Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

10
gru
2018

W tym tygodniu wygaszenie QE przez EBC oraz głosowanie w sprawie Brexitu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy były słabsze od oczekiwań – zatrudnienie w październiku wzrosło o 155 tys. etatów (konsensus 198 tys.), o 12 tys. w dół zrewidowano dane za poprzednie miesiące.

Więcej
7
gru
2018

Słabsze dane o produkcji w Niemczech. Dziś zmiana lidera CDU i amerykańskie payrolls.

Dynamika produkcji w niemieckim przemyśle odbiła w październiku z 0,7% (po rewizji w dół o 0,1pp) do 1,6%r/r tj. poniżej rynkowych oczekiwań (2,1%r/r).

Więcej
6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 30.10-4.11.2018

30 paź 2018

Koniunktura w Europie słabnie. Zyskuje dolar i bezpieczne aktywa.

Koniunktura w Europie słabnie. Zyskuje dolar i bezpieczne aktywa. 

  • Rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji obniżyły się w ubiegłym tygodniu o 10pb, a kurs €/US$ zbliżył się do 1,13. To skutek dużego rozczarowania wynikami badania PMI ze strefy euro i odpływu kapitałów m.in. z giełd do bezpiecznych aktywów. POLGBs zyskały w podobnej skali do Bunda – ich wycenom pomógł, obok sytuacji na rynkach bazowych, także napływ na rynek środków z zapadających w październiku SPW. Złoty pozostał mało wrażliwy na sytuację międzynarodową, kurs €/PLN utrzymał się blisko 4,30.
  • W tym tygodniu rentowności obligacji na rynkach bazowych najprawdopodobniej utrzymają się na niskim poziomie. W kolejnych dniach poznamy m.in. dane o inflacji i PKB ze strefy euro, ale naszym zdaniem nie zmniejszą one obaw o hamowanie koniunktury w Europie. Spodziewamy się, że para €/US$ pozostanie w trendzie bocznym. Dolara powinny wspierać piątkowe payrolls (liczymy na zaskoczenia na plus we wszystkich głównych kategoriach). W naszej oczenie kurs €/US$ utrzyma się na dość niskim poziomie co najmniej do końca roku.
  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania rentowności POLGBs na niskim poziomie lub kontynuacji ich spadku. Wysoki popyt widoczny na piątkowej aukcji (ponad PLN30mld) prawdopodobnie przesunie się na rynek wtórny, wycenom pomaga też sytuacja na rynkach bazowych. W tym tygodniu para €/PLN może zbliżyć się do 4,35. Osłabieniu złotego sprzyjać powinien spadek €/US$ i obawy o koniunkturę w UE, a także niższa płynność 1 XI. Naszym zdaniem zmienność pary €/PLN pozostanie mała zarówno w tym tygodniu, jak i w dłuższym horyzoncie – inwestorzy spodziewają się, że napływ funduszy z UE czyni tempo PKB w Polsce bardziej odporne na pogorszenie światowej koniunktury, a RPP będzie śledzić politykę EBC. Publikowane w tym tygodniu dane będą mieć naszym zdaniem niewielki wpływ na wyceny. 

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej