Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej
8
lut
2019

Prezydent USA odwołał szczyt handlowy z przywódcą Chin. W 2018 nie nastąpiło przyspieszenie zwrotów VAT.

Prezydent USA D.Trump ogłosił, że spotkanie z przywódcą Chin X.Jinpingiem w sprawie bilateralnych relacji handlowych nie nastąpi przed wygaśnięciem bieżącego zawieszenia wzrostu barier celnych (do 1 marca).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 22-27.01.2019

23 sty 2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

  • Naszym zdaniem odrzucenie porozumienia dot. Brexit w parlamencie zwiększa szanse na pozostanie UK w UE. Efektem było umocnienie GBP do euro o blisko 3% oraz wzrosty rentowności na głównych rynkach długu w ubiegłym tygodniu. Zanotowaliśmy także odbicie giełd i innych ryzykownych aktywów, naszym zdaniem za sprawą powoli wykuwanego porozumienia USA z Chinami, jednak bez jakiejkolwiek poprawy danych makro sugerujących, że globalne spowolnienie zatrzymuje się. Reakcja €/US$ i €/PLN była niewielka – kursy utrzymały się blisko 1,14 i 4,29. POLGBs natomiast nieznacznie osłabiły się w ślad za wzrostem rentowności Bunda i złotowych stawek IRS (rynek przestał wyceniać obniżki stóp).
  • Na początku tygodnia kurs €/US$ prawdopodobnie utrzyma się w okolicach 1,14, sytuacja dolara jednak poprawiła się z uwagi na rosnące szanse na zakończenie zawieszenia sektora rządowego w USA. O pozycji €/US$ mogą jednak rozstrzygnąć dane o PMI ze strefy euro, które poznamy dopiero we czwartek. Spodziewamy się większej reakcji rynkowej w razie zaskoczenia na plus. Odbywające się w tym tygodniu posiedzenia EBC i Banku Japonii powinny mieć umiarkowane przełożenie na rynki. Ww. dane kluczowe będą także dla rynku długu. Jeśli zaskoczą negatywnie, to rentowności niemieckich i amerykańskich papierów pozostaną na niższych poziomach. Scenariusz makroekonomiczny dla głównych gospodarek w 2019 jest pesymistyczny. Nakłada się na to stabilizacja cen ropy naftowej na niższym poziomie i spadek oczekiwań inflacyjnych.
  • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) do końca miesiąca, a prawdopodobnie nawet kwartału. Scenariusz utrzymania płaskich stóp w Polsce w kolejnych miesiącach wydaje się niezagrożony. Polska jest też postrzegana jako mało wrażliwa na ryzyko międzynarodowe – stąd niska zmienność €/PLN np. w okresach niepewności związanej z polityką handlową USA. W tym tygodniu odbędzie się druga w tym miesiącu aukcja. Spodziewamy się solidnego popytu – zapewnią go środki z zapadających WZ0119.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej