminowych pozycji. Powyżej 1,15 wielkość takich zleceń jest już raczej niska. Nie zmieniła się również sytuacja w strefie euro – nadal można oczekiwać spowolnienia koniunktury, czy problemów fiskalnych Włoch.  Dlatego na przełomie miesiąca spodziewamy się ponownego spadku €/US$, ale nie dalej niż do dołków na 1,12.

PLN pod presją, POLGBs prawdopodobnie stabilne

 • Uważamy, że publikowane dziś dane o produkcji przemysłowej z kraju zaskoczą na minus, co przełoży się na obniżenie się złotowych stawek IRS. Najprawdopodobniej w niewielkim stopniu wpłynie to jednak na POLGBs (szczególnie na długim końcu). Po ostatniej aukcji zamiany popyt na papiery prawdopodobnie został zaspokojony (bid to cover bliskie 1). Dodatkowo wycenom mogą nadal ciążyć problemy jednej z grup bankowych i skandal w KNF.
 • Pole do wzrostu rentowności POLGBs na przełomie roku istotnie się zmniejszyło.  Ryzykiem dla wycen jest co prawda polityka Fed i EBC, ale w obliczu pogarszającej się koniunktury w Polsce po udanym 3kw18 czy spadków cen ropy naftowej trudno spodziewać się większego wzrostu rentowności. Komentarze z Ministerstwa Finansów sugerują także, że stan krajowych finansów publicznych może być lepszy niż zakładaliśmy.
 • W naszej ocenie do końca tygodnia kurs €/PLN zbliży się do górnej granicy obecnej konsolidacji, czyli 4,35. Złotemu zaszkodzić mogą ww. dane o produkcji z kraju, czy niepewność związana z aferą korupcyjną wokół KNF. Na większe osłabienie nie wskazują silne oczekiwania inwestorów na wzrost stóp w Polsce, czy solidna sytuacja fiskalna kraju.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej