Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 22-27.01.2019

23 sty 2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

  • Naszym zdaniem odrzucenie porozumienia dot. Brexit w parlamencie zwiększa szanse na pozostanie UK w UE. Efektem było umocnienie GBP do euro o blisko 3% oraz wzrosty rentowności na głównych rynkach długu w ubiegłym tygodniu. Zanotowaliśmy także odbicie giełd i innych ryzykownych aktywów, naszym zdaniem za sprawą powoli wykuwanego porozumienia USA z Chinami, jednak bez jakiejkolwiek poprawy danych makro sugerujących, że globalne spowolnienie zatrzymuje się. Reakcja €/US$ i €/PLN była niewielka – kursy utrzymały się blisko 1,14 i 4,29. POLGBs natomiast nieznacznie osłabiły się w ślad za wzrostem rentowności Bunda i złotowych stawek IRS (rynek przestał wyceniać obniżki stóp).
  • Na początku tygodnia kurs €/US$ prawdopodobnie utrzyma się w okolicach 1,14, sytuacja dolara jednak poprawiła się z uwagi na rosnące szanse na zakończenie zawieszenia sektora rządowego w USA. O pozycji €/US$ mogą jednak rozstrzygnąć dane o PMI ze strefy euro, które poznamy dopiero we czwartek. Spodziewamy się większej reakcji rynkowej w razie zaskoczenia na plus. Odbywające się w tym tygodniu posiedzenia EBC i Banku Japonii powinny mieć umiarkowane przełożenie na rynki. Ww. dane kluczowe będą także dla rynku długu. Jeśli zaskoczą negatywnie, to rentowności niemieckich i amerykańskich papierów pozostaną na niższych poziomach. Scenariusz makroekonomiczny dla głównych gospodarek w 2019 jest pesymistyczny. Nakłada się na to stabilizacja cen ropy naftowej na niższym poziomie i spadek oczekiwań inflacyjnych.
  • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) do końca miesiąca, a prawdopodobnie nawet kwartału. Scenariusz utrzymania płaskich stóp w Polsce w kolejnych miesiącach wydaje się niezagrożony. Polska jest też postrzegana jako mało wrażliwa na ryzyko międzynarodowe – stąd niska zmienność €/PLN np. w okresach niepewności związanej z polityką handlową USA. W tym tygodniu odbędzie się druga w tym miesiącu aukcja. Spodziewamy się solidnego popytu – zapewnią go środki z zapadających WZ0119.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej