Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
sie
2019

Rynki czekają na konferencje Fed w Jackson Hole. Poprawa aktywności w krajowej gospodarce po czerwcu.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI – spodziewamy się spadku głównego wskaźnika dla strefy euro (composite) z 51,5 do 51,2pkt. Będzie on związany z pogorszeniem się ocen w usługach, gdzie prognozujemy spadek z 53,2 do 52,7pkt. Dane najprawdopodobniej podtrzymają awersję do ryzyka oraz silne wyceny na rynkach długu.

Więcej
21
sie
2019

Upadek rządu we Włoszech. Poprawa koniunktury w krajowym przemyśle po czerwcu.

Premier Włoch G.Conte podał się wczoraj do dymisji, uprzedzając głosowanie o wotum nieufności. Dziś prezydent S.Matarella rozpocznie konsultacje mające na celu utworzenie alternatywnej koalicji.

Więcej
20
sie
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech w reakcji na techniczną recesję. Wzrost dynamiki płac w Polsce po słabym czerwcu.

Minister Finansów O.Scholz zasugerował, że Niemcy są skłonni powiększyć wydatki o €50mld i wejść w deficyt budżetowy (ok 1,5%PKB) w momencie przedłużania się spowolnienia.

Więcej
19
sie
2019

Słaba koniunktura w strefie euro. Odbicie w danych z Polski po słabym czerwcu.

W tym tygodniu rynkową uwagę przyciągnie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole. Wśród prelegentów znajdą się prezesi głównych banków centralnych, nie znamy jednak jeszcze agendy ich wystąpień.

Więcej
16
sie
2019

EBC zapowiada silny pakiet działań we wrześniu. Wzrost inflacji bazowej w Polsce prawdopodobnie spowolni.

Prezes Banku Finlandii O.Rehn zapowiedział, że we wrześniu przygotowany zostanie silny pakiet rozwiązań łagodzących politykę pieniężną, który przebije bieżące rynkowe oczekiwania.

Więcej
13
sie
2019

Przecena walut rynków wschodzących trwa. Dalszy spadek indeksu ZEW.

Dziś poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
12
sie
2019

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
9
sie
2019

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Więcej
8
sie
2019

Kolejny dzień spokoju na rynkach. Poprawa chińskiego eksportu może być nietrwała.

Dynamika chińskiego eksportu wzrosła z -1,3% do 3,3%r/r (konsensus -1%), import odbił z -7,4% do -5,6%r/r (konsensus -9%). Zaskoczenie związane jest jednak głównie z obrotem surowcami energetycznymi np. ropą naftową, węglem oraz produkty rolnymi, czy nawozami.

Więcej
7
sie
2019

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 12-18.02.2019

12 lut 2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

  • W ub. tygodniu niemieckie i amerykańskie obligacje kontynuowały umocnienie, a kurs €/US$ od początku miesiąca cofnął się z 1,15 do 1,13. To efekt obaw o koniunkturę w strefie euro oraz eskalacji konfliktu handlowego USA i Chin. Reakcja złotego na wydarzenia z zagranicy była umiarkowana - €/PLN wahał się blisko 4,31, tj. na analogicznych poziomach jak na początku lutego. Lekko wzrosły spready POLGBs wobec krzywej niemieckiej (3pb na długim końcu) – na większe umocnienie nie pozwoliła spora podaż SPW na aukcji sprzedaży (PLN5mld).
  • W najbliższym czasie uwagę inwestorów skupi polityka handlowa USA wobec Chin i UE. 1 marca zakończy się rozejm z Chinami. Do 17 lutego administracja USA opublikuje raport dotyczący importu aut do USA, to kolejny krok w negocjacjach handlowych USA/UE. Raport pokaże czy wzrosło ryzyko ceł na auta i zawieszenia lipcowego porozumienia Trump-Junker. Globalne rynki długu wyceniają scenariusz spowolnienia, ale nie recesji, teoretycznie nie ma miejsca na dalsze umocnienie, problem w tym że brak oznak odbicia, poza lekkim odreagowaniem w Eurolandzie po wygaśnięciu czynników jednorazowych. W USA widać postępy w opracowaniu trwałego porozumienia budżetowego. Uważamy że w takim otoczeniu rentowności niemieckich obligacji utrzymają się na niskim poziomie lub jeszcze spadną. €/US$ utrzyma się blisko 1,13 lub dalej spadnie.
  • W tym tygodniu spodziewamy się wzrostu spreadu POLGBs do Bunda z uwagi na wzrost podaży na aukcji zamiany (21 lutego) i możliwy negatywy wpływ mocnego dolara. Niska inflacja podtrzyma oczekiwania na stabilizację stóp NBP w kolejnych latach. Ryzykiem dla wyceny długu jest wzrost wydatków fiskalnych. Rząd ma ogłosić nowe programy na przełomie lutego i marca – koszty mogą być zbliżone do programu „500+”. To znaczna ekspansja, ale koszty mogą być rozłożone na dwa lata. Bardzo pozytywny obraz strony fiskalnej może się odwrócić, ale rynek bardziej się przejmie gdy PKB spowolni. €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-4,35) do końca miesiąca. PLN będzie mniej wrażliwy niż waluty regionu na ryzyko podniesienia ceł, na import aut z UE do USA bo w Polsce motoryzacja mniej wniosła do ekspansji gospodarki ostatnich lat.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej