Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 15-21.01.2019

16 sty 2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

  • W ub. tygodniu inwestorzy otrzymali niejednoznaczne sygnały. Z jednej strony pojawiły się doniesienia o postępie w negocjacjach USA-Chiny (wojny handlowe to jeden z najistotniejszych powodów globalnego spowolnienia). Z drugiej strony, przedłuża się przestój sektora publicznego w USA a kolejne dane z Eurolandu pokazują brak sygnałów odbicia. W efekcie wzrost rentowności na głównych rynkach odwrócił się w 2poł. ub. tygodnia. Pojawił się także silny popyt na POLGBs. W czwartek MF uplasowało PLN6mld na pierwszej tegorocznej obligacji, przy wysokim popycie. €/US$ wyłamał się ponad opór na 1,15, ale w piątek wieczór znów wrócił poniżej tego poziomu. Zmienność na złotym pozostała z kolei dosyć niska.
  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania pary €/US$ w okolicach 1,15. Wycenie dolara ciążą obawy o skutki przedłużającego się przestoju sektora publicznego w USA. Uwagę inwestorów naszym zdaniem skupi także głosowanie nad porozumieniem dot. Brexit. Ma ono głównie znacznie dla GBP, ale jego prawdopodobnie niepowodzenie nie pomaga też wycenie wspólnej waluty. Szanse na wzrost rentowności na rynkach bazowych w styczniu maleją. Inwestorzy wycenili wprawdzie bardzo negatywny scenariusz dla głównych gospodarek, ale trudno oczekiwać większego odbicia dochodowości dopóki nie zakończy się przestój sektora publicznego w USA oraz nie pojawią się sygnały stabilizacji w globalnej gospodarce.
  • Z uwagi na istotne powiązania handlowe z UK oczekujemy nieco większej zmienności i potencjalnie wzrostu €/PLN dzisiaj w związku z głosowaniem porozumienia dot. Brexit. Jednak w tym tygodniu €/PLN może ponownie zbliżyć się do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27-4,35). PLN pomoże produkcja przemysłowa, która będzie lepsza niż sugerowały to pesymistyczne wskazania PMI czy słabe wyniki gospodarek strefy euro. Uważamy, że inwestorzy nadinterpretowali przekaz po ostatnim posiedzeniu RPP przedwcześnie oczekując poluzowania polityki pieniężnej. Naszym zdaniem sytuacja zmieni się pod koniec tego tygodnia, po dobrych danych z krajowej sfery realnej – liczymym.in. na wzrost złotowych stawek IRS.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej