Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś dane o inflacji z Niemiec.

29 lis 2018

Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019).

Wiadomości zagraniczne

USA: Gołębi komentarz prezesa Fed. Dziś minutes FOMC.

 • Prezes Fed J.Powell wskazał, że stopy procentowe w USA są nieco poniżej poziomu neutralnego. Wypowiedź przełożyła się na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp (szczególnie na 2019). Wcześniej gołębie komentarze zaprezentowali m.in. wiceprezes Fed R.Clarida oraz prezes Banku Filadelfii P.Harker (który kwestionował potrzebę podwyżki w grudniu).
 • Według dot-plot docelowy poziom efektywnej stopy procentowej wynosi 2,8% (wobec obecnego 2,2%). Nasz dotychczasowy scenariusz zakłada, że niski poziom bezrobocia, perspektywa trwałego przestrzelenia celu inflacyjnego (2%) oraz wciąż silną dynamikę PKB FOMC to kluczowe argumenty za dalszymi podwyżkami  (w grudniu i kolejne trzy w 2019).
 • W naszej ocenie stanowisko prezesa oznacza, że Fed dostrzega zagrożenia dla wzrostu globalnego z uwagi na słabość koniunktury w strefie euro i gospodarkach wschodzących, jak i zacieśnienie warunków finansowych (spadki giełd, mocny dolar). To istotna zmiana stanowiska wskazująca na ryzyko mniejszych podwyżek niż dotychczas oczekiwane. W obliczu reakcji na komentarz Powella dzisiejsza publikacji minutes pokaże czy podobnie rozkładają się inne głosy.

USA: Struktura PKB sugeruje osłabienie w 4kw18.

 • Drugi szacunek dynamiki amerykańskiego PKB w 3kw naniósł niewielkie zmiany względem pierwszej publikacji. Dynamika utrzymała się na poziomie 3,5%kw/kw (po zannualizowaniu), w dół zrewidowano kontrybucję wydatków konsumpcyjnych. Dane wskazują na wysoki wzrost zapasów (kontrybucja 2,3pp) oraz ujemny eksport netto (-1,9pp). Zmiany najprawdopodobniej odzwierciedlają większy import podzespołów z Chin przed wprowadzeniem ceł i sugerują niższy wzrost w 4kw18. Model Atlanta Fed GDPNow wskazuje na 2,5%kw/kw.

Niemcy: Spadek inflacji HICP z uwagi na zmiany cen ropy naftowej.

 • Dzisiaj poznamy wstępne dane o listopadowej inflacji CPI/HICP w Niemczech. Rynkowe oczekiwania wskazują na spadek z 2,4% do 2,3%r/r. Nasza prognoza kształtuje się poniżej mediany prognoz (2,2%r/r). Zmiany spowodowane będą jednak głównie przez niższe cen paliw. Zważywszy na dużą niepewność względem cen ropy w kolejnych miesiącach oraz słaby wzrost inflacji bazowej dane nie powinny wpływać na optykę Rady Prezesów EBC. Komunikacja np. z minutes sugeruje, że bardziej istotnym problemem pozostaje groźba spowolnienia aktywności gospodarczej w kolejnych miesiącach.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Inwestorzy odebrali wczorajszą wypowiedź szefa Fed jako kolejną przesłankę sugerującą mniejszą determinację FOMC do kolejnych podwyżek stóp w USA. Efektem było osłabienie dolara (kurs €/US$ z poniżej 1,13 zbliżył się do 1,14) oraz spadek rentowności Treasuries o około 3-6pb. Silniejszy ruch na nastąpił krótkim końcu amerykańskiej krzywej, bo spadły oczekiwania na podwyżki w 2019. Zarówno papiery niemieckie, jak i polskie zakończyły dzień bez dużych zmian. Wzrost €/US$ miał niewielkie przełożenie na złotego – kurs €/PLN utrzymał się blisko 4,30.

Grudniowa projekcja Fed będzie wsparciem dla dolara

 • Najważniejsze dla rynku będą dziś minutes Fed – inwestorzy będą szukać potwierdzenia na ile realne jest opóźnienie podwyżek stóp w USA. Naszym zdaniem wczorajszy ruch nie przerodzi się w trwały wzrost €/US$. Dane ze strefy euro niezmiennie sugerują hamowanie koniunktury. Trudno także spodziewać się, aby Fed miał zrezygnować z podwyżki stóp w grudniu. Uważamy, że para €/US$ w horyzoncie tygodnia-dwóch ustabilizuje się w okolicach 1,13-14. W naszej ocenie dolar będzie jednak zyskiwać na przełomie roku. Spodziewamy się spadku €/US$ do okolic 1,12 na koniec grudnia. Uważamy, że grudniowa projekcja Fed potwierdzi zamiar dalszych podwyżek, ale raczej w tempie zgodnym z głosami tych członków FOMC którzy widzą stopy niżej od mediany wskazań całego gremium.
 • Po wczorajszym ruchu Treasuries dzisiaj spodziewamy się niewielkiego umocnienia Bundów. Presję na zejście rentowności powinny ograniczać doniesienia sugerujące, że EBC rozważa jedynie kosmetyczne zmiany swojej polityki inwestycyjnej po wygaszeniu QE – inwestorzy liczyli natomiast np. na wydłużanie zapadalności portfela banku. Spadają szanse na scenariusz wzrostu rentowności niemieckich i amerykańskich papierów przed końcem roku.

Spodziewamy się umocnienia POLGBs i spadku €/PLN na przełomie tygodnia

 • Para €/PLN najprawdopodobniej utrzyma się w trendzie bocznym (w granicach 4,27-35) na przełomie tygodnia, a prawdopodobnie także do 2019. W naszej ocenie wzrosły jednak szanse, że w ciągu najbliższego tygodnia para zbliży się do dolnego zakresu ostatnich wahań (4,27). Publikowane w piątek dane z kraju (mocny PKB, ale niska inflacja) łącznie powinny mieć umiarkowane przełożenie na kurs. Na przełomie roku kurs €/PLN prawdopodobnie kształtować się będzie powyżej 4,30. Spodziewamy się, że wycenie złotego (i innych walut rynków wschodzących) ciążyć będzie m.in. perspektywa podniesienia ceł na chińskie towary, czy auta z UE do USA.
 • Dziś odbędzie się przetarg zamiany (w miejsce odwołanej regularnej aukcji). Sugeruje to, że MF ma sporą poduszkę płynności. Wycenom POLGBs powinny pomagać spekulacje, że Ministerstwo ponownie ulokuje na rynku środki na zapadające w przyszłym roku kupony. W połączeniu z bardzo dobrymi danymi o wykonaniu budżetu sprzyja to umocnieniu POLGBs na całej krzywej w tym tygodniu. W naszej ocenie pole do wzrostu rentowności SPW na przełomie roku maleje. Jeżeli dane potwierdzą prognozy Ministerstwa Finansów wskazujące bardzo niski deficyt w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i  EBC.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej