Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Komentarz D.Trumpa przerwał optymizm odnośnie relacji handlowych z Chinami. Dziś konferencja RPP.

5 gru 2018

Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty.

Wiadomości zagraniczne

USA: D.Trump ponownie grozi nałożeniem ceł na Chiny.

 • Po dwóch dniach poprawy nastrojów związanej ze szczytem G20, tweet D.Trumpa przerwał rynkowy optymizm. Prezydent USA wskazał, że jest gotowy nakładać kolejne cła na chińskie produkty. Zmian retoryki wynika z niejasnych działań administracji Chin m.in. braku informacji na temat ceł na import amerykańskich samochodów czy wielkości zakupów produktów rolnych i surowców energetycznych (LNG). W kontekście relacji europejskich prezydent USA nie podjął również decyzji dotyczących ceł dla sektora motoryzacyjnego.

UK: Przebieg debaty parlamentarnej ws. Brexit sugeruje porażkę porozumienia.

 • Debata dotycząca brytyjskich relacji z UE po Brexit rozpoczęła się od krytyki gabinetu T.May. Parlament większością 52-48% uznał, że ministrowie gabinetu dopuścili się obrazy, utajniając analizy prawne dotyczące wynegocjowanego porozumienia. Wynik głosowania sugeruje odrzucenie projektu we wtorkowym głosowaniu. Niemniej jednak spodziewamy się powrotu do debaty  w momencie, kiedy zbliżać się będzie termin opuszczenia UE (marzec 2019).

Strefa euro: Chwilowe odbicie dynamiki sprzedaży detalicznej.

 • Z uwagi na uroczystości pogrzebowe G.Buscha seniora publikacje amerykańskich danych makroekonomicznych przesunięto do czwartku. W Europie poznamy natomiast dane o sprzedaży detalicznej – rynkowe oczekiwania wskazują na wzrost dynamiki w październiku z 0,8% do 2%r/r. Dane nie przyniosą w naszej ocenie poprawy nastrojów – większość wskaźników koniunktury jednoznacznie wskazuje na osłabienie nastrojów i prawdopodobne spadki dynamiki w kolejnych miesiącach.

Włochy: Propozycja kompromisu w konflikcie z KE wokół budżetu.

 • Premier Włoch G.Conte stwierdził, że jest gotowy do kompromisu z Komisją Europejską w sprawie przyszłorocznego budżetu. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że planowany na 2019 deficyt zostanie obniżony z 2,4 do 2,0%PKB. To więcej zakładała uzgodniona przez poprzedni rząd ścieżka obniżania deficytu (1,8%PKB), ale najprawdopodobniej wystarczająco mało aby Komisja Europejska nie zdecydowała się nałożyć na Włochy procedury nadmiernego deficytu. Zakończenie konfliktu w tej sprawie byłoby pozytywne dla euro, gdyż umocniłoby pozycję Komisji Europejskiej jako instytucji zdolnej egzekwować ogólnoeuropejskie reguły fiskalne.

Wiadomości krajowe

RPP: Rynki finansowe coraz silniej wierzą w brak zmian stóp procentowych.

 • Dzisiaj RPP zakończy swoje posiedzenie, podsumowane konferencją. Spodziewamy się, że prezes NBP A.Glapiński podtrzyma dotychczasowe stanowisko, że jego zdaniem stopy procentowe pozostaną niezmienione w 2019 oraz z dużym prawdopodobieństwem także w 2020. Po słabszych danych o inflacji nie spodziewamy się, aby poddano głosowaniu wniosek o podwyżkę stóp procentowych.
 • Pu publikacji CPI w piątek spadły rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp. Obecnie kontrakty terminowe implikują wzrost o 30pb w ciągu dwóch lat wobec 70pb na początku listopada. W obliczu dużego prawdopodobieństwa wprowadzenia rządowych rekompensat ewentualnych podwyżek cen energii oraz rosnących obaw o koniunkturę np. po spadku PMI poniżej 50pkt, nie spodziewamy się, aby rynki miały zaczęły w podobnej skali jak przed miesiącem kontestować słowa prezesa NBP.

Budżet: Rekompensaty za wzrost cen energii mają kosztować PLN4mld.

 • Minister Energetyki K.Tchórzewski ogłosił, że rekompensaty dla gospodarstw domowych z tytułu podwyżek cen prądu wyniosą ok. PLN2,0mld w 2019. Stwierdził też, że rekompensaty przyznane zostaną również małym i średnim przedsiębiorstwom zajmującym się bezpośrednią obsługą ludności. Ich wartość również ma wynieść PLN2,0mld. Wydatki te nie zostały zaplanowane w projekcie budżetu na przyszły rok. Ich wprowadzenie przełoży się więc na podwyższenie deficytu sektora finansów publicznych o 0,2% PKB. Dopóki nie poznamy szczegółów projektu i nie zostanie on przegłosowany pozostajemy przy naszej dotychczasowej prognozie, że deficyt w 2019 wyniesie 1,5% PKB. 

Komentarz rynkowy

 • Niemieckie i amerykańskie obligacje kontynuowały wczoraj umocnienie, rentowności na długim końcu znalazły się na najniższych poziomach od kilku miesięcy. Kurs €/US$ utrzymał się ponad 1,13. Na sentyment na rynkach mogły mieć wpływ raporty studzące optymizm odnośnie rozmów handlowych USA i Chin. Wydarzenia na rynkach bazowych miały niewielkie przełożenie na krajowe aktywa – POLGBs zakończyły handel bez większych zmian, a €/PLN wahał się blisko 4,29.

Dziś niższa płynność na rynkach

 • Dziś w USA nie odbywa się normalny handel. W efekcie spodziewamy isę niższej zmienności na niemieckim rynku długu. Również publikowane dziś dane nie  przełożą się na większe zmiany na rynkach. W drugiej połowie tygodnia liczymy na niewielki wzrost rentowności w Niemczech. Naszym zdaniem publikowane w kolejnych dniach dane z niemieckiej gospodarki potwierdzą poprawę aktywności związaną z ożywieniem w branży motoryzacyjnej. W kolejnych tygodniach spodziewamy się umiarkowanego wzrostu rentowności Bundów z uwagi na wygaszenie QE przez EBC. Większe osłabienie wydaje się mało prawdopodobne m.in. z uwagi na obawy o drastyczne podniesienie ceł na import aut z UE do USA.
 • W naszej ocenie do końca tego tygodnia para €/US$ będzie kontynuować wzrost i zbliży się do szczytów z tego miesiąca (1,1450). Spodziewamy się pozytywnego zaskoczenia danymi z Niemiec i nieco niższych od oczekiwań payrolls z USA, co powinno wesprzeć wzrosty. Zachowanie dolara na przełomie roku będzie prawdopodobnie zależeć od najbliższych decyzji EBC. Według doniesień Reutera EBC rozczaruje inwestorów i dokona jedynie kosmetycznych zmian w swojej polityce zarzadzania aktywami. Będzie to istotny argument za wzrostem €/US$ mimo pogorszenia koniunktury w UE.

Konferencja RPP może obniżyć wycenianą ścieżkę stóp NBP

 • Na przełomie tygodnia spodziewamy się dalszego spadku rentowności POLGBs. Przekaz z dzisiejszej konferencji RPP powinien sprzyjać dalszemu spadkowi wycenianej przez rynek ścieżki stop NBP. Ministerstwo Finansów może też ponownie ulokować na rynku środki na zapadające w przyszłym roku kupony, które banki prawdopodobnie przeznaczą na zakup POLGBs. Jeżeli dane o wykonaniu budżetu potwierdzą prognozy Ministerstwa Finansów wskazujące bardzo niski deficyt w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i EBC.
 • Zmienność €/PLN pozostała dosyć niska, co naszym zdaniem sugeruje, że kurs do końca tygodnia utrzyma się blisko obecnych poziomów (a nie jak zakładaliśmy poprzednio obniży). W naszej ocenie kurs utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (w granicach 4,27-35) do końca roku, a nawet na początku 2019. Na większe umocnienie złotego nie wskazuje ryzyko pogorszenia koniunktury w kraju (co sugerują m.in. dane o PMI), znikome perspektywy podwyżek stóp NBP, czy ryzyko podniesienia amerykańskich ceł na chińskie towary czy samochody. Jednocześnie m.in. z uwagi na małe powiązania handlowe z USA złoty pozostaje relatywnie odporny na napięcia międzynarodowe.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej