Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dziś powtórne głosowanie ws. Brexit. Niewielkie zmiany koniunktury wg NBP.

29 sty 2019

Brytyjski parlament będzie dzisiaj głosować nad planem B relacji handlowych z UE dotyczących Brexit. Propozycja jest zbliżona do odrzuconego wcześniej projektu, a poprawki dotyczą głównie statusu irlandzkiej granicy (proponowanym zmianom niechętni będą jednak przedstawiciele gospodarek kontynentalnych UE).

Wiadomości zagraniczne

UK: Dziś powtórne głosowanie nad planem T.May.

 • Brytyjski parlament będzie dzisiaj głosować nad planem B relacji handlowych z UE dotyczących Brexit. Propozycja jest zbliżona do odrzuconego wcześniej projektu, a poprawki dotyczą głównie statusu irlandzkiej granicy (proponowanym zmianom niechętni będą jednak przedstawiciele gospodarek kontynentalnych UE).  W efekcie najprawdopodobniej również ta propozycja nie uzyska poparcia parlamentu. Większe znaczenie będą miały akty prawne głosowane równolegle z projektem, szczególnie  przedłużenie okresu przejściowego do końca 2019. Jej uchwalenie powinno mieć pozytywny wydźwięk dla GBP (zostanie odebrane jako wzrost szans na drugie referendum i rezygnacje z Brexitu).

USA: Publikacja danych o PKB opóźniona.

 • Dane o PKB USA za 4kw18 nie zostaną opublikowane w tym tygodniu, najprawdopodobniej opóźnią się również publikacje zaległych danych, nieopublikowanych w okresie przestoju sektora rządowego (wstępnie zapowiadano ich publikację również na ten tydzień).

Wiadomości krajowe

NBP: Niewielkie zmiany prognoz przedsiębiorstw.

 • NBP opublikował wyniki badania przedsiębiorstw Szybki Monitoring w 4kw. W odróżnieniu od wyników indeksów PMI raport wskazuje stosunkowo stabilną ocenę zarówno sytuacji bieżącej oraz przyszłej aktywności ekonomicznej (po wyłączeniu czynników sezonowych). Jest to efekt m.in. dobrej oceny portfela zamówień oraz perspektyw eksportu. Ankietowane przedsiębiorstwa słabiej oceniały popyt wewnętrzny.
 • Pozytywny obraz przedstawiły również wskaźniki, które opisują rynek pracy. Liczba przedsiębiorstw raportująca wzrost płac w 1kw wyniosła 48,6% wobec 39,4% rok temu. Po usunięciu zmian sezonowych (w bieżącym kwartale indeks przyjmuje wyższe wartości względem reszty roku) oznacza to niewielką zmianę. Bieżący poziom wskaźnika w naszej ocenie sugeruje utrzymanie się dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw na poziomie zbliżonym do 7%r/r. Indeks zatrudnienia dalej znajdował się w trendzie wzrostowym, a odsetek firm raportujących problemy z rekrutacją jako barierę wzrostu (ok. 10%) przekroczył poziomy z 4kw 2017.

Rynek pracy: napływ cudzoziemców do Polski wyhamował.

 • Liczba cudzoziemców opłacających składki na FUS w 4kw18 wyniosła 570 tys. co oznacza, że nie zmieniła się względem 3kw18. Liczba płatników z Ukrainy – największego źródła migrantów w Polsce nawet spadła w tym okresie o ok. 5 tys. osób. Od 2015 napływ migrantów na polski rynek pracy ograniczał presję płacową, poprawiał sytuację fiskalną (przez wzrost dochodów z PIT oraz składek na FUS) oraz w mniejszym stopniu przyczyniał się do wzrostu konsumpcji. Efekty te w 2019 najprawdopodobniej stracą na znaczeniu.

Komentarz rynkowy

 • Początek tygodnia nie przyniósł istotnych zmian ani na rynkach długu, ani na walutowym. Inwestorzy najprawdopodobniej czekają na decyzje dotyczące Brexit i polityki handlowej USA.

Kolejne głosowanie nad Brexit ryzykiem dla GBP

 • Dziś uwagę rynków skupi kolejne głosowanie nad porozumieniem ws Brexit w brytyjskim parlamencie. Komentarze z prasy studzą optymizm, co nie zapowiada większych zmian €/US$. Możliwa jest natomiast dalsza korekta / wzrost €/GBP – w ostatnich dwóch tygodniach funt znacznie umocnił się za sprawą spekulacji o powtórzeniu referendum dot. Brexit. Z punktu widzenia dolara ważniejsze będą ew. kolejne doniesienia dotyczące rozmów handlowych USA – Chiny oraz przekaz po kończącym się jutro posiedzeniu Fed. W naszej ocenie para €/US$ utrzyma się w okolicach 1,14 do końca tygodnia.
 • W najbliższych tygodniu-dwóch spodziewamy się niewielkiego wzrostu rentowności na rynkach bazowych, szczególnie w USA. Przekaz z jutrzejszego posiedzenia Fed powinien potwierdzić, że FOMC dokona podwyżki stóp w 2kw19 (rynek wycenia płaskie stopy w tym roku). Widzimy też spore szanse, że do 15 lutego Kongres USA wynegocjuje trwałe porozumienie fiskalne. Materialne odbicie rentowności będzie w naszej ocenie możliwe o ile w najbliższym czasie usłyszymy o postępach w rozmowach handlowych USA i Chin np. wstrzymaniu podwyżek ceł przez USA przynajmniej na kolejne kwartały .
 • Uważamy, że wzrost rentowności zarówno Treasuries i Bunda przyspieszy od lutego. Rynki wyceniły zdecydowanie zbyt pesymistyczny scenariusz dla głównych gospodarek. W kolejnych tygodniach spodziewamy się m.in. poprawy aktywności w strefie euro – spowolnienie pod koniec roku było prawdopodobnie wywołane przejściowymi czynnikami (np. niską żeglownością Renu, co zahamowało transport towarów przemysłowych).

€/PLN w trendzie bocznym, ryzyko osłabienia POLGBs

 • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji nawet do końca kwartału (4,27-4,35). Retoryka RPP sugeruje niewielkie szanse na jakiekolwiek zmiany polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach (co Rada prawdopodobnie potwierdzi na posiedzeniu w przyszłym tygodniu). Zmienność €/PLN powinna pozostać niska – z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych ciekawsze są inne waluty, np. węgierski forint.
 • Stosunkowo duża podaż krajowych papierów w styczniu (nieco ponad PLN16mld), szczególnie na długim końcu i perspektywa nawet niewielkich wzrostów rentowności w USA i Niemczech sugeruje wzrost rentowności POLGBs w najbliższych dniach. Dla wycen POLGBs w dalszym terminie kluczowy będzie kształt zapowiadanych przez rząd nowych programów fiskalnych, które poznam w lutym. Duża skala ekspansji powinna powodować wzrost spreadów wobec krzywej niemieckiej, zwłaszcza, że nie można wykluczyć kolejnych obietnic przedwyborczych. Co więcej prawdopodobnie dojdzie do dalszej redukcji zaangażowania inwestorów zagranicznych w SPW – spodziewamy się, że nie zrolują znacznej części zapadających im w tym roku PLN20mld papierów.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej