Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dziś decyzja OPEC. Retoryka RPP bez zmian.

6 gru 2018

Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku.

Wiadomości zagraniczne

OPEC: Dziś decyzja o zmniejszeniu limitów produkcji ropy.

 • Dzisiaj poznamy decyzję OPEC dotyczącą skali zmniejszenia produkcji ropy naftowej w przyszłym roku. W naszej ocenie dopiero obniżenie wydobycia o 1mln baryłek na dzień (tj. ok 2,5% całości produkcji kartelu) może zatrzymać spadkowy trend cen surowca. Taka decyzja może jednak nie uzyskać aprobaty z uwagi na sprzeczność interesów państw z zatoki perskiej – wcześniej z kartelu wystąpił m.in. Katar z uwagi na próby izolacji ze strony Arabii Saudyjskiej, silne napięcia dyplomatyczne występują również na linii Iran-Arabia Saudyjska.

USA: Konflikt handlowy z Chinami daleki od rozwiązania.

 • Administracja Chin w odpowiedzi na krytykę D.Trumpa opublikowała komunikat z deklaracjami działań, które podejmie dla ochrony własności intelektualnej zagranicznych firm. Treść dokumentu zawiera jednak głównie obowiązujące obecnie rozwiązania, które nie satysfakcjonują strony amerykańskiej. Publikacji towarzyszył optymistyczny komentarz Prezydenta USA, wciąż jednak uważamy, że ryzyko zerwania rozmów jest znaczne.
 • Równolegle do prowadzonych negocjacji Departament Handlu blokuje m.in. możliwość importu rozwiązań technologicznych w IT. Wcześniej zabronił importu podzespołów tworzących hardware, obecnie rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie ograniczeń dla wrażliwego oprogramowania np. do rozpoznania mowy czy identyfikacji twarzy. Konflikt może podnieść również zatrzymanie w Kanadzie jednego z członków zarządu Huawei.

Niemcy: Kolejne słabe dane z sektora przemysłowego.

 • Październikowe dane o niemieckich zamówieniach przemysłowych potwierdzają stagnację w sektorze. Dynamika obniżyła się z -2,6% (po rewizji o 0,4pp w górę) do -2,7%r/r, po uwzględnieniu rewizji zmiany były zbliżone do rynkowych oczekiwań. Osłabienie w znacznym stopniu generowane jest przez niższy popyt spoza strefy euro. Popyt na dobra konsumpcyjne i inwestycyjne wśród państw obszaru walutowego jest dalej wysoki.

USA: Dane makroekonomiczne bez większego wpływu na rynku.

 • Dzisiaj poznamy raport ADP o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w listopadzie. Spodziewamy się wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym o 195tys. etatów, zgodnie z konsensusem. Opublikowany zostanie także wskaźnik ISM dla sektora usług – prognozujemy spadek z 60,3pkt do 59, podobnie jak mediana prognoz. Dane będą miały w naszej ocenie niewielkie przełożenie na rynki finansowe – głównym impulsem pozostają wiadomości dotyczące relacji handlowych i polityki gospodarczej. 

Wiadomości krajowe

RPP: Retoryka bez zmian, podwyżki ciągle mało prawdopodobne.

 • RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Nie zmienił się także ton komunikatu po posiedzeniu - Rada nadal oczekuje, że CPI będzie kształtować się blisko celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania jej polityki. Prezes NBP A.Glapiński powtórzył, że jego zdaniem w 2019 i prawdopodobnie także w 2020 nie dojdzie do podwyżek stóp. Obecna na konferencji G.Ancyparowicz potwierdziła, że nie wyklucza podwyżki w 2019 jeżeli na duży wzrost inflacji wskazywać będzie marcowa projekcja. Niezmieniona retoryka Rady w naszej ocenie potwierdza, że zacieśnienie polityki pieniężnej w 2019 i 2020 pozostaje mało prawdopodobne.
 • W ocenie Rady w 2019 inflację może podwyższyć przez wzrost cen energii, ale jej skalę obniża spadek cen ropy naftowej i żywności. Wg Prezesa Glapińskiego konkretne szacunki wpływu podwyżek cen energii na CPI pojawią się w styczniu. RPP spodziewa się utrzymania sprzyjającej koniunktury, choć w kolejnych latach nastąpi prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu.
 • Przekaz z posiedzenia RPP prawdopodobnie rozczarował inwestorów liczących na złagodzenie jej retoryki z uwagi na pesymistyczne wskazania m.in. indeksu PMI, czy istotny spadek inflacji CPI. W naszej ocenie wystąpienia Rady przełożenie na wycenianą ścieżkę stóp NBP będzie niewielkie – większe znaczenie będą mieć kolejne dane ze sfery realnej Polski i strefy euro.

Komentarz rynkowy

 • Na rynkach nie doszło wczoraj do większych zmian – ustabilizowały się zarówno wyceny Bunda, jak i €/US$. Inwestorzy czekają na wyniki posiedzenia OPEC i powrót normalnej płynności na rynki. Posiedzenie RPP miało niewielki wpływ na krajowe aktywa – stawki FRA nadal wyceniają jedną podwyżkę stóp w ciągu 2 lat. W efekcie nie doszło do istotnych zmian POLGBs i €/PLN.

Szczyt OPEC i posiedzenie EBC kluczowe dla rynków

 • Dziś i jutro odbywa się spotkanie OPEC. Po silnych spadkach cen ropy naftowej inwestorzy spodziewają się obniżenia produkcji surowca. Taka decyzja powinna przynajmniej zahamować dotychczasową przecenę. W połączeniu z nieco lepszymi od oczekiwań danymi z Niemiec (m.in. opublikowane dziś rano o zamówieniach w przemyśle) sugeruje to zahamowanie spadków rentowności Bunda i ew. niewielki wzrost na przełomie tygodnia. W kolejnych tygodniach spodziewamy się umiarkowanego osłabienia Bundów z uwagi na wygaszenie QE przez EBC. Większe osłabienie wydaje się mało prawdopodobne m.in. z uwagi na obawy o podniesienie ceł na import aut z UE do USA.
 • Uważamy, że na przełomie tygodnia para €/US$ zbliży się do szczytów z listopada na 1,1450. Popyt na dolara powinien nieco osłabnąć m.in. po jutrzejszych danych z rynku pracy w USA (spodziewamy się wyniku gorszego niż konsensus). Zachowanie dolara na przełomie roku będzie prawdopodobnie zależeć od najbliższych decyzji EBC. Według doniesień Reutera EBC rozczaruje inwestorów i dokona jedynie kosmetycznych zmian w swojej polityce zarzadzania aktywami. Byłby to istotny argument za wzrostem €/US$ mimo pogorszenia koniunktury w UE.

Niewielkie pole do umocnienia POLGBs, €/PLN prawdopodobnie stabilny

 • Na przełomie tygodnia spodziewamy się niewielkiego spadku rentowności POLGBs. Wycenom krajowego długu sprzyjają spekulacje, że Ministerstwo Finansów ponownie ulokuje na rynku środki na zapadające w przyszłym roku kupony, które banki prawdopodobnie przeznaczą na zakup POLGBs. Oczekiwania rynkowe zmian stóp procentowych NBP będą stabilne z uwagi na brak istotnych informacji ekonomicznych w przyszłym tygodniu. Jeżeli dane o wykonaniu budżetu potwierdzą prognozy Ministerstwa Finansów wskazujące bardzo niski deficyt w 2018, to do wzrostu rentowności może praktycznie nie dojść mimo spodziewanego zaostrzenia polityk Fed i EBC.
 • Oczekujemy wzrostu €/US$ na przełomie tygodnia, który powinien utrzymać €/PLN poniżej 4,30. Zmienność złotego prawdopodobnie pozostanie niska co najmniej do przyszłotygodniowego posiedzenia EBC m.in. z uwagi na brak istotnych danych / wydarzeń z kraju. W naszej ocenie do końca roku i ew. także na początku 2019 kurs €/PLN utrzyma się w ramach dotychczasowej konsolidacji w granicach 4,27-35.

 

Tygodnik

12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej
29
sty
2019

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

Więcej
23
sty
2019

Tygodnik ING 22-27.01.2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

Więcej
16
sty
2019

Tygodnik ING 15-21.01.2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

Więcej
8
sty
2019

Tygodnik ING 08-14.01.2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

Więcej
18
gru
2018

Tygodnik ING 18-31.12.2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

Więcej
11
gru
2018

Tygodnik ING 11.12-17.12.2018

Koniec europejskiego QE. Obniżamy prognozę CPI na 2019.

Więcej
7
gru
2018

Tygodnik ING 02-11.12.2018

USA odsuwają podniesienie ceł na chińskie towary. Duży spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP po danych o inflacji.

Więcej
26
lis
2018

Tygodnik ING 26.11-01.12.2018

Polska gospodarka na razie odporna na osłabienie w Eurolandzie, ale załamanie zamówień zagranicznych sugeruje spowolnienie.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej