Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 19-24.02.2019

19 lut 2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

  • W ubiegłym tygodniu krzywe obligacji na niemieckim, amerykańskim i polskim rynku spłaszczyły się - rentowności długich papierów zakończyły tydzień bez dużych zmian względem poniedziałku. Obligacje o krótkich tenorach osłabiły się. Popyt na długie instrumenty podtrzymała m.in. słaba sprzedaż detaliczna z USA i niepewność związana z przebiegiem rozmów handlowych USA i Chin. Kurs €/US$ zbliżył się do dołka z listopada, ale mimo rozczarowujących danych ze strefy euro nie zdołał go przełamać.W ubiegłym tygodniu złoty zanotował silne jak na ostatnie miesiące osłabienie – €/PLN dotarł do 4,34.
  • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji rentowności Bundów oraz utrzymania się €/US$ blisko 1,13. W najbliższych dniach poznamy kluczowe dane o koniunkturze w strefie euro (np. PMI). Oczekujemy bliskich konsensusowi (słabych) wyników. Po długiej serii zaskoczeń na minus większej reakcji rynku spodziewamy się jednak w razie lepszych od oczekiwań rezultatów. Inwestorzy będą także śledzić przebieg rozmów handlowych USA z Chinami szczególnie, że do końca obecnego rozejmu zostały niecałe 2 tygodnie. Ostatnie informacje wskazują na możliwość przedłużenia przez D.Trumpa rozejmu na okres kolejnych 60 dni.
  • W czwartek odbędzie się aukcja zamiany. Struktura posiadaczy skupowanych obligacji sugeruje duży popyt na przetargu (około PLN7mld) i zasilenie rynku w papiery o długiej zapadalności. To argument za krótkoterminowym wzrostem spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej (ok 5pb). Istotnym ryzykiem dla POLGBs w horyzoncie kolejnych tygodni są plany zapowiadanego przez rząd poluzowania fiskalnego. Prasa mówi iż program poznamy 23 lutego, a kwota obciążeń dla budżetu może być bliska „500+”. Prawdopodobnie większe koszty budżetowe dotkną 2020, niemniej pozytywny obraz sytuacji fiskalnej w Polsce może się odwrócić. Podaż SPW w marcu prawdopodobnie będzie jednak umiarkowana co oznacza, że mimo ryzyka fiskalnego pole do wzrostu rentowności długich POLGBs nie jest w najbliższych tygodniach duże. W tym tygodniu spodziewamy się spadku kursu €/PLN do okolic 4,3150. Złotemu pomóc powinny m.in. publikowane w tym tygodniu dane z kraju – spodziewamy się pewnej poprawy po dość słabych wynikach za grudzień.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej