Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
sty
2019

Słaby wzrost w przemyśle i budownictwie, pomimo dobrej kondycji branż eksportowych

Dziś upływa termin, do którego premier T.May ma przedstawić strategię wychodzenia UK z UE.

Więcej
18
sty
2019

USA złagodzi politykę handlową wobec Chin? Krajowe przetwórstwo ciągle odporne na spowolnienie w Eurolandzie

Wall Street Journal wskazał, że sekretarz skarbu S.Mnuchin zabiega o zniesienie ubiegłorocznych podwyżek ceł wymierzonych w Chiny, powołując się na anonimowe źródła.

Więcej
17
sty
2019

Budżet w 2019 bez pozytywnego zaskoczenia. Rynki oczekują dalszego spadku CPI w styczniu.

Po przegranym we wtorek przez rząd T.May głosowaniu nad porozumieniem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, Partia Pracy zgłosiła wniosek o votum nieufności. Został on wczoraj odrzucony głosami wszystkich posłów Partii Konserwatywnej oraz Unionistów z Irlandii Północnej.

Więcej
16
sty
2019

Parlament UK odrzucił porozumienie ws. Brexit. Wysoka nadwyżka w niemieckim budżecie.

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie z Unią Europejską w sprawie Brexitu stosunkiem głosów 432 do 202. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami, choć skala porażki rządu T.May jest bezprecedensowa.

Więcej
15
sty
2019

Dziś głosowanie nad porozumieniem dot. Brexit w UK. URE sugeruje przejściowy spadek cen energii elektrycznej w kraju.

Dziś późnym wieczorem (po 20.00) brytyjski parlament najprawdopodobniej odrzuci porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie wzajemnych relacji po Brexit’cie.

Więcej
14
sty
2019

W tym tygodniu (wciąż) pozytywne dane z kraju mimo słabego PMI. Za granicą głosowanie nad Brexit i wyczekiwanie na sygnały optymizmu w globalnej gospodarce.

Dziś poznamy listopadowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Najprawdopodobniej pokażą one istotne osłabienie – mediana rynkowych prognozy wskazuje na spadek rocznego tempa wzrostu z 1,2% do -2%r/r, jednak szacunki najprawdopodobniej uwzględniają wyłącznie opublikowane wcześniej, słabsze dane z Niemiec i Francji.

Więcej
11
sty
2019

Odbicie na rynkach wschodzących i słabszy dolar oznaczają umocnienie PLN i wyższe rentowności obligacji.

W poniedziałek okres przestoju sektora federalnego przekroczy 22 dni, co oznacza dłuższy czas wyłączenia administracji niż podczas najbardziej problematycznych epizodów z prezydentury B.Clintona.

Więcej
10
sty
2019

Następna podwyżka w USA w czerwcu. RPP niechętna zmianom stóp.

Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC zostało odebrane jako gołębie. W dokumencie wskazano, że perspektywy dla polityki pieniężnej pozostają niepewne, a FOMC w obliczu niskiej inflacji może pozwolić sobie na chwilowe zawieszenie podwyżek.

Więcej
9
sty
2019

Dziś konferencja RPP i minutes FOMC.

Dziś opublikowane zostaną minutes FOMC, wystąpienia prezentujące ocenę ekonomiczną gospodarki USA wygłosi również 3 prezesów regionalnych oddziałów Fed.

Więcej
8
sty
2019

Postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny. Słabe dane o produkcji w Niemczech.

Główne agencje informacyjne (Bloomberg, Reuters) wskazują, że następuje postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 08-14.01.2019

8 sty 2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

  • W ubiegłym tygodniu na rynkach dominował pesymizm, napędzany m.in. słabszymi od oczekiwań wskaźnikami wyprzedzającymi z USA i Chin. Efektem był dalszy spadek rentowności na rynkach bazowych oraz ścieżki stóp Fed wycenianej przez kontrakty terminowe. €/PLN i €/US$ pozostały w trendach bocznych (wokół odpowiednio 1,14 i 4,30). Krótkie POLGBs osłabiły się natomiast (o 10pb), co traktujemy jako realizację zysków po silnym umocnieniu w grudniu.
  • Piątkowy komentarz szefa Fed, złagodzenie polityki banku centralnego Chin, czy kolejne pesymistyczne dane z niemieckiego przemysłu sugerują umocnienie na głównych rynkach długu przynajmniej na początku tego tygodnia. Tym niemniej w naszej ocenie inwestorzy są nadmiernie pesymistyczni w ocenie perspektyw głównych gospodarek. Za wzrostem rentowności w dłuższym terminie przemawiają także zmiany w polityce pieniężnej EBC. Sugerowana przez szefa Fed przerwa w podwyżkach stóp w 1kw19 sugeruje powrót €/US$ do oporu na 1,15 w tym tygodniu. Nie spodziewamy się większego ruchu, gdyż dane ze strefy euro nie budzą optymizmu. Uważamy, że przez większą część stycznia €/US$ utrzyma się ponad 1,13.
  • W tym tygodniu spodziewamy się wzrostu spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej. To korekta po umocnieniu papierów w grudniu, powinna jej sprzyjać m.in. odbywająca się w czwartek regularna aukcja (PLN3-6mld) i niedługo potem kolejna (łącznie w styczniu uplasowanych zostanie PLN8-14mld). Posiedzenie RPP powinno mieć znikomy wpływ na rynek. W drugiej połowie miesiąca spodziewamy się niewielkiego wzrostu złotowych stawek IRS dzięki danym z krajowej sfery realnej. Na początku stycznia €/PLN powinien zbliżyć się do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27-4,35), ale się z niej nie wyłamie.
  • Po grudniowej serii spadków na amerykańskich giełdach kontrakty terminowe Fed fund futures przestały wyceniać podwyżki stóp procentowych w 2019. Członkowie FOMC dalej komunikują chęć zacieśniania polityki. W grudniu obniżyli prognozy zmian stóp jedynie o 25pb - mediana dot-plot wskazuje zacieśnienie o 50pb w 2019 oraz kolejne 25pb w 2020. W naszej ocenie Fed zrealizuje swoje założenia w 2019 i zakończy bieżący cykl. Kolejną podwyżkę prognozujemy w czerwcu.

MonitorING

16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej