Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

PKB Polski w 2018 wzrósł o 5,1%. €/PLN najniżej od połowy 2018.

1 lut 2019

Dzisiaj poznamy raport BLS o rynku pracy w styczniu. Spodziewamy się wzrostu zatrudnienia o 140tys. etatów (konsensus 165tys.) oraz stabilizacji dynamiki wynagrodzeń na poziomie 3,2%r/r.

Wiadomości zagraniczne

USA:  Słabszy wzrost zatrudnienia po udanym grudniu

 • Dzisiaj poznamy raport BLS o rynku pracy w styczniu. Spodziewamy się wzrostu zatrudnienia o 140tys. etatów (konsensus 165tys.) oraz stabilizacji dynamiki wynagrodzeń na poziomie 3,2%r/r. Słabszy wzrost jest wynikiem m.in. zawieszenia prac administracji federalnej – według wczorajszych informacji o zasiłkach dla bezrobotnych na początku stycznia nastąpił wzrost z 200 do 253tys nowych zgłoszeń (ok 35-40tys więcej niż sugeruje sezonowy trend). Zatrudnienie w sektorze prywatnym powinno pozostać jednak mocne, co pokazał m.in. raport ADP. Solidna koniunktura konsumencka powinna podtrzymywać wysokie tempo wzrostu PKB w 1poł19.
 • Dziś opublikowany zostanie również indeks ISM dla sektora przemysłowego – rynkowe oczekiwania wskazują na stabilizacją na poziomie 54,1pkt, nasza prognoza jest nieco niższa (53,9pkt). Dane mogą zaskoczyć z uwagi na krótkotrwałe zaburzenia związane np. z przerwami produkcji w związku z niskimi temperaturami na północy kraju bądź wyłączeniem sektora rządowego. Uważamy jednak, że koniunktura w amerykańskim przemyśle dalej pozostaje silna.

USA: Zdawkowe komentarze dotyczące rozmów handlowych.

 • Zakończona wczoraj runda rozmów handlowych USA i Chin przyniosła jedynie zdawkowe informacje. Według agencji Xinhua Chiny zobowiązały się do zwiększenia zakupów produktów rolnych (soja) i energetycznych (LNG). Komunikat wskazywał również na działania regulujące transfer technologii oraz ochronę własności intelektualnej (kluczowy aspekt rozmow). Rozmowy będą kontynuowane w kolejnych tygodniach - prezydent D.Trump zapowiedział, że nie dopuszcza możliwości przedłużenia negocjacji poza 1 marca.

Strefa euro: Techniczna recesja we Włoszech. Spadek dynamiki inflacji.

 • Dynamika wzrostu PKB strefy euro obniżyła się w 4kw z 1,6% do 1,2%r/r, zgodnie z rynkowymi prognozami. W efekcie roczna dynamika w 2018 wyniesie 1,8%r/r. W rozbiciu na poszczególne kraje członkowskie najsłabsza sytuacja jest we Włoszech – po raz drugi z rzędu odnotowano negatywny wzrost kwartalny, co oznacza że kraj wpadł w techniczną recesję. Także roczna dynamika wyniosła zaledwie 0,1%r/r. Bliskie technicznej recesji były również Niemcy z uwagi na negatywny wpływ przemysłu, w tym sektora motoryzacyjnego. Nieco lepsze od oczekiwań była aktywność gospodarcza we Francji – dynamika wzrostu obniżyła się z 1,3 (po rewizji w dół) do 0,9%r/r. Głębszemu spadkowi przeciwdziałała nadzwyczaj silna aktywność eksportowa francuskich firm.
 • Dzisiaj poznamy wstępny szacunek inflacji HICP w styczniu. Spodziewamy się spadku dynamiki z 1,6% do 1,2%r/r (konsensus 1,4%), przy jednoczesnej stabilizacji inflacji bazowej 1%r/r. Zarówno kształt głównego wskaźnika oraz jego komponentów kształtuje się istotnie poniżej projekcji EBC. W efekcie spodziewamy się zmiany retoryki w marcu i wykluczenia możliwości podwyżek stóp EBC w 2019.

Chiny: Indeks PMI wg. Markit sugeruje silniejsze spowolnienie.

 • Indeks PMI Caixin dla sektora przemysłowego spadł w styczniu z 49,7 do 48,3pkt. Opublikowane w poprzednich dniach badania rządowe pokazywały stabilizację na słabszych poziomach (49,5pkt). Wśród subkomponentów osłabienie zanotowały wskaźniki opisujące oceny bieżącej produkcji oraz portfela zamówień. Spowolnienie jest jednak efektem słabnącego popytu krajowego - zamówienia eksportowe zanotowały wzrost po słabych wynikach w ostatnich miesiącach.

Wiadomości krajowe

PKB: Wzrost w 2018 powyżej 5%r/r, neutralny eksport netto

 • Według wstępnego szacunku PKB Polski w 2018 wzrósł o 5,1%r/r (zgodnie z naszą prognozą i nieznacznie wyżej niż konsensus -5,0%). Istotnym zaskoczeniem jest struktura wzrostu, szczególnie eksport netto. Według danych GUS jego wkład w zeszłoroczny wzrost był neutralny, podczas gdy dane za poprzednie kwartały sugerowały ujemną kontrybucję. To zaskakujące biorąc pod uwagę solidny popyt wewnętrzny i pogorszenie koniunktury na rynkach eksportowych (czy silny spadek PMI).
 • Nieco słabszy od naszych oczekiwań był natomiast popyt wewnętrzny (5,1%r/r), co wynikło zarówno ze słabszego niż w 2017 wzrostu popytu konsumpcyjnego (odpowiednio 4,5% i 4,9%r/r) i mniejszego niż zakładaliśmy odbicia inwestycji po słabym 2017 (z 3,9% na 7,3%r/r).
 • W naszej ocenie utrzymanie neutralnego wkładu eksportu netto do PKB w tym roku będzie niemożliwe, m.in. ze względu na dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro na przełomie roku. Ponadto spodziewamy się spowolnienia dynamiki inwestycji, głownie ze względu na nakłady publiczne (np. samorządy zadeklarowały niższe plany inwestycyjne niż w 2018). Dynamikę PKB w 2019, którą prognozujemy obecnie na 3,6%r/r podtrzyma popyt ze strony gospodarstw domowych, wsparty zapowiadanym przez rząd impulsem fiskalnym.

PMI: Odbicie w styczniu. Negatywna struktura.

 • Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł z 47,6 do 48,2pkt, powyżej rynkowych oczekiwań (48pkt). Niemniej jednak, jego struktura dalej pozostaje dość negatywna – komentarz Markit podkreśla słabe oceny bieżącej aktywności, wciąż niskie poziomy indeksów opisujących zamówienia, oraz sygnalizowane problemy z popytem zagranicznym wśród europejskich gospodarek. Tym samym poprawa bazowała głównie na lepszych ocenach rynku pracy. Analitycy Markit podkreślają także istotny wzrost zapasów gotowych produktów oraz spadek zaległości produkcyjnych – obydwie informacje sugerują niższą dynamikę produkcji w nadchodzących miesiącach.

Komentarz rynkowy

 • Rynki pozostały wczoraj pod wpływem łagodnego przekazu z ostatniego posiedzenia Fed oraz doniesień sugerujących postępy w rozmowach handlowych USA i Chin. Widać to szczególnie na rynku walutowym – np. kurs €/PLN przesunął się poniżej dolnej granicy konsolidacji i spadł do 4,26. Kurs €/US$ z 1,15 cofnął się blisko 1,14. Na rynku długu nastąpiło dalsze umocnienie Treasuries wzdłuż całej krzywej. W Europie spadki rentowności były mniejsze i w zasadzie występowały tylko na długim końcu – polskie 10latki zyskały ok. 5pb, a niemieckie 3pb.

Oczekujemy dalszego wzrostu €/US$

 • Dziś i na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się wzrostu kursu €/US$ maksymalnie do ostatnich szczytów na 1,16. Naszym zdaniem dolarowi nie pomogą m.in. dzisiejsze payrolls (na wzroście zatrudnienia może zaważyć przestój sektora publicznego). Ponieważ rynek już wcześniej był sceptyczny co do podwyżek w USA nie spodziewamy się, aby w obliczu niepewnej sytuacji w strefie euro para miała w najbliższych tygodniach zbliżyć się do szczytów z września (1,18). Najprawdopodobniej bezproduktywne próby renegocjacji porozumienia dot. Brexit przez UK sugerują dalszy wzrost €/GBP w przyszłym tygodniu.
 • Na przełomie tygodnia spodziewamy się stabilizacji lub lekkiego umocnienia na głównych rynkach długu. Wycenom prawdopodobnie pomogą słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy i z Chin. Z uwagi na optymizm odnośnie postępów w amerykańsko-chińskich rozmowach handlowych pole do spadku rentowności jest jednak umiarkowane – nie więcej niż 3-5pb.
 • W przyszłym tygodnia szanse na wzrost rentowności będą już jednak wyższe. Spada ryzyko dalszej eskalacji napięć handlowych. Widzimy także spore szanse na poprawę aktywności w strefie euro - spowolnienie pod koniec roku było do pewnego stopnia wywołane przez czynniki przejściowe (spowodowane np. niską żeglownością Renu, co zahamowało transport towarów przemysłowych). Wspomniane zaburzenia najprawdopodobniej już wygasły.

Spora podaż SPW w lutym zapowiada wyższe spready

 • Ministerstwo Finansów zapowiedziało dwie aukcje w lutym – regularną (PLN3-6mld) i zamiany. Oznacza to dużą podaż długich POLGBs w tym miesiącu. Nie widzimy tez perspektyw dla zmian polityki NBP. Nakłada się na to perspektywa poluzowania fiskalnego w Polsce, której szczegóły poznamy w tym miesiącu. W naszej ocenie oznacza to, że pola do umocnienia krajowego długu w zasadzie już nie ma, a w horyzoncie tygodnia-dwóch należy raczej spodziewać wzrostu rentowności POLGBs i wyższych spreadów wobec krzywej niemieckiej.
 • W naszej ocenie para €/PLN wróci dziś do 4,27, czyli dolnej granicy trwającej od polowy 2018 konsolidacji. W kolejnym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu do 4,28. Ostatni ruch odbył się na bazie sporej poprawy sentymentu na rynkach światowych i realizacji stop loss na złotym, a nie fundamentalnych zmian w kraju. Np. neutralne nastawienie NBP powinien potwierdzić komentarz po przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej