Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

18
cze
2019

Dzisiaj prezes ECB może wysłać gołębi sygnał. Oznaki spowolnienia w amerykańskim przemyśle. Niski deficyt w krajowym budżecie w maju.

Indeks Empire State Manufacturing obrazujący aktywność sektora przemysłowego w stanie Nowy Jork zanotował silny spadek z 17,8 do -8,6pkt (ocena bieżąca). Skala osłabienia jest porównywalna z osłabieniem widocznym na początku 2008, przed kryzysem subprime. Wśród komponentów słabsze były oceny otoczenia gospodarczego oraz portfela zamówień.

Więcej
17
cze
2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale nie sprosta rynkowych oczekiwaniom.

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowe posiedzenie Fed. Poznamy nowe prognozy stóp procentowych (dot-plot) oraz szacunki makroekonomiczne. W marcu członkowie FOMC prognozowali podwyżkę stóp w 2020, obecnie kontrakty terminowe implikują szybkie obniżki na kolejnych posiedzeniach.

Więcej
14
cze
2019

Dziś dane o aktywności z USA. W Polsce finalny szacunek CPI.

Dziś poznamy dane o aktywności z amerykańskiej gospodarki w maju. Spodziewamy się solidnego wzrostu sprzedaży detalicznej (o 0,8%m/m) oraz jej części bazowej (również 0,8%). Nasze prognozy w obydwu przypadkach kształtują się powyżej mediany rynkowych prognoz (kolejno 0,6% i 0,4%m/m).

Więcej
13
cze
2019

Odbicie FDI w Polsce, po załamaniu w 2017. Dziś słaby odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro.

W ujęciu rocznym inflacja cen konsumpcyjnych w maju wyniosła 1,8%, o 0,1pp mniej niż kwietniu. Inflacja bazowa obniżyła się w takim samym stopniu z 2,1 do 2,0%r/r, miesięczny wzrost bazowej był połowę niższy od oczekiwań (0,11%m/m zamiast 0,2%m/m), a roczny wskaźnik spadł do najniższego poziomu od lutego 2018. Dane spowodowały umocnienie krótkiego końca krzywej.

Więcej
12
cze
2019

CPI z USA. Duży wzrost płacy minimalnej w Polsce.

Prezydent USA D.Trump wyraził gotowość do nałożenia ceł na pozostałą część importu z Chin o wartości US$300mld, która dotąd nie została nimi objęta. Stanie się tak jeśli podczas najbliższego szczytu G20 (28-29 czerwca) nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego z Chinami.

Więcej
11
cze
2019

USA naciskają Chiny przed szczytem G20. MF za prostą obniżką progu PIT.

Prezydent USA D.Trump wyraził gotowość do nałożenia ceł na pozostałą część importu z Chin o wartości US$300mld, która dotąd nie została nimi objęta. Stanie się tak jeśli podczas najbliższego szczytu G20 (28-29 czerwca) nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego z Chinami.

Więcej
10
cze
2019

USA zawieszają nałożenie ceł na towary z Meksyku. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w maju były istotnie słabsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 75tys. (konsensus był wyższy o ponad 100tys.). Dodatkowo w dół o 75tys. zrewidowano dane za ubiegłe dwa miesiące. Zdecydowanie słabsze wyniki względem ubiegłych miesięcy odnotowano w budownictwie, opiece zdrowotnej oraz usługach.

Więcej
7
cze
2019

EBC mniej łagodny od oczekiwań. Słabe dane z niemieckiego przemysłu utrzymują niskie rentowności obligacji.

Europejski Bank centralny wydłużył deklarację braku zmian stóp procentowych do połowy 2020. Zapowiedział też uruchomienie programu TLTRO w oparciu o oprocentowanie kształtujące się na poziomie od 0,1% do -0,3% (niższe oprocentowanie wiązać się będzie ze spełnianiem przez banki określonych wymogów).

Więcej
6
cze
2019

Dziś poznamy szczegóły nowego TLTRO. KE grozi Włochom procedurą nadmiernego deficytu.

Dzisiaj Rada Prezesów EBC zaprezentuje schemat działania nowych operacji TLTRO – długoterminowych pożyczek wspierających akcję kredytową banków strefy euro. Poznamy również nowe projekcje makroekonomiczne banku. Z jednej strony, dane o PKB w strefie euro za 1kw19 były lepsze od oczekiwań.

Więcej
5
cze
2019

Niewielki wzrost inflacji w maju. Retoryka RPP bez zmian.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że Rezerwa Federalna będzie prowadzić adekwatne działania do pobudzenia aktywności gospodarczej w przypadku spowolnienia wywołanego wojną handlową z Chinami. Wypowiedź została odebrana jako otwarcie drogi do obniżek stóp procentowych w momencie kiedy aktywność gospodarcza widoczna w danych makroekonomicznych pogorszy się.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 18-31.12.2018

18 gru 2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

  • W ubiegłym tygodniu na głównych rynkach długu doszło do stosunkowo niewielkich zmian. Reakcja na decyzję EBC była niewielka – bank wprawdzie zrewidował w dół swoje prognozy, ale nie zmienił strategii zarządzania bilansem. Kurs €/US$ zakończył tydzień niewielkim spadkiem. Dolarowi pomogły mocne dane o sprzedaży detalicznej z USA opublikowane w piątek. POLGBs umocniły się o 8-15pb, najmocniej na krótkim końcu. Inwestorzy prawdopodobnie zbierali papiery na wymianę na piątkowym przetargu. Para €/PLN utrzymała się natomiast w trendzie bocznym blisko 4,30.
  • W tym tygodniu kluczowe dla rynków będzie posiedzenie FOMC oraz publikacja dot-plot. Widzimy spore szanse, że oczekiwana przez członków Fed ścieżka stóp obniży się, ale rynek już wycenia bardziej łagodny scenariusz. Dlatego w najbliższych dniach liczymy na powrót €/US$ do 1,1450. Bieżące wydarzenia nie sugerują też dużych zmian wycen obligacji na rynkach bazowych w najbliższych dniach. To najprawdopodobniej ostatni tydzień normalnego handlu na głównych rynkach długu, więc do istotnych przesunięć cen papierów nie powinno już dojść w tym roku.
  • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się blisko 4,30 do końca roku. Publikowane w najbliższych dniach dane z kraju będą w naszej ocenie relatywnie bliskie do oczekiwań i nie wpłyną na kurs. Nie spodziewamy się także aby na złotego miały istotnie wpłynąć wydarzenia i dane z zagranicy. Uważamy, że €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) także na początku roku. Po piątkowym przetargu zamiany spadek rentowności POLGBs powinien zahamować, szczególnie w przypadku instrumentów najkrótszych. Podaż SPW na aukcji była niższa niż zakładaliśmy (nieco ponad PLN4mld) i nie powinna wpłynąć na wyceny na rynku wtórnym. Rentowności POLGBs zanotowały znaczący spadek, ich wycena jest wysoka, jednak sytuacja podażowo popytowo jest wciąż bardzo korzystna dla długu. Dalej spodziewam się zawężenia asset swapów – przynamniej ze strony IRS które stawki po silnych spadkach mogą się podnieść.

To ostatni tygodnik w tym roku. Wszystkim czytelnikom życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku!

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej