Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

29 sty 2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

  • W ubiegłym tygodniu rynki znalazły się w trendzie bocznym, np. €/US$ wahał się wokół 1,1350. Indeksy koniunktury w strefie euro (Ifo, PMI) zaskoczyły negatywnie z drugiej przeciągał się przestój sektora publicznego w USA. Wyjątek to €/GBP – w ocenie inwestorów rosną szanse na powtórkę referendum dot. Brexit i pozostanie UK w UE. W efekcie para €/GBP znalazła się najniżej od kwietnia 2018. Na piątkowej aukcji MF uplasowało PLN8mld papierów przy popycie bliskim PLN12mld. Spora podaż dłuższych papierów wyhamowała umocnienie na rynku wtórnym.
  • W tym tygodniu poznamy dane o PKB i inflacji ze strefy euro. Oczekujemy zaskoczeń na minus, ale tego prawdopodobnie już spodziewa się rynek po słabych wynikach w poprzednich tygodniach. W naszej ocenie para €/US$ utrzyma się w okolicach 1,13-14 w tym tygodniu, a rentowności Treasuries i Bunda zanotują niewielkie wzrosty. Większych zmian spodziewamy się raczej po ew. kolejnych doniesieniach politycznych (szczególnie dotyczących rozmów handlowych USA - Chiny), niż po danych.
  • Oczekujemy, że para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji nawet do końca kwartału (4,27-4,35). Retoryka RPP sugeruje niewielkie szanse na jakiekolwiek zmiany polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach. Uważamy też że osłabienie aktywności w krajowej gospodarce w grudniu było w istotniej mierze przejściowe. Zmienność €/PLN powinna pozostać niska – z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych ciekawsze są inne waluty, np. węgierski forint. Biorąc pod uwagę sporą podaż krajowych papierów w styczniu (nieco ponad PLN16mld) i perspektywę nawet niewielkich wzrostów rentowności w USA i Niemczech, w tym tygodniu spodziewamy się niewielkiego wzrostu rentowności POLGBs i niewielkich zmian spreadu do Bunda. W kolejnych tygodniach kluczowe będą szczegóły zapowiadanego przez rząd poluzowania fiskalnego.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej