Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Fed złagodził retorykę. Ew. podwyżki zależne od bieżących danych. Wzrost PKB w Polsce w 2018 powyżej 5%.

31 sty 2019

W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Fed zniknęła wzmianka o kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych. Przewodniczący FOMC J.Powell podczas konferencji stwierdził również, że czynniki przemawiające za podnoszeniem stóp procentowych osłabły.

Wiadomości zagraniczne

USA: Fed wycofał się z zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp

 • W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Fed zniknęła wzmianka o kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych. Przewodniczący FOMC J.Powell podczas konferencji stwierdził również, że czynniki przemawiające za podnoszeniem stóp procentowych osłabły. Dodał, że dalsza polityka Fed zależeć będzie od danych, szczególnie inflacji. W naszej ocenie szanse na kolejne, sygnalizowane dotychczas, podwyżki stóp w tym roku znacząco spadły. Stawki rynku pieniężnego nie wyceniają obecnie żadnych zmian stóp procentowych w tym roku i obniżkę w przyszłym roku z około 20% prawdopodobieństwem. Przed posiedzeniem stawki wyceniały jedną podwyżkę w tym roku z prawdopodobieństwem niższym niż 20%, zmiany oczekiwań są więc niewielkie.

USA: Kolejny solidny wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym

 • Wg szacunków agencji pośrednictwa pracy ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w styczniu o 213tys. etatów. Poprawa widoczna była m.in. w przemyśle, usługach biznesowych i związanych z ochroną zdrowia. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach duży wzrost nastąpił w sektorze MSP. Raport nie obejmuje sektora administracji publicznej – efekty jego przestoju widoczne będą dopiero w piątkowych payrolls.

Chiny: PMI sugeruje słabą koniunkturę w przemyśle.

 • Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług w styczniu w Chinach wyniósł 49,5pkt. wobec 49,4pkt. miesiąc wcześniej. Ankietowani ekonomiści spodziewali się 49,3pkt. Składowe indeksu potwierdzają trudną sytuację w przemyśle – pogorszyły się m.in. oceny czasu dostawy od kontrahentów i nieznacznie portfel zamówień. Dane pokazują, że lepiej radzą sobie podmioty największe – najprawdopodobniej to one pierwsze odczuły wsparcie ze strony polityki pieniężnej.

Wiadomości krajowe

PKB: Wzrost w 2018 powyżej 5%r/r mimo słabszego 4kw19

 • Dziś poznamy pierwszy szacunek wzrostu PKB w całym 2018 roku – spodziewamy się, że wyniesie on 5,1%r/r, nieco wyższej niż rynkowy konsensus (5%), oraz wzrost w 2017 r. (4,8%). Sądzimy, że w ostatnim kwartale roku wzrost PKB spowolnił w stosunkowo niewielkim stopniu (z 5,1% do 4,8%r/r).
 • W naszej ocenie wysoka dynamika PKB w zeszłym roku to zasługa popytu wewnętrznego – konsumpcji (napędzanej napływem migrantów i solidnym wzrostem płac) oraz inwestycji (szczególnie współfinansowanych ze środków UE). W 2019 oba te czynniki osłabią skutkując spowolnieniem koniunktury. Wzrost prawdopodobnie będzie bliski 4%r/r – podtrzyma go m.in. zapowiadane przez rząd poluzowanie fiskalne.

Budżet: Ustawa o minimalnej emeryturze dla matek czterech i więcej dzieci.

 • Sejm przyjął wczoraj ustawę, zgodnie z którą matki, które wychowały czworo i więcej dzieci zyskają prawo do emerytury minimalnej (od marca 1100 zł miesięcznie). Koszt takiego rozwiązania dla budżetu państwa szacowany jest na ok. PLN900mln rocznie. Ustawa ta była już wcześniej zapowiadana i dlatego nie wpływa na naszą prognozę, że deficyt finansów publicznych w 2019 wyniesie 1,5%PKB.

Komentarz rynkowy

 • Znacząca zmiana retoryki Fed podczas wczorajszego posiedzenia okazała się dla rynków umiarkowanym zaskoczeniem – inwestorzy już wcześniej bardzo sceptycznie podchodzili do zapowiadanych przez FOMC podwyżek stóp w USA. Kurs €/US$ z okolic 1,14 wzrósł do 1,15. Zyskały natomiast waluty rynków wschodzących – np. €/PLN spadł z 4,2950 do 4,28. Amerykańskie obligacje umocniły się o około 9pb na długim końcu. Europejski rynek zareaguje na decyzję Fed dziś na otwarciu.

Wzrost €/US$ prawdopodobnie zatrzyma się w okolicach 1,16

 • Na przełomie tygodnia para €/US$ prawdopodobnie osiągnie ostatnie szczyty w okolicach 1,16. Widzimy spore ryzyko, że jutrzejsze payrolls wpiszą się z łagodniejszy przekaz Fed (na wzroście zatrudnienia może zaważyć przestój sektora publicznego). Ponieważ rynek już wcześniej był sceptyczny co do podwyżek w USA nie spodziewamy się, aby w obliczu niepewnej sytuacji w strefie euro para miała w najbliższych tygodniach zbliżyć się do szczytów z września (1,18). Najprawdopodobniej bezproduktywne próby renegocjacji porozumienia dot. Brexit przez UK sugerują dalszy wzrost €/GBP w tym tygodniu.
 • Po wczorajszym umocnieniu Treasuries dziś najprawdopodobniej o 3-5pb umocnią się Bundy. Wycenom długu sprzyja ponadto PMI z Chin. Zachowanie głównych rynków obligacji w kolejnych tygodniach uzależnione będzie od bieżących danych i ew. kolejnych doniesień dotyczących rozmów handlowych USA i Chin. W kolejnych tygodniach spodziewamy się m.in. poprawy aktywności w strefie euro – spowolnienie pod koniec roku było do pewnego stopnia przejściowe (spowodowane np. niską żeglownością Renu, co zahamowało transport towarów przemysłowych). Dlatego liczymy na wzrost rentowności zarówno niemieckich papierów.

Spodziewamy się osłabienia POLGBs i wystromienia krzywej w lutym

 • W naszej ocenie mimo wczorajszego  spadku €/PLN (dość sporego jak na zmienność w ostatnim czasie) para utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) w najbliższym tygodniu dwóch, a prawdopodobnie nawet do końca 1kw19. Publikowane dziś dane o krajowym PKB najprawdopodobniej nie zmienią perspektyw krajowej polityki pieniężnej, co potwierdzi również RPP na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. W kolejnych dniach zmienność €/PLN prawdopodobnie znów spadnie. Z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych ciekawsze są inne waluty, np. węgierski forint (ze względu na oczekiwaną przez rynek zmianę polityki tamtejszego banku centralnego).
 • W ślad za Treasuries dziś prawdopodobnie zyskają także POLGBs. W kolejnym tygodniu-dwóch najprawdopodobniej dojdzie jednak do osłabienia krajowego długu i wystromienia krzywej. Stosunkowo duża podaż krajowych papierów w styczniu (nieco ponad PLN16mld) i raczej spora oferta także w lutym (MF prawdopodobnie poda jej szczegóły pod koniec tygodnia) sugeruje także wzrost spreadów POLGBs do krzywej niemieckiej. Nie widzimy większych szans na zmianę nastawienia RPP (co stabilizować będzie krótkie POLGBs). Wycenom dłuższych może natomiast zaszkodzić zapowiadane przez rząd poluzowanie fiskalne.

Tygodnik

9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej