Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Decyzja o podniesieniu ceł na import aut do USA nawet w przyszłym tygodniu. Krajowy budżet z nadwyżką po październiku.

28 lis 2018

Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia.

Wiadomości zagraniczne

USA: Prezydent D.Trump sugeruje brak szans dla porozumienia z Chinami.

 • Donald Trump stwierdził, że amerykańska administracja nie planuje wstrzymać podwyższenia ceł na chińskie produkty z 10% do 25% na początku stycznia. Komentarze prezydenta sugerują niewielkie szanse na zmianę nastawienia na odbywającym się  w weekend szczycie przywódców państw G20.

USA: Departament handlu rekomenduje nałożenie ceł na import samochodów.

 • Według niemieckiego magazynu Wirtschaftswoche Departament Handlu USA przygotował raport rekomendujący powiększenie ceł na import samochodów oraz części z krajów innych niż Kanada i Meksyk (stawka wzrośnie do z 2,5 do 25%). Podobnie jak w przypadku ceł na import stali i aluminium nie wymaga ona zgody Kongresu. Artykuł wskazuje, że prezydent Trump planuje podjąć decyzję w przyszłym tygodniu po zakończeniu szczytu G20. Informacje oparte są o anonimowe źródła i nie zostały potwierdzone. Publikacja wywołała istotne spadki wycen giełdowych europejskich firm motoryzacyjnych oraz €/US$.
 • Ewentualna decyzja o zwiększeniu ceł najmocniej uderzy w PKB gospodarek UE. Najsilniejsze straty zanotują Niemcy (spadek dynamiki o 0,2pp według instytutu CesIfo) oraz mniejsze kraje regionu CEE - Słowacja, Czechy, Węgry (od 0,09 do 019pp). W Polsce szacowany ubytek będzie mniejszy (0,04pp) - udział produkcji sektora motoryzacyjnego w naszym kraju jest istotnie niższy na tle sąsiadów.

USA: Kosmetyczne zmiany w drugim szacunku PKB.

 • Dzisiaj poznamy drugi szacunek amerykańskiego PKB w 3kw18. Rynkowe oczekiwania wskazują na kosmetyczne zmiany (3,6%kw/kw po zannualizowaniu). Spodziewamy się niewielkiej reakcji na informacje zawarte w publikacji – głównym źródłem obaw inwestorów pozostaje przyszłoroczne tempo wzrostu.

Wiadomości krajowe

Nadwyżka budżetu także po październiku

 • Budżet państwa odnotował nadwyżkę PLN6,5mld na koniec października. Źródłem pozytywnego zaskoczenia był przede wszystkim podatek VAT. W samym październiku dochody z niego przekroczyły PLN17mld, co oznacza wzrost o 11%r/r. Wciąż utrzymuje się wysoka dynamika dochodów z podatków PIT i CIT (odpowiednio 12 i 16%r/r w samym październiku). Wydatki budżetu były z kolei nieznacznie niższe (o PLN600mln) niż w październiku ubiegłego roku. Podtrzymujemy prognozę, że w latach 2018 i 2019 deficyt finansów publicznych wyniesie odpowiednio 1,0 i 1,5%PKB.

Wyższa dynamika wynagrodzeń to efekt górnictwa.

 • Dane z Biuletynu Statystycznego GUS wskazują, że zaskakująco wysoka dynamika wynagrodzeń w październiku (wzrost z 6,7% do 7,6%r/r) była efektem wypłat w sektorze górniczym (podwyższyły dynamikę plac ogółem o 0,5pp.) oraz odbicia w pozostałych kategoriach po słabym wrześniu. W naszej ocenie dane w pozostałych miesiącach 4kw18 dalej mogą zaskakiwać po wyższej stronie z uwagi na nieregularne płatności w tym sektorze. Niemniej trend wzrostowy widoczny w poprzednich kwartałach w innych sektorach najprawdopodobniej wygasł.

Komentarz rynkowy

 • We wtorek kurs €/US$ przesunął się poniżej 1,13 (nieco ponad tydzień temu para wahała się w okolicach 1,1450). To prawdopodobnie skutek obaw o koniunkturę w strefie euro po serii rozczarowujących danych z Europy (m.in. Ifo z Niemiec). Nie miało to większego przełożenia na złotego – kurs €/PLN utrzymał się blisko 4,30. Na niemieckim, amerykańskim i krajowym rynku długu nie doszło do większych zmian. MF odwołało regularną aukcję, która miała odbyć się jutro – w to miejsce odbędzie się przetarg zamiany.

Dalszy spadek €/US$, rentowności obligacji stabilne

 • Na przełomie miesiąca spodziewamy się dalszego spadku €/US$, ale naszym zdaniem ruch nie będzie głębszy niż do ostatniego dołku na 1,12. Wycenom wspólnej waluty ciążą obawy o koniunkturę w UE, politykę fiskalna Włoch, czy istotne ryzyko odrzucenia przez brytyjski parlament porozumienia dot. Brexit. Niemniej Inwestorzy spekulują, że Fed po podwyżce stóp w grudniu zdecyduje się opóźnić kolejne. W efekcie większy spadek €/US$ (np. do 1,10) w najbliższych tygodniach jest mało prawdopodobny. Naszym zdaniem do końca roku kurs €/US$ będzie kształtował się poniżej poziomu 1,15.
 • Uważamy, że rentowności na niemieckim i amerykańskim rynku długu pozostaną stabilne co najmniej do końca tygodnia. Publikowane dziś i w najbliższych dniach dane (m.in. inflacja ze strefy euro i PKB z USA) najprawdopodobniej nie zmienią wycenianych przez rynek ścieżek stóp Fed i EBC. W naszej ocenie rentowności niemieckich i amerykańskich papierów zanotują wzrost w grudniu. Kolejne podwyżki stóp w USA są bardzo prawdopodobne. Uważamy także, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami EBC wygasi swój program skupu aktywów z końcem roku.

W czwartek aukcja zamiany zamiast regularnej, €/PLN w trendzie bocznym

 • Para €/PLN najprawdopodobniej utrzyma się w trendzie bocznym (w granicach 4,27-35) co najmniej do końca tego tygodnia, a prawdopodobnie także do 2019. Złoty pozostaje mało wrażliwy na otoczenie międzynarodowe, gdyż inwestorzy uważają że z uwagi na napływ środków z UE Polska jest odporna na spowolnienie koniunktury w UE. Publikowane w piątek dane z kraju (mocny PKB, ale niska inflacja) łącznie powinny mieć umiarkowane przełożenie na kurs. Tym niemniej perspektywa podwyżki stóp Fed w grudniu, czy ryzyko podniesienia ceł na europejski sektor motoryzacyjny przez USA sugeruje, ze na przełomie roku €/PLN będzie kształtować się powyżej 4,30.
 • Dane z GUS utwierdzają nas w przekonaniu, że publikowane w tym tygodniu dane o inflacji z Polski mogą okazać się bardzo niskie. W połączeniu z niższą podażą SPW w końcówce roku i bardzo dobrymi danymi o wykonaniu budżetu sugeruje to umocnienie POLGBs na całej krzywej w tym tygodniu (na całej krzywej). Pole do wzrostu rentowności SPW na przełomie roku maleje, jeżeli dane potwierdzą szacunki MF odnośnie bardzo niskiego deficytu w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i  EBC.

Tygodnik

12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej
29
sty
2019

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

Więcej
23
sty
2019

Tygodnik ING 22-27.01.2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

Więcej
16
sty
2019

Tygodnik ING 15-21.01.2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

Więcej
8
sty
2019

Tygodnik ING 08-14.01.2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

Więcej
18
gru
2018

Tygodnik ING 18-31.12.2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

Więcej
11
gru
2018

Tygodnik ING 11.12-17.12.2018

Koniec europejskiego QE. Obniżamy prognozę CPI na 2019.

Więcej
7
gru
2018

Tygodnik ING 02-11.12.2018

USA odsuwają podniesienie ceł na chińskie towary. Duży spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP po danych o inflacji.

Więcej
26
lis
2018

Tygodnik ING 26.11-01.12.2018

Polska gospodarka na razie odporna na osłabienie w Eurolandzie, ale załamanie zamówień zagranicznych sugeruje spowolnienie.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej