Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Optymizm odnośnie perspektyw handlu zagranicznego po szczycie G20. Start debaty o Brexit.

4 gru 2018

Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%.

Wiadomości zagraniczne

USA: Dziś decyzja na temat ceł dla przemysłu motoryzacyjnego?

 • Według informacji Politico dzisiaj poznamy decyzję amerykańskiej administracji odnośnie podwyższenia ceł na import samochodów z 2% do 25%. Ew. wzrost ceł uderzy głównie w gospodarki Niemiec, Japonii oraz Europy Środkowowschodniej (w szczególności Słowacji, Węgier i Czech). Ewentualnemu uderzeniu w sojusznicze gospodarki towarzyszyć będzie mniejsze wsparcie Kongresu niż w przypadku konfliktu z Chinami. Na decyzję mogą wpłynąć jednak problemy amerykańskiego sektora motoryzacyjnego m.in. General Motors poinformował o istotnej redukcji zatrudnienia.

USA: Optymizm przedsiębiorstw przemysłowych.

 • Indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA wzrósł w listopadzie z 57,7pkt do 59,3pkt, znacznie powyżej oczekiwań rynkowego konsensusu. Mediana prognoz wskazywała spadek do 57,5pkt. Poprawa indeksu jest efektem lepszych ocen portfela zamówień (z 57,4 do 62,1pkt). Po publikacji danych model Atlanta Fed GDPNow podwyższył szacunek dynamiki PKB w 4kw18 z 2,5% do 2,8%kw/kw po zannualizowaniu. W naszej ocenie perspektywy gospodarki USA dalej pozostają solidne – prognozujemy wzrost PKB o 2,4%r/r w 2019, istotnie powyżej szacunków amerykańskich banków (ok. 1.8%r/r). Z uwagi na wysoką aktywność oraz przestrzelenie celu inflacyjnego Fed spodziewamy się wzrostu stóp o 25pb podczas kolejnego posiedzenia (19 grudnia) oraz trzech podwyżek stóp procentowych w 2019.

UK: Start debaty na temat relacji handlowych z UE po Brexit.

 • Brytyjski parlament rozpocznie dzisiaj debatę na temat kształtu przyszłych relacji handlowych po Brexit. Koniec rokowań i główne głosowanie ustalone są na 11 grudnia. W naszej ocenie premier T.May nie dysponuje obecnie wystarczającą liczbą głosów dla uchwalenia porozumienia. Odrzucenie porozumienia najprawdopodobniej nie wywoła jednak znaczącej reakcji rynkowej – najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie ponowne głosowanie w momencie, gdy bliski termin wyjścia z UE stworzy ryzyko nieuporządkowanego opuszczenia wspólnoty (hard Brexit).

Wiadomości krajowe

PMI: Spadek poniżej bariery 50pkt.

 • Indeks PMI dla sektora przemysłowego obniżył się w listopadzie z 50,4 do 49,5pkt poniżej bariery 50pkt sugerującej spadek produkcji na ujemne poziomy oraz rynkowych oczekiwań (50,3pkt). Komunikat Markit potwierdza negatywny sentyment wśród eksporterów związany z osłabieniem koniunktury w Europie. Spadły jednak również indeksu opisujące portfel krajowych zamówień oraz zatrudnienie. Należy odnotować także, że zarówno bieżący poziom indeksu oraz długoterminowe prognozy przedsiębiorców zbierane przez Markit znajdują się najniżej od roku 2013, kiedy Polska gospodarka znalazła się na granicy recesji.

Komentarz rynkowy

 • Spadek obaw inwestorów o dalszy wzrost protekcjonizmu (po odsunięciu o kwartał terminu podniesienia ceł na chińskie produkty przez USA) przełożył się wczoraj na umocnienie walut gospodarek wschodzących – np. kurs €/PLN obniżył się do 4,28. Kolejne łagodne komentarze z Fed wywołały natomiast osłabienie dolara (€/US$ wrócił do 1,14) oraz spadek rentowności Treasuries (kolejne 4-5p na długim końcu). W przypadku Bundów i POLGBs zmiany były niewielkie.

Dolar pod presją, umocnienie obligacji na rynkach bazowych

 • Do końca tygodnia spodziewamy się dalszego wzrostu €/US$ do szczytów z tego miesiąca (1,1450). Naszym zdaniem ruch nie powinien jednak przekroczyć 1,15. Słabszy popyt na dolara to w naszej ocenie efekt spadku oczekiwań na podwyżki stóp Fed. Liczymy także na nieco słabsze dane z amerykańskiej gospodarki w tym tygodniu. Zachowanie dolara na przełomie roku będzie prawdopodobnie zależeć od najbliższych decyzji EBC. Według doniesień Reutera EBC rozczaruje inwestorów i dokona jedynie kosmetycznych zmian w swojej polityce zarzadzania aktywami. Będzie to istotny argument za wzrostem €/US$ mimo pogorszenia koniunktury w UE.
 • Dziś na otwarciu prawdopodobnie dojdzie do umocnienia na niemieckim rynku w ślad za wczorajszym ruchem na Treasuries. Nie spodziewamy się jednak większego spadku rentowności w tym tygodniu. Naszym zdaniem publikowane w najbliższych dniach dane o produkcji przemysłowej z Niemiec zaskoczą na plus dzięki poprawie aktywności w sektorze motoryzacyjnym. Kluczowa dla rynku będzie też decyzja odnośnie amerykańskich ceł na import aut z UE. Po odsunięciu podniesienia ceł na chińskie towary inwestorzy raczej spodziewają się analogicznego posunięcia także w tym przypadku. W kolejnych tygodniach spodziewamy się umiarkowanego wzrostu rentowności Bundów z uwagi na wygaszenie QE przez EBC.

W tym tygodniu mocniejsze POLGBs i złoty

 • Uważamy, ze w tym tygodniu para €/PLN zbliży się do dolnego zakresu ostatnich wahań (4,27). Wycenie złotego powinien pomóc m.in. spadek obaw przed protekcjonizmem po szczycie G20. W naszej ocenie kurs utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (w granicach 4,27-35) do końca roku. Na większe umocnienie złotego nie wskazuje ryzyko pogorszenia koniunktury w kraju (co sugerują m.in. dane o PMI), znikome perspektywy podwyżek stóp NBP, czy ryzyko podniesienia amerykańskich ceł na chińskie towary czy samochody.
 • W kolejnych dniach oczekujemy dalszego spadku rentowności POLGBs. Wycenom pomaga zarówno sytuacja zagraniczna (np. spory spadek oczekiwań na podwyżki stóp Fed), jak i krajowa. Spodziewamy się m.in. łagodnego przekazu po kończącym się w jutro posiedzeniu RPP. Ministerstwo Finansów może też ponownie ulokować na rynku środki na zapadające w przyszłym roku kupony, które banki prawdopodobnie przeznaczą na zakup POLGBs. Jeżeli dane o wykonaniu budżetu potwierdzą prognozy Ministerstwa Finansów wskazujące bardzo niski deficyt w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i EBC.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej