Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
sty
2019

Słaby wzrost w przemyśle i budownictwie, pomimo dobrej kondycji branż eksportowych

Dziś upływa termin, do którego premier T.May ma przedstawić strategię wychodzenia UK z UE.

Więcej
18
sty
2019

USA złagodzi politykę handlową wobec Chin? Krajowe przetwórstwo ciągle odporne na spowolnienie w Eurolandzie

Wall Street Journal wskazał, że sekretarz skarbu S.Mnuchin zabiega o zniesienie ubiegłorocznych podwyżek ceł wymierzonych w Chiny, powołując się na anonimowe źródła.

Więcej
17
sty
2019

Budżet w 2019 bez pozytywnego zaskoczenia. Rynki oczekują dalszego spadku CPI w styczniu.

Po przegranym we wtorek przez rząd T.May głosowaniu nad porozumieniem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, Partia Pracy zgłosiła wniosek o votum nieufności. Został on wczoraj odrzucony głosami wszystkich posłów Partii Konserwatywnej oraz Unionistów z Irlandii Północnej.

Więcej
16
sty
2019

Parlament UK odrzucił porozumienie ws. Brexit. Wysoka nadwyżka w niemieckim budżecie.

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie z Unią Europejską w sprawie Brexitu stosunkiem głosów 432 do 202. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami, choć skala porażki rządu T.May jest bezprecedensowa.

Więcej
15
sty
2019

Dziś głosowanie nad porozumieniem dot. Brexit w UK. URE sugeruje przejściowy spadek cen energii elektrycznej w kraju.

Dziś późnym wieczorem (po 20.00) brytyjski parlament najprawdopodobniej odrzuci porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie wzajemnych relacji po Brexit’cie.

Więcej
14
sty
2019

W tym tygodniu (wciąż) pozytywne dane z kraju mimo słabego PMI. Za granicą głosowanie nad Brexit i wyczekiwanie na sygnały optymizmu w globalnej gospodarce.

Dziś poznamy listopadowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Najprawdopodobniej pokażą one istotne osłabienie – mediana rynkowych prognozy wskazuje na spadek rocznego tempa wzrostu z 1,2% do -2%r/r, jednak szacunki najprawdopodobniej uwzględniają wyłącznie opublikowane wcześniej, słabsze dane z Niemiec i Francji.

Więcej
11
sty
2019

Odbicie na rynkach wschodzących i słabszy dolar oznaczają umocnienie PLN i wyższe rentowności obligacji.

W poniedziałek okres przestoju sektora federalnego przekroczy 22 dni, co oznacza dłuższy czas wyłączenia administracji niż podczas najbardziej problematycznych epizodów z prezydentury B.Clintona.

Więcej
10
sty
2019

Następna podwyżka w USA w czerwcu. RPP niechętna zmianom stóp.

Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC zostało odebrane jako gołębie. W dokumencie wskazano, że perspektywy dla polityki pieniężnej pozostają niepewne, a FOMC w obliczu niskiej inflacji może pozwolić sobie na chwilowe zawieszenie podwyżek.

Więcej
9
sty
2019

Dziś konferencja RPP i minutes FOMC.

Dziś opublikowane zostaną minutes FOMC, wystąpienia prezentujące ocenę ekonomiczną gospodarki USA wygłosi również 3 prezesów regionalnych oddziałów Fed.

Więcej
8
sty
2019

Postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny. Słabe dane o produkcji w Niemczech.

Główne agencje informacyjne (Bloomberg, Reuters) wskazują, że następuje postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 11.12-17.12.2018

11 gru 2018

Koniec europejskiego QE. Obniżamy prognozę CPI na 2019.

  • Spadek oczekiwań na podwyżki stóp w USA i obawy o koniunkturę w strefie euro w ubiegłym tygodniu przełożyły się na umocnienie na bazowych rynkach długu. Obyło się to jednak bez wpływu na POLGBs – krajowe papiery były przez cały tydzień stabilne. Para €/US$ zbliżyła się do 1,1450 – dolarowi zaszkodziło rozczarowanie piątkowymi danymi z rynku pracy w USA. Kurs €/PLN utrzymał się w trendzie bocznym, blisko 4,30.
  • W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie prawdopodobnie decyzja EBC. Komentarze rynkowe sugerują, że inwestorzy spodziewają się wprowadzenia środków służących złagodzeniu wygaszenia QE na rynek (lub chociaż zapowiedzi takich środków). Ostatnie doniesienia agencji Reutera sugerują jednak, że EBC może zdecydować się jedynie na kosmetyczne zmiany. Rozkład ryzyka sugeruje wzrost rentowności obligacji na rynkach bazowych oraz €/US$ w najbliższych dniach. Spodziewamy się jednak umiarkowanej skali ruchu (np. wzrost €/US$ powinien wyhamować w okolicach 1,15). Publikowane w najbliższych dniach dane z USA i strefy euro będą naszym zdaniem zaskakiwać raczej in minus. Wyceny długu i dolara wspiera także niepewna sytuacja polityczna, m.in. groźba upadku brytyjskiego gabinetu czy ryzyko podniesienia ceł na import aut z UE do USA.
  • W naszej ocenie w tym tygodniu (i najprawdopodobniej także na przełomie roku) dojdzie do zawężenia się spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej. Krajowy dług wspierają oczekiwania na wzrost popytu z sektora bankowego, jeżeli Ministerstwo Finansów ponownie ulokuje na rynku środki na zapadające w przyszłym roku kupony. Wycenom pomaga także korzystna sytuacja budżetowa wspierając oczekiwania na niską podaż SPW w 1kw19. Spodziewamy się także, ze para €/PLN utrzyma się w trendzie bocznym w granicach 4,27-35 do końca roku. Wpływ odbywającego się w tym tygodniu posiedzenia EBC na złotego powinien być ograniczony. Inwestorzy zakładają, że RPP będzie utrzymywać stały dysparytet stóp do strefy euro.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej