Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej
8
lut
2019

Prezydent USA odwołał szczyt handlowy z przywódcą Chin. W 2018 nie nastąpiło przyspieszenie zwrotów VAT.

Prezydent USA D.Trump ogłosił, że spotkanie z przywódcą Chin X.Jinpingiem w sprawie bilateralnych relacji handlowych nie nastąpi przed wygaśnięciem bieżącego zawieszenia wzrostu barier celnych (do 1 marca).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 15-21.01.2019

16 sty 2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

  • W ub. tygodniu inwestorzy otrzymali niejednoznaczne sygnały. Z jednej strony pojawiły się doniesienia o postępie w negocjacjach USA-Chiny (wojny handlowe to jeden z najistotniejszych powodów globalnego spowolnienia). Z drugiej strony, przedłuża się przestój sektora publicznego w USA a kolejne dane z Eurolandu pokazują brak sygnałów odbicia. W efekcie wzrost rentowności na głównych rynkach odwrócił się w 2poł. ub. tygodnia. Pojawił się także silny popyt na POLGBs. W czwartek MF uplasowało PLN6mld na pierwszej tegorocznej obligacji, przy wysokim popycie. €/US$ wyłamał się ponad opór na 1,15, ale w piątek wieczór znów wrócił poniżej tego poziomu. Zmienność na złotym pozostała z kolei dosyć niska.
  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania pary €/US$ w okolicach 1,15. Wycenie dolara ciążą obawy o skutki przedłużającego się przestoju sektora publicznego w USA. Uwagę inwestorów naszym zdaniem skupi także głosowanie nad porozumieniem dot. Brexit. Ma ono głównie znacznie dla GBP, ale jego prawdopodobnie niepowodzenie nie pomaga też wycenie wspólnej waluty. Szanse na wzrost rentowności na rynkach bazowych w styczniu maleją. Inwestorzy wycenili wprawdzie bardzo negatywny scenariusz dla głównych gospodarek, ale trudno oczekiwać większego odbicia dochodowości dopóki nie zakończy się przestój sektora publicznego w USA oraz nie pojawią się sygnały stabilizacji w globalnej gospodarce.
  • Z uwagi na istotne powiązania handlowe z UK oczekujemy nieco większej zmienności i potencjalnie wzrostu €/PLN dzisiaj w związku z głosowaniem porozumienia dot. Brexit. Jednak w tym tygodniu €/PLN może ponownie zbliżyć się do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27-4,35). PLN pomoże produkcja przemysłowa, która będzie lepsza niż sugerowały to pesymistyczne wskazania PMI czy słabe wyniki gospodarek strefy euro. Uważamy, że inwestorzy nadinterpretowali przekaz po ostatnim posiedzeniu RPP przedwcześnie oczekując poluzowania polityki pieniężnej. Naszym zdaniem sytuacja zmieni się pod koniec tego tygodnia, po dobrych danych z krajowej sfery realnej – liczymym.in. na wzrost złotowych stawek IRS.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej