Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Brytyjski parlament za renegocjacją porozumienia dot. Brexitu. Wieczorem posiedzenie Fed.

30 sty 2019

Wczoraj członkowie Izby Gmin głosowali nad szeregiem uchwał dotyczących strategii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Odrzucono postulaty Partii Pracy przejęcia negocjacji przez parlament i zablokowania tzw. twardego Brexitu.

Wiadomości zagraniczne

UK: Parlament UK zobowiązał premier T.May do renegocjacji umowy z UE

 • Wczoraj członkowie Izby Gmin głosowali nad szeregiem uchwał dotyczących strategii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Odrzucono postulaty Partii Pracy przejęcia negocjacji przez parlament i zablokowania tzw. twardego Brexitu. Parlamentarzyści zadeklarowali jednak niewiążąco, że twardego Brexitu nie popierają. Przyjęli też uchwałę zobowiązującą premier T.May do renegocjacji dotychczasowego porozumienia z UE. Jako element wymagający zmiany wskazano status Irlandii Północnej po Brexicie. Przedstawiciele Unii Europejskiej odpowiedzieli, że porozumienie to nie podlega dalszym negocjacjom. Kolejne głosowania w brytyjskim parlamencie zostały zaplanowane 14 lutego. Podtrzymujemy opinię, że do twardego Brexitu nie dojdzie a proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zostanie opóźniony.

USA: Fed nie zmieni stanowiska ws. podwyżek stóp procentowych.

 • Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Fed – spodziewamy się utrzymania dotychczasowej retoryki tj. zasygnalizowania dwóch podwyżek stóp procentowych w 2019. W trakcie posiedzenia nie zostaną opublikowane nowe projekcje makroekonomiczne, ani wykres dot-plot (poznamy je w marcu). Rynkowe oczekiwania dalej implikują brak zmian stóp procentowych w horyzoncie roku. Dotychczasowe sygnały z FOMC miały jednak umiarkowane przełożenie na rynek.

USA: Wciąż silny wzrost zatrudnienia w raporcie ADP..

 • Dzisiaj zostanie opublikowany raport o zatrudnieniu agencji ADP. Rynkowe oczekiwania wskazują, że w styczniu liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła o 180tys. Nasza prognoza kształtuje się poniżej tych szacunków (150tys.). Wprawdzie dane raportowane przez agencje ADP nie obejmują sektora federalnego, ale zawierają sektor prywatny współpracujący z administracją publiczną. Dlatego government shutdown zwiększa ryzyko niższego od oczekiwań wyniku ADP. Spadek dynamiki zatrudnienia będzie bardziej widoczny w piątkowym raporcie o payrolls, gdyż ten w pełni uwzględnia sektor rządowy.

USA: Rozmowy handlowe USA-Chiny

 • Dzisiaj rozpoczynają się rozmowy handlowe USA z Chinami. Dotychczasowe komentarze amerykańskiej administracji studziły oczekiwania. Spór zaogniają dodatkowo działania podjęte wobec Huawei m.in. formalny wniosek o ekstradycję wiceprezes M,Wanzhou oraz prowadzone przeszukania w amerykańskiej filii firmy. Brak postępów w negocjacjach powinien być negatywny dla aktywów giełdowych oraz rynków wschodzących, sprzyjać będzie natomiast umocnieniu na rynkach długu gospodarek rozwiniętych.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Od początku tygodnia zmiany amerykańskich i niemieckich obligacji oraz €/US$ nie były duże. Względnie mało działo się także w przypadku POLGBs i €/PLN. Inwestorzy czekają na nowe informacje, szczególnie dotyczące rozmów handlowych USA i Chin. Wyjątkiem jest funt – od dwóch dni trwa jak na razie umiarkowana korekta / osłabienie GBP. Inwestorzy wycenili zbyt pozytywny scenariusz dla UK, w tym istotne szanse na uniknięcie Brexitu. Teraz optymizm gaszą doniesienia z brytyjskiego parlamentu.

Komunikat po posiedzeniu Fed prawdopodobnie korzystny dla dolara

 • Dzisiejsze wydarzenia, tj. dane z USA i posiedzenie Fed, powinny wspierać spadek €/US$ poniżej 1,14. Spodziewamy się raczej niewielkiego ruchu, bo pozytywnie zaskoczyły dane z Europy (np. PKB Francji). W naszej ocenie para utrzyma się relatywnie blisko 1,14 do końca tygodnia. Oczekujemy tylko umiarkowanej reakcji na najbliższe dane z USA, w tym piątkowe payrolls – będą one zaburzone przez przestój sektora publicznego. Bezproduktywne najprawdopodobniej próby renegocjacji porozumienia dot. Brexit przez UK sugerują dalszy wzrost €/GBP w tym tygodniu.
 • W ciągu najbliższych dwóch tygodni spodziewamy się umiarkowanego wzrostu rentowności na rynkach bazowych, szczególnie w USA. Ryzyko związane z przestojem amerykańskiego sektora publicznego wygasło, a przekaz z wieczornego posiedzenia Fed prawdopodobnie potwierdzi, że FOMC dokona podwyżki stóp w 2kw19 (rynek wycenia płaskie stopy w tym roku). Tym niemniej materialne odbicie rentowności będzie w naszej ocenie możliwe o ile usłyszymy o postępach w rozmowach handlowych USA i Chin np. wstrzymaniu podwyżek ceł przez USA przynajmniej na kolejne kwartały .
 • Uważamy, że wzrost rentowności zarówno Treasuries i Bunda przyspieszy od lutego. Rynki wyceniły zdecydowanie zbyt pesymistyczny scenariusz dla głównych gospodarek. W kolejnych tygodniach spodziewamy się m.in. poprawy aktywności w strefie euro – spowolnienie pod koniec roku miało częściowo charakter przejściowy (np. niską żeglownością Renu, co zahamowało transport towarów przemysłowych).

€/PLN w trendzie bocznym, ryzyko osłabienia POLGBs

 • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji nawet do końca kwartału (4,27-4,35). Publikowane jutro dane o krajowym PKB najprawdopodobniej nie zmienią perspektyw krajowej polityki pieniężnej, co potwierdzi również RPP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Zmienność €/PLN powinna pozostać niska – z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych ciekawsze są inne waluty, np. węgierski forint (ze względu na oczekiwaną przez rynek zmianę polityki tamtejszego banku centralnego).
 • Stosunkowo duża podaż krajowych papierów w styczniu (nieco ponad PLN16mld) i raczej spora oferta także w lutym (MF prawdopodobnie poda jej szczegóły pod koniec tygodnia) sugeruje wzrost spreadów POLGBs do krzywej niemieckiej w najbliższym tygodniu-dwóch. Dla wycen POLGBs w dalszym terminie kluczowy będzie kształt zapowiadanych przez rząd nowych programów fiskalnych, które poznamy w lutym. Duża skala ekspansji powinna powodować dalszy wzrost spreadów wobec krzywej niemieckiej, zwłaszcza, że nie można wykluczyć kolejnych obietnic przedwyborczych. Co więcej prawdopodobnie dojdzie do dalszej redukcji zaangażowania inwestorów zagranicznych w SPW – spodziewamy się, że nie zrolują znacznej części zapadających im w tym roku PLN20mld papierów.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej