Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

6 gru 2018

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Wiadomości zagraniczne

OPEC: Dziś decyzja o zmniejszeniu limitów produkcji ropy.

 • Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku. W naszej ocenie dopiero obniżenie wydobycia o 1mln baryłek na dzień (tj. ok 2,5% całości produkcji kartelu) może zatrzymać spadkowy trend cen surowca. Taka decyzja może jednak nie uzyskać aprobaty z uwagi na sprzeczność interesów państw z zatoki perskiej – wcześniej z kartelu wystąpił m.in. Katar z uwagi na próby izolacji ze strony Arabii Saudyjskiej, silne napięcia dyplomatyczne występują również na linii Iran-Arabia Saudyjska.

USA: Konflikt handlowy z Chinami daleki od rozwiązania.

 • Administracja Chin w odpowiedzi na krytykę D.Trumpa opublikowała komunikat z deklaracjami działań, które podejmie dla ochrony własności intelektualnej zagranicznych firm. Treść dokumentu zawiera jednak głównie obowiązujące obecnie rozwiązania, które nie satysfakcjonują strony amerykańskiej. Publikacji towarzyszył optymistyczny komentarz Prezydenta USA, wciąż jednak uważamy, że ryzyko zerwania rozmów jest znaczne.
 • Równolegle do prowadzonych negocjacji Departament Handlu blokuje m.in. możliwość importu rozwiązań technologicznych w IT. Wcześniej zabronił importu podzespołów tworzących hardware, obecnie rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie ograniczeń dla wrażliwego oprogramowania np. do rozpoznania mowy czy identyfikacji twarzy. Konflikt może podnieść również zatrzymanie w Kanadzie jednego z członków zarządu Huawei.

Niemcy: Kolejne słabe dane z sektora przemysłowego.

 • Październikowe dane o niemieckich zamówieniach przemysłowych potwierdzają stagnację w sektorze. Dynamika obniżyła się z -2,6% (po rewizji o 0,4pp w górę) do -2,7%r/r, po uwzględnieniu rewizji zmiany były zbliżone do rynkowych oczekiwań. Osłabienie w znacznym stopniu generowane jest przez niższy popyt spoza strefy euro. Popyt na dobra konsumpcyjne i inwestycyjne wśród państw obszaru walutowego jest dalej wysoki.

USA: Dane makroekonomiczne bez większego wpływu na rynku.

 • Dzisiaj poznamy raport ADP o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w listopadzie. Spodziewamy się wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym o 195tys. etatów, zgodnie z konsensusem. Opublikowany zostanie także wskaźnik ISM dla sektora usług – prognozujemy spadek z 60,3pkt do 59, podobnie jak mediana prognoz. Dane będą miały w naszej ocenie niewielkie przełożenie na rynki finansowe – głównym impulsem pozostają wiadomości dotyczące relacji handlowych i polityki gospodarczej. 

Wiadomości krajowe

RPP: Retoryka bez zmian, podwyżki ciągle mało prawdopodobne.

 • RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Nie zmienił się także ton komunikatu po posiedzeniu - Rada nadal oczekuje, że CPI będzie kształtować się blisko celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania jej polityki. Prezes NBP A.Glapiński powtórzył, że jego zdaniem w 2019 i prawdopodobnie także w 2020 nie dojdzie do podwyżek stóp. Obecna na konferencji G.Ancyparowicz potwierdziła, że nie wyklucza podwyżki w 2019 jeżeli na duży wzrost inflacji wskazywać będzie marcowa projekcja. Niezmieniona retoryka Rady w naszej ocenie potwierdza, że zacieśnienie polityki pieniężnej w 2019 i 2020 pozostaje mało prawdopodobne.
 • W ocenie Rady w 2019 inflację może podwyższyć przez wzrost cen energii, ale jej skalę obniża spadek cen ropy naftowej i żywności. Wg Prezesa Glapińskiego konkretne szacunki wpływu podwyżek cen energii na CPI pojawią się w styczniu. RPP spodziewa się utrzymania sprzyjającej koniunktury, choć w kolejnych latach nastąpi prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu.
 • Przekaz z posiedzenia RPP prawdopodobnie rozczarował inwestorów liczących na złagodzenie jej retoryki z uwagi na pesymistyczne wskazania m.in. indeksu PMI, czy istotny spadek inflacji CPI. W naszej ocenie wystąpienia Rady przełożenie na wycenianą ścieżkę stóp NBP będzie niewielkie – większe znaczenie będą mieć kolejne dane ze sfery realnej Polski i strefy euro.

Komentarz rynkowy

 • Na rynkach nie doszło wczoraj do większych zmian – ustabilizowały się zarówno wyceny Bunda, jak i €/US$. Inwestorzy czekają na wyniki posiedzenia OPEC i powrót normalnej płynności na rynki. Posiedzenie RPP miało niewielki wpływ na krajowe aktywa – stawki FRA nadal wyceniają jedną podwyżkę stóp w ciągu 2 lat. W efekcie nie doszło do istotnych zmian POLGBs i €/PLN.

Szczyt OPEC i posiedzenie EBC kluczowe dla rynków

 • Dziś i jutro odbywa się spotkanie OPEC. Po silnych spadkach cen ropy naftowej inwestorzy spodziewają się obniżenia produkcji surowca. Taka decyzja powinna przynajmniej zahamować dotychczasową przecenę. W połączeniu z nieco lepszymi od oczekiwań danymi z Niemiec (m.in. opublikowane dziś rano o zamówieniach w przemyśle) sugeruje to zahamowanie spadków rentowności Bunda i ew. niewielki wzrost na przełomie tygodnia. W kolejnych tygodniach spodziewamy się umiarkowanego osłabienia Bundów z uwagi na wygaszenie QE przez EBC. Większe osłabienie wydaje się mało prawdopodobne m.in. z uwagi na obawy o podniesienie ceł na import aut z UE do USA.
 • Uważamy, że na przełomie tygodnia para €/US$ zbliży się do szczytów z listopada na 1,1450. Popyt na dolara powinien nieco osłabnąć m.in. po jutrzejszych danych z rynku pracy w USA (spodziewamy się wyniku gorszego niż konsensus). Zachowanie dolara na przełomie roku będzie prawdopodobnie zależeć od najbliższych decyzji EBC. Według doniesień Reutera EBC rozczaruje inwestorów i dokona jedynie kosmetycznych zmian w swojej polityce zarzadzania aktywami. Byłby to istotny argument za wzrostem €/US$ mimo pogorszenia koniunktury w UE.

Niewielkie pole do umocnienia POLGBs, €/PLN prawdopodobnie stabilny

 • Na przełomie tygodnia spodziewamy się niewielkiego spadku rentowności POLGBs. Wycenom krajowego długu sprzyjają spekulacje, że Ministerstwo Finansów ponownie ulokuje na rynku środki na zapadające w przyszłym roku kupony, które banki prawdopodobnie przeznaczą na zakup POLGBs. Oczekiwania rynkowe zmian stóp procentowych NBP będą stabilne z uwagi na brak istotnych informacji ekonomicznych w przyszłym tygodniu. Jeżeli dane o wykonaniu budżetu potwierdzą prognozy Ministerstwa Finansów wskazujące bardzo niski deficyt w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i EBC.
 • Oczekujemy wzrostu €/US$ na przełomie tygodnia, który powinien utrzymać €/PLN poniżej 4,30. Zmienność złotego prawdopodobnie pozostanie niska co najmniej do przyszłotygodniowego posiedzenia EBC m.in. z uwagi na brak istotnych danych / wydarzeń z kraju. W naszej ocenie do końca roku i ew. także na początku 2019 kurs €/PLN utrzyma się w ramach dotychczasowej konsolidacji w granicach 4,27-35.

 

Tygodnik

7
gru
2018

Tygodnik ING 02-11.12.2018

USA odsuwają podniesienie ceł na chińskie towary. Duży spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP po danych o inflacji.

Więcej
26
lis
2018

Tygodnik ING 26.11-01.12.2018

Polska gospodarka na razie odporna na osłabienie w Eurolandzie, ale załamanie zamówień zagranicznych sugeruje spowolnienie.

Więcej
21
lis
2018

Tygodnik ING 20-25.11.2018

Dalsze spowolnienie koniunktury w strefie euro.

Więcej
13
lis
2018

Tygodnik ING 13-18.11.2018

Założenie NBP dot. cen energii – politycznie neutralne ale nierealistyczne. Hamowanie PKB w Polsce. €/US$ najniżej od 1poł17.

Więcej
30
paź
2018

Tygodnik ING 30.10-4.11.2018

Koniunktura w Europie słabnie. Zyskuje dolar i bezpieczne aktywa.

Więcej
24
paź
2018

Tygodnik ING 24-30.10.2018

Moody’s obniża rating Włoch. W Polsce PKB w 3kw18 blisko 5%r/r.

Więcej
16
paź
2018

Tygodnik ING 17-24.10.2018

Problemy fiskalne Włoch w centrum uwagi. S&P podnosi rating Polski.

Więcej
9
paź
2018

Tygodnik ING 9-16.10.2018

Dobra koniunktura w USA wspiera oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W piątek przegląd ratingu Polski przez S&P.

Więcej
2
paź
2018

Tygodnik ING 2-9.10.2018

Trump „namierza” nowy cel. Skok cen ropy napędza oczekiwania na podwyżki w Polsce. W 3kw wciąż mocny wzrost PKB ale pogorszenie koniunktury możliwe już w 4kw18.

Więcej
25
wrz
2018

Tygodnik ING 25.09-1.10.2018

W środę Fed podniesie stopy procentowe. €/PLN ciągle w trendzie bocznym.

Więcej

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej