Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

14
paź
2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez wpływu na rynki.

Administracja Chin zobowiązała się powiększyć zakupy surowców rolnych z USA o US$40-50mld rocznie. Amerykanie zdecydowali natomiast o wstrzymaniu się z podwyżkami ceł z 25 na 30% na dobra konsumenckie o wartości US$250mld, które miały obowiązywać od jutra.

Więcej
11
paź
2019

Porozumienie dotyczące Brexit możliwe do końca miesiąca. Silny opór wewnątrz EBC przed dalszym luzowaniem polityki.

Premier Wielkiej Brytanii B.Johnson oraz Republiki Irlandii L.Varadkar stwierdzili, że możliwe jest porozumienie ws. warunków wyjścia z UE do końca października. Dziś odbędzie się dodatkowe spotkanie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych oraz głównego negocjatora ze strony UE.

Więcej
10
paź
2019

Rozpoczyna się kolejna runda rozmów handlowych USA i Chin. Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba.

Dzisiaj rozpocznie się runda negocjacji handlowych miedzy USA, a Chinami. Istotne wiadomości mogą pojawić się na przełomie tygodnia. Informacje napływające w bieżącym tygodniu wskazują na niskie szanse na bardziej rozbudowane porozumienie. Władze Chin dalej wskazują, że możliwe jest porozumienie dotyczące warunków eksportu surowców rolnych do Państwa Środka.

Więcej
9
paź
2019

Brak postępów w rozmowach USA i Chin oraz Wielkiej Brytanii i UE.

Prezes Fed zapowiedział, że bank rozpocznie wkrótce operacje mające na celu dostarczanie płynności na rynek. Według jego deklaracji Rezerwa Federalna będzie skupować bony rządowe (T-bills) z krótkiego końca amerykańskiej krzywej w odpowiedzi na problemy z funkcjonowaniem rynku repo. W odróżnieniu od operacji QE program nie obejmie obligacji z długiego końca krzywej.

Więcej
8
paź
2019

Dalszy spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. USA utrzyma sankcje przeciw chińskim firmom.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wzrosła nieznacznie w sierpniu z -4,2% do -4%r/r. Podobnie kształtowały się rynkowe prognozy (-4,3%). Najsilniejsze spadki objęły produkcję energii (-16,5%r/r) oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (-12,1%). Równolegle dynamika produkcji towarów inwestycyjnych oraz dóbr pośrednich zaczęła odbijać po kilkunastu miesiącach spadków.

Więcej
7
paź
2019

Koniunktura w niemieckim przemyśle ciągle słaba. Rozpoczyna się kolejna rozmów handlowych USA i Chin.

Dynamika zamówień przemysłowych spadła w sierpniu z -5% do -6,7%r/r. wynik ukształtował się blisko rynkowych prognoz. Słaba koniunktura wynika z niskiej aktywności producentów dóbr konsumpcyjnych dedykowanych na rynek niemiecki oraz gospodarek strefy euro.

Więcej
4
paź
2019

Znaczące pogorszenie koniunktury w USA. Wyrok TSUE dał chwilową ulgę złotemu.

Indeks ISM dla sektora usług spadł we wrześniu z 56,4 do 52,6pkt, tj. poniżej wszystkich rynkowych prognoz. Osłabienie widoczne było wśród wszystkich komponentów – indeksy opisujące zamówienia oraz bieżącą aktywność spadły o ok 6pp, a wskaźnik zatrudnienia (50,4pkt) jedynie nieznacznie przekracza granicę 50pkt.

Więcej
3
paź
2019

USA/WTO wprowadza cła na niektóre towary z UE. Dziś decyzja TSUE. RPP niczego się nie obawia.

Administracja D.Trumpa poinformowała, że do 18-października nałoży 25% cła na produkty francuskiego Airbusa oraz część surowców rolnych. Decyzja związana jest z orzeczeniem Światowej Organizacji Handlu (WTO), która wskazała, że UE pogwałca reguły przez subsydiowanie działalności oraz bariery pozacelne. Należy dodać też, że w WTO trwa podobne śledztwo w sprawie amerykańskiego Boeinga.

Więcej
2
paź
2019

Słabe oceny w amerykańskim przemyśle. Niższy CPI, dalszy wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Indeks instytutu ISM dla sektora przemysłu spadł we wrześniu z 49,1 do 47,8pkt, tj. na najniższy poziom od czasu kryzysu subprime. Nasze prognozy oraz rynkowy konsensus wskazywały na odbicie powyżej 50pkt. Badanie przedstawia pesymistyczny obraz amerykańskiego sektora przemysłowego - słabe oceny dotyczyły nie tylko aktywności bieżącej, lecz także perspektyw zatrudnienia.

Więcej
1
paź
2019

Spadek inflacji w Polsce i strefie euro.

Eurostat opublikuje dzisiaj dane o inflacji HICP w strefie euro. Rynkowe prognozy wskazują na stabilizację głównego wskaźnika na poziomie 1%r/r oraz drobny wzrost inflacji bazowej z 0,9% także do 1%. Finalne wyniki najprawdopodobniej będą jednak niższe – dane z czterech głównych gospodarek (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy) zaskakiwały po niższej stronie.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 4-10.02.2019

5 lut 2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego umocnienia na głównych rynkach długu, w ślad za którymi zyskały również POLGBs. To przede wszystkim efekt zmiany retoryki FOMC – Komitet przestał jednoznacznie sugerować dalsze podwyżki stóp w USA Według komunikatu kolejne posunięcia będą uzależnione od bieżących danych. Równolegle osłabił się dolar. Kurs €/US$ wzrósł przejściowo z dołka na 1,13 do 1,15. Obecnie para oscyluje wokół poziomu 1,14. Wydarzenia na rynkach bazowych wywołały sporą jak na ostatnie miesiące zmienność €/PLN – kurs dotarł do 4,26, ale na przełomie tygodnia wrócił do 4,29.
  • W tym tygodniu spodziewamy się wzrostu €/US$ do 1,15 oraz stabilizacji rentowności Bundów. Amerykańskiej walucie ciążyć będzie zmiana retoryki Fed. Publikowane w tym tygodniu dane z Niemiec prawdopodobnie będą słabe, ale taki scenariusz uwzględnia już rynkowy konsensus. Z uwagi na święta w Chinach w najbliższych dniach trudno spodziewać się nowych doniesień dotyczących rozmów handlowych.
  • W lutym odbędą się dwie aukcje – sprzedaży i zamiany, co oznacza wzrost podaży długich POLGBs. Nakłada się na to perspektywa poluzowania fiskalnego w Polsce, której szczegóły poznamy w tym miesiącu. W efekcie spodziewamy się wzrostu spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej, ale nie więcej niż o 5pb na długim końcu. Większego wzrostu rentowności krajowego długu (ok 10pb) spodziewamy się jednak w dalszej części kwartału wraz z osłabieniem papierów na rynkach bazowych. Uważamy, że w tym tygodniu €/PLN będzie wahać się wokół 4,28. Para zanegowała wybicie z dotychczasowej konsolidacji, a w najbliższych dniach nie spodziewamy się wydarzeń mogących skutkować ponownym wzrostem zmienności.
  • Dynamika wzrostu PKB strefy euro obniżyła się w 4kw z 1,6% do 1,2%r/r. Kolejne kwartały przyniosą zbliżone poziomy - prognozujemy odbicie do 1,6%r/r dopiero w 2poł roku. W efekcie roczna dynamika w 2019 spadnie z 1,8% do 1,4r/r. W Polsce dynamika PKB wzrosła w 2018 z 4,8% do 5,1%r/r. Spodziewamy się jednak spowolnienia do 3,6%r/r w 2019 z uwagi na słabszy popyt zewnętrzny.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej