Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dziś decyzja RPP. Rada utrzyma łagodne nastawienie, ale poluzowanie polityki w najbliższych kwartałach jest mało prawdopodobne.

6 lut 2019

Przemówienie D.Trumpa przed Kongresem USA (tzw. State of the Union Speech) przyniosło niewiele nowych informacji odnośnie polityki w najbliższym roku. Temat konfliktu handlowego z Chinami nie został praktycznie poruszony, podobnie jak kwestia inwestycji infrastrukturalnych.

Wiadomości zagraniczne

USA: Przemówienie D.Trumpa przed Kongresem bez przełomu w polityce

 • Przemówienie D.Trumpa przed Kongresem USA (tzw. State of the Union Speech) przyniosło niewiele nowych informacji odnośnie polityki w najbliższym roku. Temat konfliktu handlowego z Chinami nie został praktycznie poruszony, podobnie jak kwestia inwestycji infrastrukturalnych. D.Trump potwierdził natomiast swoją determinację co do budowy muru na granicy z Meksykiem. Rodzi to ryzyko, że przestój sektora publicznego może powrócić po 15 lutego, kiedy wygaśnie obecne prowizorium budżetowe. Ponadto D.Trump zapowiedział ponowne spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w kwestii denuklearyzacji.

USA: Drobny spadek indeksu ISM

 • Indeks ISM dla sektora usług obniżył się w styczniu z 58pkt (po rewizji o 0,4pkt w górę) do 56,7pkt. Dane były nieco niższe od rynkowych prognoz (57,1pkt). Spadek był efektem osłabienia wszystkich głównych komponentów, opisujących zarówno bieżące perspektywy (produkcja, zamówienia), jak i długoterminowe trendy (np. zatrudnienie). Niemniej jednak bieżący poziom wskaźnika dalej sugeruje ponadprzeciętne tempo wzrostu gospodarczego, a dodatkowo niższe oceny mogą mieć charakter przejściowy z uwagi na negatywny wpływ przestoju administracji federalnej.

Niemcy: Zamówienia przemysłowe na słabym poziomie

 • Dynamika niemieckich zamówień przemysłowych spadła w grudniu z -3,4% (po rewizji o 0,9pp w górę) do -7%r/r. Osłabienie było zbieżne z rynkowymi oczekiwaniami. Dane wskazują na pogorszenie popytu spoza strefy euro, widocznego zwłaszcza wśród dóbr pośrednich i inwestycyjnych. Z drugiej strony po raz kolejny poprawę odnotował sektor motoryzacyjny oraz zamówienia z europejskich gospodarek, a oba czynniki mocno hamowały wzrost w 4kw. W efekcie spodziewamy się pewnego odbicia aktywności w kolejnych miesiącach.

Strefa euro: Spadek popytu konsumpcyjnego w Niemczech

 • Dynamika sprzedaży detalicznej w grudniu (0,8%r/r) była bliska rynkowym oczekiwaniom, w górę zrewidowane zostały natomiast listopadowe szacunki (z 1,1%r/r do 1,8%r/r). Najsilniejszy spadek popytu nastąpił w Niemczech, gdzie dynamika obniżyła się z 1,6% do -2,2%r/r, z kolei we francuskiej gospodarce odnotowano poprawę z 1,8% do 3,5%r/r. Spadek ten ma jednak prawdopodobnie krótkotrwały charakter – indeksy koniunktury konsumenckiej np. GfK dalej znajdują się na wysokich poziomach.

Wiadomości krajowe

RPP: Rada utrzyma łagodne nastawienie

 • Dziś zakończy się posiedzenie RPP. Rada najprawdopodobniej utrzyma dotychczasowe łagodne nastawienie, a prezes Glapinski powtórzy, że w jego ocenie stopy pozostaną niezmienione nawet do końca kadencji RPP (początek 2023). W komunikacie ze styczna RPP zaakcentowała osłabienie popytu zewnętrznego. Co prawda dane o PKB Polski za 2018 rok potwierdziły, że krajowa gospodarka była odporna na spowolnienie w strefie euro, to jednak zewnętrzne otoczenie jest mniej optymistyczne. Rada może wspomnieć o oczekiwanym impulsie budżetowym, jako czynniku wspierającym PKB, dlatego perspektywy dla wzrosty gospodarczego są wciąż dobre ale nieco mniej optymistyczne. RPP może powtórzyć, iż nowa projekcja inflacji pokaże znacznie niższą ścieżkę CPI, stąd nie ma potrzeby zmieniać stóp przez wiele miesięcy.
 • Z punktu widzenia rynków kluczowe będą ew. kolejne wzmianki dotyczące możliwości wykorzystania niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej. Po poprzednim posiedzeniu inwestorzy prawdopodobnie nadinterpretowali wypowiedzi z Rady i instrumenty rynku pieniężnego zaczęły przez moment wyceniać poluzowanie polityki NBP w nieodległej przyszłości. RPP prawdopodobnie będzie tonować takie spekulacje, powtarzając że przygotowane narzędzia mogą zostać wykorzystane raczej przez kolejną Radę.

Komentarz rynkowy

 • Po kilku dniach wzrostów rentowności, obligacje na rynkach bazowych i w Polsce umocniły się wczoraj o 2-4pb na długim końcu. Wycenom pomógł m.in. gorszy od oczekiwań odczyt ISM z USA. Krótsze instrumenty zakończyły handel bez większych zmian. Kurs €/US$ spadł wczoraj do 1,14 i kontynuuje ten ruch także dziś rano (euro traci m.in. za sprawą kolejnych słabych danych z niemieckiej gospodarki). Reakcja €/PLN na wydarzenia zagraniczne była mała – para zbliżyła się do 4,29.

Umocnienie dolara prawdopodobnie krótkotrwałe

 • Wczorajsze wystąpienie Prezydenta USA w naszej ocenie sugeruje ryzyko kolejnego przestoju sektora publicznego. Z punktu widzenia rynków było w nim mało konkretów (szczególnie dot. polityki handlowej), ale jego ton był korzystny dla rynków długu. W efekcie spodziewamy się, że rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji spadną do końca tygodnia o ok. 5pb na długim końcu. Jutro poznamy jeszcze informacje o produkcji przemysłowej z Niemiec w grudniu, której dynamika zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami powinna pozostać na ujemnym poziomie.
 • Ryzyko ponownego przestoju sektora publicznego w USA powinno zatrzymać dalszy spadek €/US$. Kurs najprawdopodobniej utrzyma się blisko 1,14 do końca tygodnia. Umocnienie euro jest mało prawdopodobne z uwagi na słabe dane o aktywności z państw strefy euro.
 • Perspektywy głównych rynków obligacji oraz €/US$ w dalszej części kwartału zależą przede wszystkim od postępów w rozmowach handlowych USA z Chinami i UE oraz koniunktury w strefie euro. Rynek wycenił dotychczas raczej pesymistyczny przebieg negocjacji, dlatego liczymy na zaskoczenia na plus i wzrost rentowności oraz €/US$. Uważamy ponadto, że od początku roku wygasły czynniki przejściowe (np. niska żeglowność Renu, uderzająca w transport), które osłabiły gospodarki strefy euro pod koniec 2018.

Mała reakcja krajowych aktywów na posiedzenie RPP

 • Dzisiejsze posiedzenie RPP powinno mieć umiarkowane znaczenie z punktu widzenia rynków. Stawki rynku pieniężnego wskazują, że inwestorzy spodziewający się ew. poluzowania polityki NBP są w znacznej mniejszości. Ministerstwo Finansów obniżyło ofertę planowaną na jutrzejszym przetargu z 3-6mld do 3-5mld. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się także aukcja zamiany. Oznacza to solidną podaż papierów z długiego końca drugi miesiąc z rzędu. W efekcie spodziewamy się wzrostu spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej, ale nie więcej niż o 5pb na długim końcu. Większego wzrostu rentowności krajowego długu spodziewamy się jednak w dalszej części kwartału wraz z osłabieniem papierów na rynkach bazowych.
 • W naszej ocenie para €/PLN utrzyma się blisko 4,29 do końca tygodnia. Nie spodziewamy się większej reakcji złotego, ani na dzisiejsze posiedzenie RPP, ani jutrzejsze dane z Niemiec. Złoty pozostaje stosunkowo mało interesujący z punktu widzenia inwestorów krótkoterminowych, np. z uwagi na stabilną politykę NBP.

Tygodnik

9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej