Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Silniejsze dane z krajowego przemysłu. Dziś raport KE o włoskim budżecie.

21 lis 2018

Komisja Europejska przedstawi dzisiaj raport dotyczący sytuacji fiskalnej we Włoszech w oparciu o artykuł 126 Traktatu Lizbońskiego. Dokument stanowi podstawę do otworzenia procedury nadmiernego deficytu.

Wiadomości zagraniczne

Włochy: Dziś raport KE dotyczący budżetu.

 • Komisja Europejska przedstawi dzisiaj raport dotyczący sytuacji fiskalnej we Włoszech w oparciu o artykuł 126 Traktatu Lizbońskiego. Dokument stanowi podstawę do otworzenia procedury nadmiernego deficytu. Potencjalnym terminem rozpoczęcia postępowania jest grudzień. Należy jednak zauważyć, że otwarcie procedury nie będzie się wiązało z bezpośrednimi sankcjami – dotychczas Komisja Europejska nigdy nie zdecydowała się ukarać państw członkowskich, pomimo braku dostosowań m.in. ze strony Francji czy długotrwałego przekraczania progów deficytu przez Hiszpanię i Portugalię.

Wiadomości krajowe

Produkcja: Pozytywne zaskoczenie – wyższy wzrost w 4kw18.

 • Dane o produkcji przemysłowej w październiku zaskoczyły pozytywnie. Dynamika wzrosła z 2,8%r/r do 7,4%r/r, powyżej mediany prognoz (6,6%r/r). GUS wskazał na stosunkowo niewielkie spowolnienie po usunięciu czynników sezonowych (spadek z 5,4% do 5%r/r). Komunikat urzędu wskazuje na zaskakująco silne wzrosty w branżach eksportowych np. produkcji urządzeń elektrycznych (19,5%r/r), motoryzacyjnym (9,1% pomimo problemów w Niemczech) oraz maszynowym (8,1%). Drugim źródłem wzrostu są sektory powiązane z budownictwem – produkcja metali (13%) czy surowców niemetalicznych (11,1%).
 • Ten mocny odczyt produkcji wiążemy z możliwym odbiciem aktywności polskich podwykonawców dla europejskiego sektora samochodowego. Produkcja sektora motoryzacyjnego w Niemczech wzrosła z -15.5%r/r w sierpniu do -5.6%r/r we wrześniu i ma to zapewne związek z uporaniem się niemieckich producentów z nowymi normami środowiskowymi dla produkcji samochodów. Drugim elementem stojącym za mocniejszym wynikiem przemysłu jest zapewne trwające ożywienie w realizacji projektów unijnych. W październiku przed wyborami zapewne finalizowano inwestycje publiczne. Wypłaty środków unijnych rosną w tempie 80%r/r, dziwne że produkcja budowlana we wrześniu nie pokazywała tego fenomenu.
 • Silniejsza od oczekiwań była również aktywność w sektorze budowlanym –nastąpił wzrost z 16,4% do 22,4%r/r (konsensus 20,9%). Wzrost napędzała wysoka kontrybucja ze strony inwestycji infrastrukturalnych tj. obiektów inżynierii lądowej i wodnej (dynamika wyniosła 25,2%r/r). Pozytywnie zaskoczyła natomiast kategoria wznoszenie budynków (26%r/r), co wiążemy z aktywnością w budownictwie mieszkaniowym. 
 • Po tych danych prognozujemy, że tempo PKB w 4kw18 wyniesie około 4.5-4.7%r/r wobec 5.1%r/r w 3kw18. Wciąż obawiamy się stanu koniunktury w Niemczech i Eurolandzie. Tempo niemieckiego PKB w 3kw18 mocno spowolniło, co wiążemy m.in. z przejściowym załamaniem tempa wzrostu w sektorze samochodowym, szczególnie na początku 3kw18. Możliwe iż przed końcem roku nastąpi odbicie związane z pokonaniem problemów z normami środowiskowymi ale inne dane sugerują, że handel międzynarodowy mocno hamuje, co odbije się na tempie PKB w Niemczech i Polsce w 2019 roku.

Budżet: Spadek nadwyżki samorządów po 3kw18.

 • Na koniec września sektor samorządów w Polsce odnotował nadwyżkę budżetową w wysokości PLN11,4mld. To o PLN2mld mniej niż kwartał wcześniej i PLN3,5mld mniej niż rok wcześniej. Spadek nadwyżki wynika z szybkiego wzrostu inwestycji (+80%r/r w ujęciu narastającym) współfinansowanych z funduszy unijnych. Dochody samorządów również rosną (zwłaszcza z PIT), ale w wolniejszym tempie. Spodziewamy się, że na koniec roku samorządy będą miały ok. 5mld deficytu (0,2% PKB). Jest to spójne z naszą zrewidowaną niedawno prognozą, że cały sektor finansów publicznych w 2018 odnotuje deficyt w wysokości 1,0%PKB, więcej niż spodziewa się Ministerstwo Finansów (0,5-0,6%PKB).

Komentarz rynkowy

 • Niemieckie papiery umocniły się wczoraj w ślad za spadkami na giełdach. Dziś rano cały ruch w zasadzie się jednak cofnął. Gwałtownie odwróciła się tendencja na €/US$ - z około 1,1450 para spadła blisko 1,1350. W przeciwieństwie do rynku długu trwająca dziś od rana korekta jest niewielka. POLGBs zanotowały umocnienie (2-3pb). Istotnie mocniejsze od oczekiwań dane z krajowego przemysłu w zasadzie nie przełożyły się ani na ceny SPW, ani złotowych IRS. Po danych doszło jednak do korekty po ostatnich wzrostach €/PLN – para z 4,3350 wróciła się poniżej 4,31.

Korekta wzrostowa na €/US$ prawdopodobnie już za nami

 • W naszej ocenie do końca tygodnia niemieckie i amerykańskie obligacje utrzymają się w trendzie bocznym. Rynkowo istotne dane o indeksach PMI dla strefy euro napłyną dopiero w piątek i najprawdopodobniej wpiszą się w wyceniany już scenariusz hamowania dynamiki wzrostu w UE. Co więcej, w czwartek i piątek spodziewamy się niższej płynności i zmian na rynkach – w czwartek jest święto w USA, a w piątek duża część amerykańskich inwestorów także nie będzie pracować. Inwestorzy spodziewają się także krytycznego stanowiska KE dot. włoskiego budżetu (prawdopodobnie poznamy je dziś). Kluczowe dla rynków będą także informacje dotyczące polityki handlowej – szczególnie informacje na ile realne jest wprowadzenie wysokich ceł na import aut z UE do USA.
 • W naszej ocenie spadek pary €/US$ potrwa do końca miesiąca – uważamy, że może ona zbliżyć się do dołków na 1,12. Pozbywaniu się euro sprzyjają obawy o spowolnienie gospodarcze strefy euro i problemy fiskalne Włoch. Wiele instytucji finansowych spodziewa się także, że EBC wbrew wcześniejszym sugestiom nie zdecyduje się podnieść stóp w 2019.  Naszym zdaniem do końca roku para €/US$ nie wzrośnie też ponad 1,15.

Stabilne POLGBs, €/PLN nadal w trendzie bocznym

 • W naszej ocenie do końca tygodnia nie dojdzie do dużych zmian wycen POLGBs. Otoczenie międzynarodowe jest generalnie korzystne dla długu (np. z uwagi na spadające ceny ropy naftowej). Po ostatniej aukcji zamiany popyt na papiery prawdopodobnie został jednak zaspokojony (bid to cover bliskie 1). Pole do wzrostu rentowności POLGBs na przełomie roku istotnie się zmniejszyło.  Ryzykiem dla wycen jest co prawda polityka Fed i EBC, ale w obliczu pogarszającej się koniunktury w Polsce po udanym 3kw18 oraz spadków cen ropy naftowej trudno spodziewać się większego wzrostu rentowności. Komentarze z Ministerstwa Finansów sugerują także, że stan krajowych finansów publicznych może być lepszy niż zakładaliśmy.
 • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (w granicach 4,27-35) co najmniej do końca miesiąca. Wczorajsze dane z krajowej gospodarki sugerują utrzymanie się wysokiego wzrostu PKB w 4kw18. Prawdopodobnie podtrzyma to oczekiwania na podwyżki stóp w kraju nawet w razie dalszego spadku cen ropy naftowej, czy pogorszenia koniunktury w strefie euro.

Tygodnik

12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej
29
sty
2019

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

Więcej
23
sty
2019

Tygodnik ING 22-27.01.2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

Więcej
16
sty
2019

Tygodnik ING 15-21.01.2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

Więcej
8
sty
2019

Tygodnik ING 08-14.01.2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

Więcej
18
gru
2018

Tygodnik ING 18-31.12.2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

Więcej
11
gru
2018

Tygodnik ING 11.12-17.12.2018

Koniec europejskiego QE. Obniżamy prognozę CPI na 2019.

Więcej
7
gru
2018

Tygodnik ING 02-11.12.2018

USA odsuwają podniesienie ceł na chińskie towary. Duży spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP po danych o inflacji.

Więcej
26
lis
2018

Tygodnik ING 26.11-01.12.2018

Polska gospodarka na razie odporna na osłabienie w Eurolandzie, ale załamanie zamówień zagranicznych sugeruje spowolnienie.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej