Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

19
mar
2019

Brexit może opóźnić się o więcej niż 3 miesiące. Powtórnego głosowania nad porozumieniem z UE najpewniej nie będzie.

Wczoraj J.Bercow – marszałek brytyjskiej Izby Gmin - zadeklarował, że nie zgodzi się powtórnie poddać pod głosowanie porozumienia z Unią Europejską, gdyż ta sama ustawa nie może być dwukrotnie debatowana przez ten sam skład parlamentu. Dotychczas brytyjscy politycy obchodzi to ograniczenie wprowadzając nieistotne zmiany do forsowanych przez siebie ustaw.

Więcej
18
mar
2019

UK opóźni Brexit. FOMC obniży prognozy stóp procentowych.

W tym tygodniu T.May podejmie trzecią próbę przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie. Głosowanie teoretycznie zaplanowane jest na wtorek, jednak należy liczyć się z ryzykiem jego opóźnienia bądź anulowania.

Więcej
15
mar
2019

Parlament UK za opóźnieniem Brexit. Odbicie krajowej CPI efektem wyższych cen żywności i inflacji bazowej.

Brytyjski parlament poparł przedłużenie terminu Brexitu, dużą większością głosów (413 do 202). Bieżący stan prawny nie pozwala określić terminu opuszczenia UE. Głosowanie ujawniło głębokie podziały wewnątrz gabinetu T.May – ośmiu ministrów głosowało przeciw wnioskowi.

Więcej
14
mar
2019

Parlament UK przeciwny no-deal Brexit. Dziś decyzja o opóźnieniu Brexitu.

Wczoraj w brytyjskim parlamencie odbyło się głosowanie nad opuszczeniem UE przez UK bez umowy (tzw. no-deal Brexit). Rząd T.May był temu przeciwny, ale tylko odnośnie pierwotnej daty Brexitu (29 marca 2019). Natomiast taka opcja byłby wciąż możliwa, gdyby do 22 maja 2019 nie udało się ratyfikować jakiejś formy porozumienia z UE.

Więcej
13
mar
2019

Kolejna klęska porozumienia dot. Brexit. Poprawa aktywności w przemyśle strefy euro.

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie z Unią Europejską stosunkiem głosów 391 do 242. Tak duża przewaga głosów praktycznie uniemożliwia ponowne poddanie pod głosowanie tego porozumienia w najbliższym czasie (wcześniej spekulowano o takim scenariuszu). Wzrosły także szanse na odwołanie rządu T.May i przedterminowe wybory.

Więcej
12
mar
2019

Parlament UK odrzuci porozumienie dot. Brexit. NBP już nie bagatelizuje wojen handlowych w swoich projekcjach.

Wczoraj premier T.May przedstawiła szczegóły renegocjowanego porozumienia z Unią Europejską. Od dotychczasowej jego wersji różni się ono nieznacznie. Deklaracja polityczna towarzysząca porozumieniu (tzw. joint statement) w większym stopniu podkreśla tymczasowy charakter okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE (tzw. Irish Backstop).

Więcej
11
mar
2019

Brexit w centrum uwagi. Słaby przemysł w Niemczech, lepiej w Eurolandzie. Nowe projekcje NBP bliskie naszym prognozom.

We wtorek odbędzie się ponowne głosowanie nad porozumieniem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Premier. T.May nie udało się wynegocjować lepszych warunków tej umowy, więc z dużym prawdopodobieństwem nie zyska ona poparcia parlamentu. W takiej sytuacji, w środę posłowie zagłosują, czy Wielka Brytania ma opuścić Unię bez umowy (tzw. no-deal Brexit).

Więcej
8
mar
2019

EBC uruchamia kolejny program TLTRO. Spodziewamy się wysokiego wzrostu płac w USA.

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC ogłosiła wprowadzenie nowych dwuletnich operacji typu TLTRO od września 2019 do marca 2021. Program najprawdopodobniej wspomoże sektor bankowy w gospodarkach peryferyjny (w szczególności w borykających się z problemami Włoszech i Portugalii).

Więcej
7
mar
2019

Projekcja inflacji wspiera neutralne nastawienie RPP. Doniesienia Bloomberga sugerują obniżenie projekcji EBC.

Dzisiaj poznamy decyzję EBC. Agencja Bloomberga powołując się na nieoficjalne źródła (najprawdopodobniej na zasadzie kontrolowanego przecieku) wskazała, że zespół ekonomistów banku opracował rekomendacje dotyczące dalszych losów programu TLTRO. Artykuł sugeruje publikację wyników prac na bieżącym posiedzeniu bądź w kwietniu.

Więcej
6
mar
2019

Bardzo dobra kondycja branż usługowych w USA. Istotnie niższa ścieżka CPI w nowej projekcji NBP.

Indeks ISM dla sektora usług wzrósł z 56,7 do 59,7pkt, istotnie powyżej rynkowych prognoz (57,4pkt). Był to efekt poprawy komponentów opisujących bieżącą aktywność (z 59,7 do 64,7pkt) oraz nowe zamówienia (z 57,7pkt do 65,2pkt).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 20-25.11.2018

21 lis 2018

Dalsze spowolnienie koniunktury w strefie euro.

  • W ub. tygodniu niemieckie i amerykańskie obligacje umocniły się w efekcie spadku cen ropy, wzrostu obaw o nieuporządkowane wyjście UK z UE oraz działań USA służącym nałożeniu ceł na import aut z UE. Krajowy dług lekko osłabił się m.in. z uwagi na wyższą podaż na aukcji zamiany oraz w związku z problemami jednej grupy bankowej związanej z aferą wokół KNF. Wzrosła jednocześnie zmienność €/US$ - kurs najpierw zbliżył się do 1,12, a pod koniec tygodnia wzrósł do 1,14. Miało to jednak niewielkie przełożenie na złotego, €/PLN utrzymał się blisko 4,30 i stracił 1% wobec regionu na fali afery KNF.
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji na głównych rynkach długu i utrzymania €/US$ w okolicach 1,14. Istotne dane napłyną dopiero w piątek. Indeksy PMI dla strefy euro zapewne wpiszą się w scenariusz hamowania wzrostu w UE, chociaż skala spadku PMI powinna być już mniejsza. Publikacja nałoży się na okres niższej płynności w USA – w czwartek jest święto dziękczynienia, a w piątek duża część amerykańskich inwestorów także nie będzie pracować. Kluczowe będą także doniesienia dotyczące polityki handlowej – szczególnie na ile realne jest podniesienie ceł na import aut z UE do USA.
  • Publikowane w tym tygodniu dane o płacach i produkcji zaskoczyły na plus, co pomogło PLN odrobić cześć ubiegłotygodniowych strat. Mocniejsza produkcja jest zasługą efektów przejściowych, tj. dni roboczych oraz prawdopodobnie odbicia sektora motoryzacyjnego, podczas gdy inne dane pokazują hamowanie handlu międzynawowego, stąd wpływ tych danych na oczekiwania odnośnie stóp powinny być ograniczony. Po zeszłotygodniowym przetargu nie spodziewamy się już większego popytu na SPW. Dodatkowo możliwe jest dalsze przejściowe rozszerzenie asset swapów w związku z problemami jednej grupy bankowej i skandalem w KNF. Uważamy, że co najmniej do końca miesiąca para €/PLN utrzyma się w trendzie bocznym w granicach 4,27-35. Na większe osłabienie nie wskazują silne oczekiwania inwestorów na wzrost stóp w Polsce, czy solidna sytuacja fiskalna kraju.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej