Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
lut
2019

Fed sugeruje zatrzymanie redukcji bilansu, wciąż możliwe podwyżki. Wypowiedź prezesa NBP wspiera nasze dotychczas niekonsensusowe oczekiwania odnośnie stóp.

Minutes z posiedzenia FOMC skoncentrowane było wokół zarządzania bilansem oraz tempa podwyżek stóp po tym jak komitet ogłosił przerwę w podwyżkach w związku ze spowolnieniem globalnym i zacieśnieniem warunków finansowych. Członkowie komitetu wskazali, że rozważają zaprzestanie redukcji portfela obligacji na przełomie 2019/20 roku.

Więcej
20
lut
2019

ZEW sygnalizuje pogorszenie perspektyw branż eksportowych Niemiec. Dzisiaj produkcja z Polski.

Dzisiaj poznamy minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC. Dokument najprawdopodobniej uzasadni zmianę retoryki (przejście do trybu wait-and-see wobec wcześniejszych deklaracji dalszego wzrostu stóp) wzrostem niepewności odnośnie koniunktury w gospodarce globalnej oraz perspektyw relacji handlowych z Chinami i UE.

Więcej
19
lut
2019

Stabilizacja na rynkach. W Polsce dane o wynagrodzeniach.

Przewodniczący KE JC.Juncker zapowiedział, że ewentualne podwyżki ceł na import samochodów do USA będą wiązały się z odpowiedzią Unii Europejskiej. Groźba eskalacji konfliktu nie wpłynęła jednak na rynki finansowe.

Więcej
18
lut
2019

Pewne postępy w rozmowach USA-Chiny, decyzja o cłach na auta z Europy w rękach Trumpa. Czekamy na PMI z Eurolandu. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Departament handlu USA przygotował raport o wpływie importu sektora motoryzacyjnego, który jest podstawą prawną do podwyższenia ceł (m.in. względem UE). Jak dotychczas upubliczniono jedynie informację o przekazaniu dokumentu prezydentowi. Treść raportu zostanie opublikowana we wtorek.

Więcej
15
lut
2019

PKB za 4kw18 pokazuje pierwsze sygnały hamowania polskiej gospodarki. Słabe dane z USA.

Dane o sprzedaży detalicznej w grudniu zaskoczyły negatywnie – główny indeks spadł o 1,2%m/m, podczas gdy konsensus prognozował wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 4% do 2,1%r/r (po rewizjach). Słaba była także dynamika w grupie kontrolnej - wyniosła -1,8%m/m, a prognozowano wzrost o 0,4%m/m.

Więcej
14
lut
2019

USA rozważa przedłużenie rozejmu handlowego z Chinami. Wysoki wzrost krajowego PKB w 4kw18.

Według agencji Bloomberga prezydent USA rozważa wydłużenie terminu, kiedy podniesione zostaną cła na chińskie towary o 60 dni. Obecny rozejm kończy się 1 marca. Wiadomość wywołała niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
13
lut
2019

Deklaracje prezydenta USA poprawiły globalne nastroje. Słabe dane z przemysłu strefy euro.

Prezydent D.Trump zadeklarował, że możliwe jest wydłużenie terminu zawieszenia podwyżek ceł na chińskie towary po 1 marca, jeżeli widoczny będzie przełom w prowadzonych obecne negocjacjach.

Więcej
12
lut
2019

USA unikną kolejnego przestoju sektora publicznego. Złoty najsłabszy do euro od listopada.

Doradczyni prezydenta USA K.Conway wskazała, że D.Trump będzie chciał spotkać się z przywódcą Chin X.Jinpingiem. Optymistyczne komentarze przedstawił również ambasador Chin w USA, który wskazał, że możliwe jest większe otwarcie Państwa Środka dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej
11
lut
2019

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Więcej
8
lut
2019

Prezydent USA odwołał szczyt handlowy z przywódcą Chin. W 2018 nie nastąpiło przyspieszenie zwrotów VAT.

Prezydent USA D.Trump ogłosił, że spotkanie z przywódcą Chin X.Jinpingiem w sprawie bilateralnych relacji handlowych nie nastąpi przed wygaśnięciem bieżącego zawieszenia wzrostu barier celnych (do 1 marca).

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

29 sty 2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

  • W ubiegłym tygodniu rynki znalazły się w trendzie bocznym, np. €/US$ wahał się wokół 1,1350. Indeksy koniunktury w strefie euro (Ifo, PMI) zaskoczyły negatywnie z drugiej przeciągał się przestój sektora publicznego w USA. Wyjątek to €/GBP – w ocenie inwestorów rosną szanse na powtórkę referendum dot. Brexit i pozostanie UK w UE. W efekcie para €/GBP znalazła się najniżej od kwietnia 2018. Na piątkowej aukcji MF uplasowało PLN8mld papierów przy popycie bliskim PLN12mld. Spora podaż dłuższych papierów wyhamowała umocnienie na rynku wtórnym.
  • W tym tygodniu poznamy dane o PKB i inflacji ze strefy euro. Oczekujemy zaskoczeń na minus, ale tego prawdopodobnie już spodziewa się rynek po słabych wynikach w poprzednich tygodniach. W naszej ocenie para €/US$ utrzyma się w okolicach 1,13-14 w tym tygodniu, a rentowności Treasuries i Bunda zanotują niewielkie wzrosty. Większych zmian spodziewamy się raczej po ew. kolejnych doniesieniach politycznych (szczególnie dotyczących rozmów handlowych USA - Chiny), niż po danych.
  • Oczekujemy, że para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji nawet do końca kwartału (4,27-4,35). Retoryka RPP sugeruje niewielkie szanse na jakiekolwiek zmiany polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach. Uważamy też że osłabienie aktywności w krajowej gospodarce w grudniu było w istotniej mierze przejściowe. Zmienność €/PLN powinna pozostać niska – z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych ciekawsze są inne waluty, np. węgierski forint. Biorąc pod uwagę sporą podaż krajowych papierów w styczniu (nieco ponad PLN16mld) i perspektywę nawet niewielkich wzrostów rentowności w USA i Niemczech, w tym tygodniu spodziewamy się niewielkiego wzrostu rentowności POLGBs i niewielkich zmian spreadu do Bunda. W kolejnych tygodniach kluczowe będą szczegóły zapowiadanego przez rząd poluzowania fiskalnego.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej