Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Spadek nastrojów w niemieckim przemyśle. Negatywny sentyment dla euro.

27 lis 2018

Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt).

Wiadomości zagraniczne

Niemcy: Spadek Ifo wskazuje na problemy wewnętrzne zachodnich sąsiadów.

 • Indeks Ifo w listopadzie obniżył się z 102,8 do 102pkt, nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań (102,3pkt). Przyczyną były słabsze oceny z niemieckiego przemysłu oraz budownictwa, zmiany w pozostałych sektorach były niewielkie. Pesymizm spółek produkcyjnych dotyczy szerokiego spektrum branż i odzwierciedla problemy cykliczne, a nie efekty jednorazowe (np. związane z problemami sektora motoryzacyjnego). Dodatkowo oceny w niektórych kategoriach związanych z produktami eksportowymi (elektronika, chemia etc.) uległy poprawie co sugeruje, że problemy Niemiec nie mają jedynie charakteru zewnętrznego. Z perspektywy polskiego przemysłu dane potwierdzają ryzyko spadku aktywności w 4kw18.

Wielka Brytania: 11 grudnia głosowanie nad porozumieniem z UE.

 • Brytyjski parlament na 11 grudnia ustalił datę głosowania nad porozumieniem z Unią Europejską w sprawie relacji po Brexicie. Przeciwnicy porozumienia wciąż wydają się dominować – przeciwko porozumieniu w obecnej formie opowiada się opozycyjna Partia Pracy, eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej oraz Partia Unionistów z Irlandii Północnej. Ewentualny brak dyscypliny partyjnej w Partii Pracy może przechylić szalę na rzecz poparcia nowej umowy.

Wiadomości krajowe

RPP: Jastrzębia wypowiedź K.Zubelewicza bez wpływu na konsensus Rady.

 • K.Zubelewicz - jeden z jastrzębich członków RPP - stwierdził, że ostatnia projekcja NBP, nie jest konserwatywna (jak określał ją A.Glapiński), ale realistyczna. Zakłada ona, że w 2019 inflacja osiągnie średni poziom 3,2%r/r (a więc powyżej celu 2,5%, ale w przedziale dopuszczalnych odchyleń). Zdaniem Zubelewicza RPP powinna odpowiedzieć podwyżką stóp procentowych. Naszym zdaniem nie reprezentuje on jednak konsensusu w RPP i do końca kadencji obecnej rady (2022) nie spodziewamy się zacieśnienia polityki pieniężnej.

Komentarz rynkowy

 • Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia kurs €/US$ kontynuował spadek (poniżej 1,1350) – słabsze euro to efekt kolejnych rozczarowujących danych zEuropy (tym razie Ifo z Niemiec). Niemiecki i amerykański rynek długu utrzymały się natomiast w trendach bocznych. Ponowne zaognienie napięć między Ukrainą i Rosją miało znikomy wpływ na wyceny krajowego długu, czy złotego. Kurs €/PLN utrzymał się blisko 4,30, a POLGBs umocniły na długim końcu (ok 4pb).

Dalszy spadek €/US$, obligacje na głównych rynkach stabilne

 • W ciągu tygodnia-dwóch oczekujemy dalszego spadku kursu €/US$, ale naszym zdaniem ruch nie będzie głębszy niż do ostatniego dołku na 1,12. Publikowane w tym tygodniu dane najprawdopodobniej nie zmniejszą obaw o koniunkturę w strefie euro. Ryzykiem dla euro pozostaje też polityka fiskalna Włoch. Nasz bazowy scenariusz zakłada brak działań KE dążących do objęcia procedura nadmiernego deficytu tego kraju do wyborów do europarlamentu w maju, jednak na rynku mogą pojawić się oczekiwania eskalacji konfliktu. Prawdopodobne pozostaje także odrzucenie porozumienia ws Brexit, które brytyjski parlament przegłosuje 11 grudnia. Naszym zdaniem do końca roku kurs €/US$ będzie kształtował się poniżej poziomu 1,15. Większy spadek €/US$ (np. do 1,10) w najbliższych tygodniach jest mało prawdopodobny nawet w razie dalszego hamowania koniunktury w Europie. W USA już pojawiają się oznaki spowolnienia (np. na rynku nieruchomości), co sprzyja spadkowi oczekiwań na podwyżki stóp Fed w 2019.
 • W naszej ocenie rentowności na rynkach bazowych znajdą się w trendzie bocznym co najmniej do końca tygodnia. Dane z głównych gospodarek, które poznamy w kolejnych dniach (m.in. PKB z USA, czy inflacja ze strefy euro) najprawdopodobniej nie zmienią wycenianych przez rynek ścieżek stóp Fed i EBC. W naszej ocenie rentowności niemieckich i amerykańskich papierów będą jednak kontynuować wzrost w grudniu. Kolejne podwyżki stóp w USA są bardzo prawdopodobne Uważamy także, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami EBC wygasi swój program skupu aktywów z końcem roku.

CPI i wykonanie budżetu kluczowe dla POLGBs, €/PLN w trendzie bocznym

 • Spodziewamy się, że kurs €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (w granicach 4,27-35) co najmniej do końca tego tygodnia, a prawdopodobnie także do 2019. Perspektywa wzrostu CPI w przyszłym roku najprawdopodobniej podtrzyma oczekiwania na podwyżki stóp mimo słabnącej koniunktury w strefie euro, czy taniejącej ropy. W perspektywie wzrostu amerykańskich ceł na towary z Chin z początkiem 2019 trudno oczekiwać jednak większego wzrostu popytu na waluty gospodarek wschodzących.
 • Oczekujemy umocnienia POLGBs (głównie na długim końcu) co najmniej do końca tygodnia. Publikowane w piątek dane o inflacji z Polski prawdopodobnie okażą się niskie (z podaniem konkretniej prognozy czekamy jeszcze na Biuletyn Statystyczny GUS), wycenom pomóc mogą także dane o budżecie (które najprawdopodobniej poznamy w tym tygodniu). Pole do wzrostu rentowności SPW na przełomie roku maleje, jeżeli dane potwierdzą szacunki MF odnośnie bardzo niskiego deficytu w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i  EBC.

Tygodnik

12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej
29
sty
2019

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

Więcej
23
sty
2019

Tygodnik ING 22-27.01.2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

Więcej
16
sty
2019

Tygodnik ING 15-21.01.2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

Więcej
8
sty
2019

Tygodnik ING 08-14.01.2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

Więcej
18
gru
2018

Tygodnik ING 18-31.12.2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

Więcej
11
gru
2018

Tygodnik ING 11.12-17.12.2018

Koniec europejskiego QE. Obniżamy prognozę CPI na 2019.

Więcej
7
gru
2018

Tygodnik ING 02-11.12.2018

USA odsuwają podniesienie ceł na chińskie towary. Duży spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP po danych o inflacji.

Więcej
26
lis
2018

Tygodnik ING 26.11-01.12.2018

Polska gospodarka na razie odporna na osłabienie w Eurolandzie, ale załamanie zamówień zagranicznych sugeruje spowolnienie.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej