Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Niewielka zmienność na rynkach. Dziś wystąpienie prezydenta USA przed Kongresem

5 lut 2019

Dziś wieczorem odbędzie się coroczne wystąpienie prezydenta USA D.Trumpa przed Kongresem (State of the Union speech).

Wiadomości zagraniczne

USA:. Niewielkie oczekiwania wobec corocznej mowy prezydenta D.Trumpa.

 • Dziś wieczorem odbędzie się coroczne wystąpienie prezydenta USA D.Trumpa przed Kongresem (State of the Union speech). Z perspektywy rynków finansowych istotne będą trzy aspekty: 1) kierunek w polityce handlowej wobec Chin oraz UE, 2) ryzyko ponownego zamknięcia sektora rządowego w związku z brakiem konsensusu ws. muru granicznego. 3) debata na temat rozwoju infrastruktury.
 • W kontekście relacji handlowych spodziewamy się braku nowych informacji – finalne decyzje przedstawi raport Departamentu Handlu dotyczący sektora motoryzacyjny (publikacja 18 lutego) oraz szczyt D.Trumpa i X.Jinpinga (26-27 luty). Ewentualnym wsparciem dla USD będą deklaracje działań zwiększających wydatki infrastrukturalne.

USA: Dobre wyniki badań koniunktury w usługach. 

 • W USA poznamy dzisiaj indeks ISM dla sektora usług – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego wskaźnika z 57,6 do 57,1pkt. Uważamy, że w obliczu silnych ocen aktywności przemysłowej oraz wzrostów na rynku pracy prognoza ta pozostaje nadmiernie pesymistyczna. W naszej ocenie zmiany wskaźnika będą nieznaczne. Taki wynik dalej oznacza ponadprzeciętne tempo wzrostu PKB.

Strefa euro: Słaba dynamika sprzedaży detalicznej.

 • W strefie euro poznamy dane o sprzedaży detalicznej w grudniu. Rynkowe oczekiwania wskazują na spadek dynamiki wzrostu z 1,1% do 0,5%r/r. Dane będą zaburzone przez niski wynik z Francji, gdzie na wynikach ciążą skutki zamieszek podczas protestów żółtych kamizelek.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się niewielką korektą po zeszłotygodniowym umocnieniu na rynkach długu. Na rynkach bazowych wzrost rentowności był mały (2-4pb), zarówno w przypadku obligacji niemieckich, polskich i amerykańskich. Zmiany na rynku walutowym także były małe– kurs €/US$ wahał się blisko 1,1450, a €/PLN 4,2850.

Oczekujemy wzrostu €/US$ w tym tygodniu

 • Dziś uwagę rynków prawdopodobnie skupi roczne wystąpienie prezydenta USA D.Trumpa oraz ISM z sektora usług. Najprawdopodobniej jednak żadne z wydarzeń nie wpłynie istotnie na rynki. W dalszej części tygodnia spodziewamy się wzrostu €/US$ do 1,15, a w horyzoncie miesiąca do 1,16. Amerykańskiej walucie ciążyć będzie zmiana retoryki Fed. Publikowane w tym tygodniu dane z Niemiec prawdopodobnie będą słabe, ale taki scenariusz uwzględnia już rynkowy konsensus. Z uwagi na święta w Chinach w najbliższych dniach nie spodziewamy się informacji dotyczących rozmów handlowych.
 • W najbliższych dniach spodziewamy się stabilizacji rentowności Bunda. Dane z Niemiec prawdomównie potwierdzą słaba koniunkturę w Europie pod koniec 2018 i nie pozwolą na wzrost rentowności. W tym tygodniu bardziej prawdopodobne jest podniesienie się dochodowości Treasuries.
 • Perspektywy dla głównych rynków długu w tym kwartale zależą przede wszystkim od postępów w rozmowach handlowych USA i Chin. Prezydent Trump zapowiedział, że termin zakończenia rozmów w marcu jest ostateczny, co sugeruje szybkie rozwiązanie sporu. Rynek wycenił dotychczas raczej pesymistyczny przebieg negocjacji, dlatego liczymy na zaskoczenia na plus i wzrost rentowności. Uważamy ponadto, że od początku roku wygasły czynniki przejściowe (np. niska żeglowność Renu, uderzająca w transport), które osłabiły gospodarki strefy euro pod koniec 2018.

€/PLN w trendzie bocznym, wzrost rentowności POLGBs przed aukcją.

 • W lutym odbędą się dwie aukcje – sprzedaży (PLN3-6mld) i zamiany. Oznacza to dużą podaż długich POLGBs drugi miesiąc z rzędu. Nakłada się na to perspektywa poluzowania fiskalnego w Polsce, której szczegóły poznamy w tym miesiącu. W efekcie spodziewamy się wzrostu spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej, ale nie więcej niż o 5pb na długim końcu. Większego wzrostu rentowności krajowego długu spodziewamy się jednak w dalszej części kwartału wraz z osłabieniem papierów na rynkach bazowych.
 • Uważamy, że w tym tygodniu €/PLN będzie wahać się wokół 4,28. Para zanegowała wybicie z dotychczasowej konsolidacji, a w najbliższych dniach nie spodziewamy się wydarzeń mogących skutkować ponownym wzrostem zmienności. Np. neutralne nastawienie NBP powinien potwierdzić komentarz po posiedzeniu RPP.

Tygodnik

9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej