Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej
26
lis
2018

Dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro. Odbicie inwestycji w Polsce w 3kw18.

Dzisiaj poznamy listopadowe wyniki badania koniunktury instytutu Ifo – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego indeksu ze 102,8 do 102,3pkt.

Więcej
23
lis
2018

Determinacja EBC do podwyżek stóp słabnie. Słaby PMI z Niemiec pokazuje trwalsze podstawy spowolnienia.

Minutes z październikowego posiedzenia EBC potwierdzające, że Rada Prezesów nie widzi potrzeby zmian stóp procentowych do wakacji 2019 ale pozostaje zdeterminowana aby wygasić skup aktywów wraz z nowym rokiem.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 13-18.11.2018

13 lis 2018

Założenie NBP dot. cen energii – politycznie neutralne ale nierealistyczne. Hamowanie PKB w Polsce. €/US$ najniżej od 1poł17.

  • Na przełomie tygodnia rynki finansowe zostały zdominowane przez informacje o powrocie USA do pomysłu wprowadzenia 25% ceł na import aut z UE oraz kolejne rozczarowujące dane ze strefy euro. Spowodowało to spadek €/US$ do blisko 1,12 oraz umocnienie europejskich obligacji. Reakcja krajowych aktywów okazała się niewielka – np. €/PLN utrzymał się w okolicach 4,30. W ub. tygodniu wzrosły stopy IRS w PLN w reakcji na mocne podniesienia ścieżki CPI w nowej projekcji NBP. Jednak po publikacji nierealistycznych założeń NBP (skok regulowanych cen energii w detalu o 18%) i dzięki spadkowi oczekiwań inflacyjnych w Eurolandzie także IRS-y w PLN odrobiły cześć strat.
  • W tym tygodniu dane ze strefy euro potwierdzą dalsze hamowanie koniunktury. Nie widać też perspektyw porozumienia rządu Włoch z Komisją Europejską dot. budżetu. Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zawarcie porozumienia handlowego USA z UE, a rekomendacje Departamentu Handlu (o wprowadzeniu ceł na samochody) są elementem strategii negocjacyjnej. Prawdopodobnie pozostanie to jednak czynnik ryzyka dla rynków. Dlatego w kolejnych dniach spodziewamy się niewielkiego umocnienia Bundów i utrzymania się €/US$ poniżej 1,13. Oczekujemy natomiast stabilizacji Treasuries – publikowane w tym tygodniu dane nie zmienią oczekiwań na kolejne podwyżki Fed.
  • W tym tygodniu spodziewamy się lekkiego umocnienia POLGBs. Wycenom powinny pomóc obawy o dalsze hamowanie wzrostu w UE. Optymizm inwestorów co do sytuacji fiskalnej w Polsce podtrzymają - naszym zdaniem - dane o PKB Polski. Widzimy małą przestrzeń do spadku dochodowości głownie z uwagi na odbywający się w tym tygodniu przetarg zmiany – naszym zdaniem w dużym stopniu zaspokoi on popyt na długie papiery. Spodziewamy się, że para €/PLN najprawdopodobniej utrzyma się nieco poniżej 4,30 w najbliższych dniach. Technicznie kurs znajduje się w trendzie bocznym w granicach 4,27-35 i naszym zdaniem nie wybije się z niego co najmniej do końca miesiąca.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej