Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

10
gru
2018

W tym tygodniu wygaszenie QE przez EBC oraz głosowanie w sprawie Brexitu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy były słabsze od oczekiwań – zatrudnienie w październiku wzrosło o 155 tys. etatów (konsensus 198 tys.), o 12 tys. w dół zrewidowano dane za poprzednie miesiące.

Więcej
7
gru
2018

Słabsze dane o produkcji w Niemczech. Dziś zmiana lidera CDU i amerykańskie payrolls.

Dynamika produkcji w niemieckim przemyśle odbiła w październiku z 0,7% (po rewizji w dół o 0,1pp) do 1,6%r/r tj. poniżej rynkowych oczekiwań (2,1%r/r).

Więcej
6
gru
2018

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Więcej
5
gru
2018

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Więcej
4
gru
2018

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Więcej
3
gru
2018

Rozejm w konflikcie handlowym między USA a Chinami. Głęboki spadek krajowego CPI.

Podczas szczytu G20 USA zadeklarowały wstrzymanie na 90 dni planowanej podwyżki ceł z 10 na 25% na chińskie produkty o wartości US$200mld.

Więcej
30
lis
2018

Dzisiaj szczegóły PKB z Polski i niska inflacja.

Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC wskazuje, że w duża grupa członków rekomenduje zmianę komunikacji odnośnie przyszłych zmian stóp procentowych na bardziej łagodną.

Więcej
29
lis
2018

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Więcej
28
lis
2018

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Więcej
27
lis
2018

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 20-25.11.2018

21 lis 2018

Dalsze spowolnienie koniunktury w strefie euro.

  • W ub. tygodniu niemieckie i amerykańskie obligacje umocniły się w efekcie spadku cen ropy, wzrostu obaw o nieuporządkowane wyjście UK z UE oraz działań USA służącym nałożeniu ceł na import aut z UE. Krajowy dług lekko osłabił się m.in. z uwagi na wyższą podaż na aukcji zamiany oraz w związku z problemami jednej grupy bankowej związanej z aferą wokół KNF. Wzrosła jednocześnie zmienność €/US$ - kurs najpierw zbliżył się do 1,12, a pod koniec tygodnia wzrósł do 1,14. Miało to jednak niewielkie przełożenie na złotego, €/PLN utrzymał się blisko 4,30 i stracił 1% wobec regionu na fali afery KNF.
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji na głównych rynkach długu i utrzymania €/US$ w okolicach 1,14. Istotne dane napłyną dopiero w piątek. Indeksy PMI dla strefy euro zapewne wpiszą się w scenariusz hamowania wzrostu w UE, chociaż skala spadku PMI powinna być już mniejsza. Publikacja nałoży się na okres niższej płynności w USA – w czwartek jest święto dziękczynienia, a w piątek duża część amerykańskich inwestorów także nie będzie pracować. Kluczowe będą także doniesienia dotyczące polityki handlowej – szczególnie na ile realne jest podniesienie ceł na import aut z UE do USA.
  • Publikowane w tym tygodniu dane o płacach i produkcji zaskoczyły na plus, co pomogło PLN odrobić cześć ubiegłotygodniowych strat. Mocniejsza produkcja jest zasługą efektów przejściowych, tj. dni roboczych oraz prawdopodobnie odbicia sektora motoryzacyjnego, podczas gdy inne dane pokazują hamowanie handlu międzynawowego, stąd wpływ tych danych na oczekiwania odnośnie stóp powinny być ograniczony. Po zeszłotygodniowym przetargu nie spodziewamy się już większego popytu na SPW. Dodatkowo możliwe jest dalsze przejściowe rozszerzenie asset swapów w związku z problemami jednej grupy bankowej i skandalem w KNF. Uważamy, że co najmniej do końca miesiąca para €/PLN utrzyma się w trendzie bocznym w granicach 4,27-35. Na większe osłabienie nie wskazują silne oczekiwania inwestorów na wzrost stóp w Polsce, czy solidna sytuacja fiskalna kraju.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej