Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Prezydent USA odwołał szczyt handlowy z przywódcą Chin. W 2018 nie nastąpiło przyspieszenie zwrotów VAT.

8 lut 2019

Prezydent USA D.Trump ogłosił, że spotkanie z przywódcą Chin X.Jinpingiem w sprawie bilateralnych relacji handlowych nie nastąpi przed wygaśnięciem bieżącego zawieszenia wzrostu barier celnych (do 1 marca).

Wiadomości zagraniczne

USA: Prezydent D.Trump odwołał spotkanie z przywódcą Chin.

 • Prezydent USA D.Trump ogłosił, że spotkanie z przywódcą Chin X.Jinpingiem w sprawie bilateralnych relacji handlowych nie nastąpi przed wygaśnięciem bieżącego zawieszenia wzrostu barier celnych (do 1 marca). Wiadomość wywołała pogorszenie nastrojów dla ryzykownych aktywów – odmowa spotkania podnosi ryzyko podwyższenia barier celnych. Finalne decyzje wciąż nie zostały podjęte - w weekend odbędzie się kolejna runda negocjacji między delegacją prowadzoną przez sekretarza skarbu S.Mnuchina, a zespołem wicepremiera Chin L.He. Wciąż możliwe jest kolejne odroczenie terminu wprowadzenia ceł. Ewentualne postępy zdeterminują zachowanie rynków długu w przyszłym tygodniu.

USA: Kongres optymistycznie o szansach na uchwalenie budżetu.

 • Przedstawiciele komisji budżetowej Senatu poinformowali, że prace nad projektem budżetu zbliżają się ku końcowi. Finalny projekt zostanie ogłoszony dziś, bądź w poniedziałek. Kompromis odsuwa ryzyko ponownego zawieszenia sektora rządowego, co powinno sprzyjać amerykańskiemu dolarowi.

KE: Duże rewizje w dół prognoz PKB w Niemczech i we Włoszech.

 • Komisja Europejska zaktualizowała prognozy wzrostu PKB dla gospodarek strefy euro. Największe rewizje nastąpiły we Włoszech i w Niemczech. Według nowych prognoz dynamika włoskiego wzrostu spadnie z 1.0% w 2018 roku do 0,2%r/r w 2019 (jeszcze w listopadzie prognozowano wzrost na ten rok na poziomie 1,2%). W 2020 Komisja prognozuje odbicie do 0,8%, co stanowi rewizje w dół o 0,5pp względem poprzedniej prognozy. W Niemczech szacunek na 2019 został obniżony z 1,8% do 1,1%r/r. Prognozę na rok 2020 utrzymano na poprzednim poziomie (1,7%r/r). Rewizje w pozostałych dużych gospodarkach (Francja i Hiszpania) również były negatywne, jednak skala zmian była znacznie mniejsza w porównaniu do Niemiec. Pesymistyczne prognozy KE wywołały umocnienie na europejskich rynkach długu.

Niemcy: Niejednoznaczny obraz popytu zagranicznego.               

 • Niemieckie dane o handlu zagranicznym w grudniu zaskoczyły pozytywnie. Miesięczna dynamika eksportu wyniosła 1,5%m/m, a oczekiwano wyniku słabszego o 1pp. W ujęciu rocznym oznacza to odbicie z -0,1% do 1,3%r/r. Dane stoją w sprzeczności do informacji raportowanych przez niemieckie firmy o zamówieniach i bieżącej produkcji. Wbrew intuicji rośnie udział i wartość eksportu do Chin (pomimo spowolnienia) oraz USA. Widocznym trendem jest natomiast osłabienie wymiany handlowej z Wielką Brytanią z uwagi na Brexit oraz regionem CEE.

Wiadomości krajowe

Budżet: Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 0,7-0,8% PKB.

 • Ministerstwo Finansów opublikowało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa w całym 2018. Wielkość deficytu (PLN10,4mld) była znana już wcześniej. Zaskoczeniem były wpływy z VAT, które w samym grudniu wyniosły PLN17mld. To 84% więcej niż w grudniu 2017. Świadczy to o tym, że Ministerstwo Finansów nie przyspieszało zwrotów VAT przed końcem roku (jak w 2016 i 2017). Grudniowe dochody z tego podatku były nawet większe o 18% niż średnio w innych miesiącach 2018. Sugeruje to, że Ministerstwo Finansów mogło nawet nieznacznie opóźniać zwroty VAT.
 • Bardzo solidną dynamiką w 2018 cechowały się dochody z CIT i PIT (odpowiednio 17 i 14%). Było to zasługą lepszej od oczekiwań koniunktury gospodarczej i wysokiego poziomu zatrudnienia, także pracowników z Ukrainy. Całkowite dochody budżetu były o 7% większe niż założone w budżecie. Wydatki wyniosły PLN390mld i były o niespełna 2% niższe niż założone w pierwotnej wersji ustawy. To wynik zgodny z oczekiwaniami, chociaż złożyły się na niego rekordowo wysokie wydatki w samym grudniu (PLN58mld, o 16% więcej niż w gru-17).
 • Brak przyspieszenia zwrotów VAT sprawi, że deficyt całego sektora finansów publicznych będzie nieco wyższy (spodziewamy się 0,7-0,8% PKB) niż zakładany przez Ministerstwo Finansów – 0,5% PKB. Oprócz PLN10mld (0,5% PKB) deficytu w budżecie centralnym zostanie do niego doliczony deficyt sektora samorządów (spodziewamy się 0,2%PKB) oraz deficyt wynikający z przesunięć VAT (przyspieszenie w 2017 i jego brak w 2018).

KE: Małe rewizje prognoz wzrostu PKB.

 • Komisja Europejska nieznacznie obniżyła prognozy gospodarcze dla Polski – według nowych szacunków dynamika PKB w 2019 ukształtuje się na poziomie 3,5%r/r (wcześniej 3,7%), a w 2020 3,2%(wobec 3,3% w listopadowej rundzie). Podobne prognozy zaprezentował również MFW w raporcie z misji Article IV – według funduszu wzrost PKB wyniesie 3,6% w 2019 i 3% w 2020. Oznacza to brak istotnych zmian względem październikowej edycji WEO.

Komentarz rynkowy

 • Informacje o odwołaniu spotkania dot. rozmów handlowych D.Trumpa i X.Jinponga oraz kolejne słabe dane z Niemiec wpłynęły wczoraj na wzrost obaw inwestorów o perspektywy głównych gospodarek. Efektem było umocnienie na niemieckim i amerykańskim rynku długu (3-5pb) oraz dalszy spadek €/US$ (blisko 1,13). Osłabiło to również popyt na aktywa rynków wschodzących – np. €/PLN dotarł do 4,31. POLGBs zakończyły handel bez większych zmian – podaż nowych papierów (PLN5mld, czyli maksymalna przewidziana na przetarg) uniemożliwiła umocnienie mimo spadku rentowności na rynkach bazowych.

Umocnienie dolara i obligacji na rynkach bazowych

 • Odwołanie szczytu z Chinami w momencie gdy do końca obecnego „zawieszenia broni” pozostały mniej niż 3 tygodnie prawdopodobnie będzie wzmacniać obawy o perspektywy globalnego wzrostu. W przyszłym tygodniu nałożą się na to kolejne, najprawdopodobniej słabe dane o produkcji ze strefy euro w grudniu 2018. Uważamy że w takim otoczeniu rentowności zarówno niemieckich, jak i amerykańskich papierów pozostaną na niskim poziomie. Komentarze z Kongresu USA sugerują natomiast, że doszło do postępów w opracowaniu trwałego porozumienia budżetowego. W efekcie spodziewamy się, że para €/US$ na przełomie tygodnia utrzyma się blisko lokalnego wsparcia na 1,13, lub obniży dalej. Niskie prawdopodobnie pozostaną również rentowności na rynkach bazowych.
 • Postępy w rozmowach handlowych USA z Chinami i UE najprawdopodobniej będą kluczowe dla rynków także w kolejnych tygodniach. W naszej ocenie rynek wycenił pesymistyczny przebieg negocjacji, dlatego liczymy raczej na zaskoczenia na plus i wzrost rentowności oraz €/US$. Uważamy ponadto, że od początku roku wygasły czynniki przejściowe (np. niska żeglowność Renu, uderzająca w transport), które osłabiły gospodarki strefy euro pod koniec 2018.

Otoczenie międzynarodowe niekorzystne dla złotego, udana aukcja SPW

 • W obliczu wysokiej podaży krajowych papierów na wczorajszej aukcji i niekorzystnym sentymentem dla gospodarek wschodzących, spodziewamy się dalszego niewielkiego wzrostu spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej na środku i długim końcu. 21 lutego odbędzie się ponadto aukcja zamiany, co oznacza solidną podaż papierów z długiego końca drugi miesiąc z rzędu.
 • Co prawda po wczorajszej aukcji MinFin pokrył już 46% tegorocznych potrzeb a w analogicznym okresie ub. roku było to 40%, co oznaczałoby bliski koniec rozszerzania się spreadu do krzywej niemieckiej, ale wciąż czekamy na ogłoszenie pakietu wydatków przedwyborczych. Niektóre źródła mówią nawet o rozwiązaniu na miarę drugiego „500+”. Prawdopodobnie większe koszty budżetowe dotkną 2020, niemniej jednak bardzo pozytywny obraz strony fiskalnej może się odwrócić. W efekcie uważamy, że wzrost spreadów wobec krzywej niemieckiej utrzyma się do końca miesiąca, zwłaszcza na długim końcu.
 • Zachowanie złotego w najbliższych dniach będzie prawdopodobnie zależne od zmian €/US$ - dalsze umocnienie dolara będzie – prawdopodobnie skutkować osłabieniem PLN. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się jednak w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) co najmniej do końca miesiąca. Z uwagi na relatywnie mniejszy udział obrotu sektora motoryzacji w krajowym przemyśle, czy niskie powiazania handlowe z USA złoty powinien radzić sobie lepiej niż inne waluty regionu w drugiej połowie lutego. Sentyment w regionie będzie w naszej ocenie negatywny z uwagi na istotne ryzyko obłożenia wyższymi cłami importu aut z UE do USA.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej