Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
sty
2019

Słaby wzrost w przemyśle i budownictwie, pomimo dobrej kondycji branż eksportowych

Dziś upływa termin, do którego premier T.May ma przedstawić strategię wychodzenia UK z UE.

Więcej
18
sty
2019

USA złagodzi politykę handlową wobec Chin? Krajowe przetwórstwo ciągle odporne na spowolnienie w Eurolandzie

Wall Street Journal wskazał, że sekretarz skarbu S.Mnuchin zabiega o zniesienie ubiegłorocznych podwyżek ceł wymierzonych w Chiny, powołując się na anonimowe źródła.

Więcej
17
sty
2019

Budżet w 2019 bez pozytywnego zaskoczenia. Rynki oczekują dalszego spadku CPI w styczniu.

Po przegranym we wtorek przez rząd T.May głosowaniu nad porozumieniem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, Partia Pracy zgłosiła wniosek o votum nieufności. Został on wczoraj odrzucony głosami wszystkich posłów Partii Konserwatywnej oraz Unionistów z Irlandii Północnej.

Więcej
16
sty
2019

Parlament UK odrzucił porozumienie ws. Brexit. Wysoka nadwyżka w niemieckim budżecie.

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie z Unią Europejską w sprawie Brexitu stosunkiem głosów 432 do 202. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami, choć skala porażki rządu T.May jest bezprecedensowa.

Więcej
15
sty
2019

Dziś głosowanie nad porozumieniem dot. Brexit w UK. URE sugeruje przejściowy spadek cen energii elektrycznej w kraju.

Dziś późnym wieczorem (po 20.00) brytyjski parlament najprawdopodobniej odrzuci porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie wzajemnych relacji po Brexit’cie.

Więcej
14
sty
2019

W tym tygodniu (wciąż) pozytywne dane z kraju mimo słabego PMI. Za granicą głosowanie nad Brexit i wyczekiwanie na sygnały optymizmu w globalnej gospodarce.

Dziś poznamy listopadowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Najprawdopodobniej pokażą one istotne osłabienie – mediana rynkowych prognozy wskazuje na spadek rocznego tempa wzrostu z 1,2% do -2%r/r, jednak szacunki najprawdopodobniej uwzględniają wyłącznie opublikowane wcześniej, słabsze dane z Niemiec i Francji.

Więcej
11
sty
2019

Odbicie na rynkach wschodzących i słabszy dolar oznaczają umocnienie PLN i wyższe rentowności obligacji.

W poniedziałek okres przestoju sektora federalnego przekroczy 22 dni, co oznacza dłuższy czas wyłączenia administracji niż podczas najbardziej problematycznych epizodów z prezydentury B.Clintona.

Więcej
10
sty
2019

Następna podwyżka w USA w czerwcu. RPP niechętna zmianom stóp.

Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC zostało odebrane jako gołębie. W dokumencie wskazano, że perspektywy dla polityki pieniężnej pozostają niepewne, a FOMC w obliczu niskiej inflacji może pozwolić sobie na chwilowe zawieszenie podwyżek.

Więcej
9
sty
2019

Dziś konferencja RPP i minutes FOMC.

Dziś opublikowane zostaną minutes FOMC, wystąpienia prezentujące ocenę ekonomiczną gospodarki USA wygłosi również 3 prezesów regionalnych oddziałów Fed.

Więcej
8
sty
2019

Postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny. Słabe dane o produkcji w Niemczech.

Główne agencje informacyjne (Bloomberg, Reuters) wskazują, że następuje postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 18-31.12.2018

18 gru 2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

  • W ubiegłym tygodniu na głównych rynkach długu doszło do stosunkowo niewielkich zmian. Reakcja na decyzję EBC była niewielka – bank wprawdzie zrewidował w dół swoje prognozy, ale nie zmienił strategii zarządzania bilansem. Kurs €/US$ zakończył tydzień niewielkim spadkiem. Dolarowi pomogły mocne dane o sprzedaży detalicznej z USA opublikowane w piątek. POLGBs umocniły się o 8-15pb, najmocniej na krótkim końcu. Inwestorzy prawdopodobnie zbierali papiery na wymianę na piątkowym przetargu. Para €/PLN utrzymała się natomiast w trendzie bocznym blisko 4,30.
  • W tym tygodniu kluczowe dla rynków będzie posiedzenie FOMC oraz publikacja dot-plot. Widzimy spore szanse, że oczekiwana przez członków Fed ścieżka stóp obniży się, ale rynek już wycenia bardziej łagodny scenariusz. Dlatego w najbliższych dniach liczymy na powrót €/US$ do 1,1450. Bieżące wydarzenia nie sugerują też dużych zmian wycen obligacji na rynkach bazowych w najbliższych dniach. To najprawdopodobniej ostatni tydzień normalnego handlu na głównych rynkach długu, więc do istotnych przesunięć cen papierów nie powinno już dojść w tym roku.
  • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się blisko 4,30 do końca roku. Publikowane w najbliższych dniach dane z kraju będą w naszej ocenie relatywnie bliskie do oczekiwań i nie wpłyną na kurs. Nie spodziewamy się także aby na złotego miały istotnie wpłynąć wydarzenia i dane z zagranicy. Uważamy, że €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) także na początku roku. Po piątkowym przetargu zamiany spadek rentowności POLGBs powinien zahamować, szczególnie w przypadku instrumentów najkrótszych. Podaż SPW na aukcji była niższa niż zakładaliśmy (nieco ponad PLN4mld) i nie powinna wpłynąć na wyceny na rynku wtórnym. Rentowności POLGBs zanotowały znaczący spadek, ich wycena jest wysoka, jednak sytuacja podażowo popytowo jest wciąż bardzo korzystna dla długu. Dalej spodziewam się zawężenia asset swapów – przynamniej ze strony IRS które stawki po silnych spadkach mogą się podnieść.

To ostatni tygodnik w tym roku. Wszystkim czytelnikom życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku!

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej