Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków. W styczniu tegoroczny dołek CPI w Polsce.

11 lut 2019

Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA.

Wiadomości zagraniczne

USA: Trwają rozmowy handlowe. Istotne ryzyko pogorszenia sentymentu. 

 • Głównym tematem na rynkach finansowych w tym tygodniu będą zmiany w polityce handlowej USA. Obecnie trwają negocjacje między amerykańską delegacją sekretarza skarbu S.Mnuchina i przedstawiciela ds. handlu międzynarodowego R.Lighthizera oraz zespołem wicepremiera Chin L.He. Celem amerykańskiej delegacji jest szybkie zakończenie negocjacji - do 1 marca. W przypadku przekroczenia terminu prezydent USA D.Trump najprawdopodobniej zdecyduje o podwyższeniu barier dla importowanych dóbr o wartości US$200mld z 10 do 25%.
 • Na froncie relacji handlowych amerykańsko-europejskich czekamy na raport dotyczący wpływu importu sektora motoryzacyjnego na bezpieczeństwo narodowe USA. Jego publikacja została zapowiedziana na niedzielę (17 lutego). Dokument może być podstawą do ewentualnego podwyższenia ceł na samochody, które wymierzone będą głównie w europejskich i japońskich producentów. W naszej ocenie prawdopodobieństwo podwyższenia ceł jest istotne – administracja D.Trumpa będzie próbowała wykorzystać osłabienie koniunktury w Europie do wynegocjowania lepszych warunków handlowych.
 • Materializacja negatywnych scenariuszy powinna przynieść osłabienie giełd oraz aktywów rynków wschodzących. Najprawdopodobniej utrzyma również niskie dochodowości na rynkach bazowych.

USA: Do piątku czas na porozumienie ws. budżetu.

 • W piątek (15 lutego) wygaśnie prowizorium budżetowe, na mocy którego funkcjonuje amerykański sektor federalny. Dotychczasowe zapewnienia Kongresmenów sugerowały, że nowe porozumienie jest blisko. Wciąż jednak nie zostały przedstawione informacje dotyczące muru granicznego z Meksykiem. Ewentualny brak porozumienia powinien osłabić amerykańskiego dolara.

USA: Spadek inflacji. Wysoka dynamika sprzedaży detalicznej.

 • W środę poznamy dane o inflacji CPI z amerykańskiej gospodarki – spodziewamy się spadku indeksu w styczniu z 1,9% do 1,5%r/r, z uwagi na niższe ceny benzyny oraz spadek inflacja bazowej (z 2,2% do 2%r/r). Dane nie wywołają jednak istotnej reakcji rynkowej z uwagi na wcześniejszą zmianę kierunku polityki Fed (zapowiedziane opóźnienie ewentualnych podwyżek).
 • W czwartek opublikowane zostaną zaległe dane o sprzedaży detalicznej w grudniu. Spodziewamy się umiarkowanego wzrostu o 0,2%m/m (konsensus 0,1%), co oznacza utrzymanie rocznej dynamiki na poziomie ok 4.2%r/r. Część bazowa, która eliminuje sprzedaż samochodów i paliwa wzrośnie w naszej ocenie o 0,5%m/m (konsensus 0,4%). W ujęciu rocznym oznacza to podniesienie się dynamiki z 4,4% do 4,8%r/r. Aktywność w amerykańskiej gospodarce pozostaje solidna, chociaż w 1kw19 krótkotrwałe osłabienie powodować będzie przestój sektora federalnego w styczniu.

Strefa euro: Słabe dane o produkcji przemysłowej.

 • W środę poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro za grudzień. Rynkowe oczekiwania wskazują na stabilizację dynamiki na ujemnym poziomie (–3,3%r/r). Bardziej prawdopodobne jest jednak kolejne rozczarowanie. W piątek negatywnie zaskoczyły dane z Włoch – roczna dynamika po usunięciu efektów kalendarzowych obniżyła się z -2,6% do -5,5%r/r.

Wielka Brytania: Opóźnienie głosowania w sprawie Brexitu do 27 lutego

 • Na czwartek w brytyjskim planowana było głosowanie nad kolejną wersją porozumienia z Unią Europejską w sprawie relacji po Brexicie. Jednak premier T.May nie udało się do tej pory uzyskać ustępstw ze strony UE. Dlatego rząd zaproponował przełożenie debaty i głosowania o 2 tygodnie (na 27 lutego). Partia Pracy w międzyczasie zadeklarowała poparcie dla powtórnego referendum. Naszym zdaniem do tzw. twardego Brexitu nie dojdzie a wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostanie opóźnione.

Wiadomości krajowe

PKB: Umiarkowany spadek dynamiki w 4kw

 • W czwartek poznamy wstępne dane o PKB w 4kw ubiegłego roku. Spodziewamy się spadku dynamiki z 5,1% do 4,8%r/r (zgodnie z bieżącym konsensusem). Będzie to efekt m.in. niższej dynamiki konsumpcji prywatnej oraz inwestycji.
 • Publikacji prawdopodobnie towarzyszyć będą istotne rewizje danych z ubiegłych kwartałów  - według całorocznego szacunku kontrybucja eksportu netto była neutralna co wymagałoby dużego pozytywnego wkładu w 4kw. Dane o bilansie płatniczym NBP czy handlu międzynarodowym GUS pokazują jednak odmienną tendencje (szybciej rósł import).

CPI: Spadek dynamiki w styczniu przez ceny energii

 • W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w styczniu. Spodziewamy się spadku głównego indeksu z 1,1% do 0,8%r/r związanego z cenami energii. Ustawa uchwalona przez Sejm obniżyła wysokość opłaty przejściowej o 95%, a regulator (URE) nie uchwalił taryf, które pozwoliłyby podnieść pozostałe komponenty rachunku. W efekcie ceny prądu dla większości gospodarstw spadły o ok. 5%. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie stołeczny dystrybutor nie podlega obowiązkom taryfowym. Szacujemy, że wymienione zmiany obniżyły CPI o 0,2pp.
 • Dynamika inflacji bazowej najprawdopodobniej pozostanie słaba – szacujemy utrzymanie poziomu 0,6%r/r. Będzie to jednak efekt podwyżek niektórych opłat samorządowych czy cen biletów (powiązanych z wyższymi cenami prądu), a ogólny trend dalej pozostanie negatywny.

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu niemieckie i amerykańskie obligacje kontynuowały umocnienie (5-7pb na długim końcu), a para €/US$ od początku miesiąca cofnęła się z 1,15 do 1,13. To efekt obaw o koniunkturę w strefie euro (po serii słabych danych za 4kw18 i sporego obniżenia prognoz wzrostu KE dla europejskich gospodarek), a także odwołania spotkania dot. rozmów handlowych D.Trumpa i X.Jinponga. Reakcja złotego na wydarzenia z zagranicy była umiarkowana - €/PLN waha się blisko 4,31, czyli poziomów z początku lutego. Lekko wzrosły spready POLGBs wobec krzywej niemieckiej (3pb na długim końcu) – na większe umocnienie nie pozwoliła spora podaż SPW na aukcji sprzedaży (PLN5mld).

Rozmowy handlowe USA w centrum uwagi rynków

 • Do końca miesiąca uwagę inwestorów najprawdopodobniej skupi polityka handlowa USA, szczególnie w relacji z Chinami (1 marca kończy się obecny rozejm). Publikowane w najbliższych dniach dane w naszej ocenie potwierdzą np. słabą koniunkturę w strefie euro na przełomie roku, więc ich wpływ na wyceny powinien być mały. Ostatnie komentarze z Kongresu USA sugerują natomiast, że doszło do postępów w opracowaniu trwałego porozumienia budżetowego. Uważamy że w takim otoczeniu rentowności niemieckich obligacji utrzymają się na niskim poziomie lub jeszcze spadną. Prawdopodobnie wzrośnie natomiast spread między papierami amerykańskimi i niemieckimi. Na początku tygodnia spodziewamy się również utrzymania €/US$ blisko 1,13 lub dalszego spadku pary.
 • Uważamy, że koniunktura w strefie euro nieznacznie poprawi się po nieudanej 2poł18 – możemy liczyć przynajmniej na wygaśniecie czynników przejściowych (np. niskiej żeglowności Renu, uderzającej w transport), które osłabiły gospodarki strefy euro pod koniec 2018. Mogą pojawić się niewielkie zaskoczenia na plus w kolejnych miesiącach, co oznaczałoby zatrzymanie spadków rentowności oraz €/US$. Ryzykiem dla takiego scenariusza pozostaje jednak polityka handlowa USA oraz fakt iż poza wygaśnięciem czynników  jednorazowych nie ma sygnałów odbicia w globalnym handlu, tak istotnym dla gospodarki europejskiej.

Szczegóły poluzowania fiskalnego w Polsce kluczowe dla POLGBs

 • W tym tygodniu spodziewamy się dalszego wzrostu spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej (w podobnej jak tydzień temu skali). Odzwierciedla to niekorzystny dla gospodarek wschodzących sentyment na rynkach oraz zbliżającą się aukcję zamiany w kraju (21 lutego). Publikowane w tym tygodniu dane z Polski powinny potwierdzić, że szanse na poluzowanie polityki NBP są niskie. Dużym ryzykiem dla wycen są plany zapowiadanego przez rząd poluzowania fiskalnego. Nie znamy daty publikacji, ale różne źródła mówią o przełomie lutego i marca oraz rozwiązaniu na miarę drugiego „500+”. Prawdopodobnie większe koszty budżetowe dotkną 2020, niemniej jednak bardzo pozytywny obraz strony fiskalnej może się odwrócić.
 • W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) co najmniej do końca miesiąca. Z uwagi na relatywnie mniejszy udział obrotu sektora motoryzacji w krajowym przemyśle, czy niskie powiazania handlowe z USA złoty powinien radzić sobie lepiej niż inne waluty regionu wobec obaw o podniesienie ceł na import aut z UE do USA. Korelacja złotego z dolarem powinna pozostać w najbliższych dniach istotna (mocny dolar = słaby złoty).

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej