Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Brytyjski parlament za renegocjacją porozumienia dot. Brexitu. Wieczorem posiedzenie Fed.

30 sty 2019

Wczoraj członkowie Izby Gmin głosowali nad szeregiem uchwał dotyczących strategii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Odrzucono postulaty Partii Pracy przejęcia negocjacji przez parlament i zablokowania tzw. twardego Brexitu.

Wiadomości zagraniczne

UK: Parlament UK zobowiązał premier T.May do renegocjacji umowy z UE

 • Wczoraj członkowie Izby Gmin głosowali nad szeregiem uchwał dotyczących strategii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Odrzucono postulaty Partii Pracy przejęcia negocjacji przez parlament i zablokowania tzw. twardego Brexitu. Parlamentarzyści zadeklarowali jednak niewiążąco, że twardego Brexitu nie popierają. Przyjęli też uchwałę zobowiązującą premier T.May do renegocjacji dotychczasowego porozumienia z UE. Jako element wymagający zmiany wskazano status Irlandii Północnej po Brexicie. Przedstawiciele Unii Europejskiej odpowiedzieli, że porozumienie to nie podlega dalszym negocjacjom. Kolejne głosowania w brytyjskim parlamencie zostały zaplanowane 14 lutego. Podtrzymujemy opinię, że do twardego Brexitu nie dojdzie a proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zostanie opóźniony.

USA: Fed nie zmieni stanowiska ws. podwyżek stóp procentowych.

 • Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Fed – spodziewamy się utrzymania dotychczasowej retoryki tj. zasygnalizowania dwóch podwyżek stóp procentowych w 2019. W trakcie posiedzenia nie zostaną opublikowane nowe projekcje makroekonomiczne, ani wykres dot-plot (poznamy je w marcu). Rynkowe oczekiwania dalej implikują brak zmian stóp procentowych w horyzoncie roku. Dotychczasowe sygnały z FOMC miały jednak umiarkowane przełożenie na rynek.

USA: Wciąż silny wzrost zatrudnienia w raporcie ADP..

 • Dzisiaj zostanie opublikowany raport o zatrudnieniu agencji ADP. Rynkowe oczekiwania wskazują, że w styczniu liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła o 180tys. Nasza prognoza kształtuje się poniżej tych szacunków (150tys.). Wprawdzie dane raportowane przez agencje ADP nie obejmują sektora federalnego, ale zawierają sektor prywatny współpracujący z administracją publiczną. Dlatego government shutdown zwiększa ryzyko niższego od oczekiwań wyniku ADP. Spadek dynamiki zatrudnienia będzie bardziej widoczny w piątkowym raporcie o payrolls, gdyż ten w pełni uwzględnia sektor rządowy.

USA: Rozmowy handlowe USA-Chiny

 • Dzisiaj rozpoczynają się rozmowy handlowe USA z Chinami. Dotychczasowe komentarze amerykańskiej administracji studziły oczekiwania. Spór zaogniają dodatkowo działania podjęte wobec Huawei m.in. formalny wniosek o ekstradycję wiceprezes M,Wanzhou oraz prowadzone przeszukania w amerykańskiej filii firmy. Brak postępów w negocjacjach powinien być negatywny dla aktywów giełdowych oraz rynków wschodzących, sprzyjać będzie natomiast umocnieniu na rynkach długu gospodarek rozwiniętych.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Od początku tygodnia zmiany amerykańskich i niemieckich obligacji oraz €/US$ nie były duże. Względnie mało działo się także w przypadku POLGBs i €/PLN. Inwestorzy czekają na nowe informacje, szczególnie dotyczące rozmów handlowych USA i Chin. Wyjątkiem jest funt – od dwóch dni trwa jak na razie umiarkowana korekta / osłabienie GBP. Inwestorzy wycenili zbyt pozytywny scenariusz dla UK, w tym istotne szanse na uniknięcie Brexitu. Teraz optymizm gaszą doniesienia z brytyjskiego parlamentu.

Komunikat po posiedzeniu Fed prawdopodobnie korzystny dla dolara

 • Dzisiejsze wydarzenia, tj. dane z USA i posiedzenie Fed, powinny wspierać spadek €/US$ poniżej 1,14. Spodziewamy się raczej niewielkiego ruchu, bo pozytywnie zaskoczyły dane z Europy (np. PKB Francji). W naszej ocenie para utrzyma się relatywnie blisko 1,14 do końca tygodnia. Oczekujemy tylko umiarkowanej reakcji na najbliższe dane z USA, w tym piątkowe payrolls – będą one zaburzone przez przestój sektora publicznego. Bezproduktywne najprawdopodobniej próby renegocjacji porozumienia dot. Brexit przez UK sugerują dalszy wzrost €/GBP w tym tygodniu.
 • W ciągu najbliższych dwóch tygodni spodziewamy się umiarkowanego wzrostu rentowności na rynkach bazowych, szczególnie w USA. Ryzyko związane z przestojem amerykańskiego sektora publicznego wygasło, a przekaz z wieczornego posiedzenia Fed prawdopodobnie potwierdzi, że FOMC dokona podwyżki stóp w 2kw19 (rynek wycenia płaskie stopy w tym roku). Tym niemniej materialne odbicie rentowności będzie w naszej ocenie możliwe o ile usłyszymy o postępach w rozmowach handlowych USA i Chin np. wstrzymaniu podwyżek ceł przez USA przynajmniej na kolejne kwartały .
 • Uważamy, że wzrost rentowności zarówno Treasuries i Bunda przyspieszy od lutego. Rynki wyceniły zdecydowanie zbyt pesymistyczny scenariusz dla głównych gospodarek. W kolejnych tygodniach spodziewamy się m.in. poprawy aktywności w strefie euro – spowolnienie pod koniec roku miało częściowo charakter przejściowy (np. niską żeglownością Renu, co zahamowało transport towarów przemysłowych).

€/PLN w trendzie bocznym, ryzyko osłabienia POLGBs

 • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji nawet do końca kwartału (4,27-4,35). Publikowane jutro dane o krajowym PKB najprawdopodobniej nie zmienią perspektyw krajowej polityki pieniężnej, co potwierdzi również RPP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Zmienność €/PLN powinna pozostać niska – z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych ciekawsze są inne waluty, np. węgierski forint (ze względu na oczekiwaną przez rynek zmianę polityki tamtejszego banku centralnego).
 • Stosunkowo duża podaż krajowych papierów w styczniu (nieco ponad PLN16mld) i raczej spora oferta także w lutym (MF prawdopodobnie poda jej szczegóły pod koniec tygodnia) sugeruje wzrost spreadów POLGBs do krzywej niemieckiej w najbliższym tygodniu-dwóch. Dla wycen POLGBs w dalszym terminie kluczowy będzie kształt zapowiadanych przez rząd nowych programów fiskalnych, które poznamy w lutym. Duża skala ekspansji powinna powodować dalszy wzrost spreadów wobec krzywej niemieckiej, zwłaszcza, że nie można wykluczyć kolejnych obietnic przedwyborczych. Co więcej prawdopodobnie dojdzie do dalszej redukcji zaangażowania inwestorów zagranicznych w SPW – spodziewamy się, że nie zrolują znacznej części zapadających im w tym roku PLN20mld papierów.

Tygodnik

12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej
29
sty
2019

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

Więcej
23
sty
2019

Tygodnik ING 22-27.01.2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

Więcej
16
sty
2019

Tygodnik ING 15-21.01.2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

Więcej
8
sty
2019

Tygodnik ING 08-14.01.2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

Więcej
18
gru
2018

Tygodnik ING 18-31.12.2018

W środę kolejna podwyżka stóp Fed. FOMC nakreśli scenariusz swojej polityki w przyszłym roku.

Więcej
11
gru
2018

Tygodnik ING 11.12-17.12.2018

Koniec europejskiego QE. Obniżamy prognozę CPI na 2019.

Więcej
7
gru
2018

Tygodnik ING 02-11.12.2018

USA odsuwają podniesienie ceł na chińskie towary. Duży spadek oczekiwań na podwyżki stóp NBP po danych o inflacji.

Więcej
26
lis
2018

Tygodnik ING 26.11-01.12.2018

Polska gospodarka na razie odporna na osłabienie w Eurolandzie, ale załamanie zamówień zagranicznych sugeruje spowolnienie.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej