Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
lut
2019

Dalsze osłabienie w przemyśle Eurolandu, odbicie w usługach. Czekamy na marcowe posiedzenie ECB. W Polsce słabe dane z budownictwa.

Indeks PMI composite dla strefy euro wzrósł w lutym z 51 do 51,4pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki jego struktura ma jednak negatywny wydźwięk. Silne osłabienie zanotował europejski przemysł, a oceny najmocniej pogorszyły się w Niemczech.

Więcej
21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 30.10-4.11.2018

30 paź 2018

Koniunktura w Europie słabnie. Zyskuje dolar i bezpieczne aktywa.

Koniunktura w Europie słabnie. Zyskuje dolar i bezpieczne aktywa. 

  • Rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji obniżyły się w ubiegłym tygodniu o 10pb, a kurs €/US$ zbliżył się do 1,13. To skutek dużego rozczarowania wynikami badania PMI ze strefy euro i odpływu kapitałów m.in. z giełd do bezpiecznych aktywów. POLGBs zyskały w podobnej skali do Bunda – ich wycenom pomógł, obok sytuacji na rynkach bazowych, także napływ na rynek środków z zapadających w październiku SPW. Złoty pozostał mało wrażliwy na sytuację międzynarodową, kurs €/PLN utrzymał się blisko 4,30.
  • W tym tygodniu rentowności obligacji na rynkach bazowych najprawdopodobniej utrzymają się na niskim poziomie. W kolejnych dniach poznamy m.in. dane o inflacji i PKB ze strefy euro, ale naszym zdaniem nie zmniejszą one obaw o hamowanie koniunktury w Europie. Spodziewamy się, że para €/US$ pozostanie w trendzie bocznym. Dolara powinny wspierać piątkowe payrolls (liczymy na zaskoczenia na plus we wszystkich głównych kategoriach). W naszej oczenie kurs €/US$ utrzyma się na dość niskim poziomie co najmniej do końca roku.
  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania rentowności POLGBs na niskim poziomie lub kontynuacji ich spadku. Wysoki popyt widoczny na piątkowej aukcji (ponad PLN30mld) prawdopodobnie przesunie się na rynek wtórny, wycenom pomaga też sytuacja na rynkach bazowych. W tym tygodniu para €/PLN może zbliżyć się do 4,35. Osłabieniu złotego sprzyjać powinien spadek €/US$ i obawy o koniunkturę w UE, a także niższa płynność 1 XI. Naszym zdaniem zmienność pary €/PLN pozostanie mała zarówno w tym tygodniu, jak i w dłuższym horyzoncie – inwestorzy spodziewają się, że napływ funduszy z UE czyni tempo PKB w Polsce bardziej odporne na pogorszenie światowej koniunktury, a RPP będzie śledzić politykę EBC. Publikowane w tym tygodniu dane będą mieć naszym zdaniem niewielki wpływ na wyceny. 

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej