Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

18
mar
2019

UK opóźni Brexit. FOMC obniży prognozy stóp procentowych.

W tym tygodniu T.May podejmie trzecią próbę przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie. Głosowanie teoretycznie zaplanowane jest na wtorek, jednak należy liczyć się z ryzykiem jego opóźnienia bądź anulowania.

Więcej
15
mar
2019

Parlament UK za opóźnieniem Brexit. Odbicie krajowej CPI efektem wyższych cen żywności i inflacji bazowej.

Brytyjski parlament poparł przedłużenie terminu Brexitu, dużą większością głosów (413 do 202). Bieżący stan prawny nie pozwala określić terminu opuszczenia UE. Głosowanie ujawniło głębokie podziały wewnątrz gabinetu T.May – ośmiu ministrów głosowało przeciw wnioskowi.

Więcej
14
mar
2019

Parlament UK przeciwny no-deal Brexit. Dziś decyzja o opóźnieniu Brexitu.

Wczoraj w brytyjskim parlamencie odbyło się głosowanie nad opuszczeniem UE przez UK bez umowy (tzw. no-deal Brexit). Rząd T.May był temu przeciwny, ale tylko odnośnie pierwotnej daty Brexitu (29 marca 2019). Natomiast taka opcja byłby wciąż możliwa, gdyby do 22 maja 2019 nie udało się ratyfikować jakiejś formy porozumienia z UE.

Więcej
13
mar
2019

Kolejna klęska porozumienia dot. Brexit. Poprawa aktywności w przemyśle strefy euro.

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie z Unią Europejską stosunkiem głosów 391 do 242. Tak duża przewaga głosów praktycznie uniemożliwia ponowne poddanie pod głosowanie tego porozumienia w najbliższym czasie (wcześniej spekulowano o takim scenariuszu). Wzrosły także szanse na odwołanie rządu T.May i przedterminowe wybory.

Więcej
12
mar
2019

Parlament UK odrzuci porozumienie dot. Brexit. NBP już nie bagatelizuje wojen handlowych w swoich projekcjach.

Wczoraj premier T.May przedstawiła szczegóły renegocjowanego porozumienia z Unią Europejską. Od dotychczasowej jego wersji różni się ono nieznacznie. Deklaracja polityczna towarzysząca porozumieniu (tzw. joint statement) w większym stopniu podkreśla tymczasowy charakter okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE (tzw. Irish Backstop).

Więcej
11
mar
2019

Brexit w centrum uwagi. Słaby przemysł w Niemczech, lepiej w Eurolandzie. Nowe projekcje NBP bliskie naszym prognozom.

We wtorek odbędzie się ponowne głosowanie nad porozumieniem Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Premier. T.May nie udało się wynegocjować lepszych warunków tej umowy, więc z dużym prawdopodobieństwem nie zyska ona poparcia parlamentu. W takiej sytuacji, w środę posłowie zagłosują, czy Wielka Brytania ma opuścić Unię bez umowy (tzw. no-deal Brexit).

Więcej
8
mar
2019

EBC uruchamia kolejny program TLTRO. Spodziewamy się wysokiego wzrostu płac w USA.

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC ogłosiła wprowadzenie nowych dwuletnich operacji typu TLTRO od września 2019 do marca 2021. Program najprawdopodobniej wspomoże sektor bankowy w gospodarkach peryferyjny (w szczególności w borykających się z problemami Włoszech i Portugalii).

Więcej
7
mar
2019

Projekcja inflacji wspiera neutralne nastawienie RPP. Doniesienia Bloomberga sugerują obniżenie projekcji EBC.

Dzisiaj poznamy decyzję EBC. Agencja Bloomberga powołując się na nieoficjalne źródła (najprawdopodobniej na zasadzie kontrolowanego przecieku) wskazała, że zespół ekonomistów banku opracował rekomendacje dotyczące dalszych losów programu TLTRO. Artykuł sugeruje publikację wyników prac na bieżącym posiedzeniu bądź w kwietniu.

Więcej
6
mar
2019

Bardzo dobra kondycja branż usługowych w USA. Istotnie niższa ścieżka CPI w nowej projekcji NBP.

Indeks ISM dla sektora usług wzrósł z 56,7 do 59,7pkt, istotnie powyżej rynkowych prognoz (57,4pkt). Był to efekt poprawy komponentów opisujących bieżącą aktywność (z 59,7 do 64,7pkt) oraz nowe zamówienia (z 57,7pkt do 65,2pkt).

Więcej
5
mar
2019

Władze Chin sygnalizują niższy wzrost w 2019. Agencje ratingowe przestrzegają przed wzrostem deficytu w Polsce.

Komunistyczna Partia Chin (KPC) obniżyła cel dla wzrostu gospodarczego na 2019. Wcześniej kształtował się on na poziomie 6,5%, obecnie to przedział 6-6,5%r/r. Zmienione zostały również priorytety dla polityki fiskalnej. KPC zapowiedziała obniżenie podatków np. VAT, o łącznej wartości ok US$300mld.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

27 lut 2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

  • Ubiegły tydzień przyniósł małe zmiany na rynkach. Inwestorzy czekali na postępy w rozmowach handlowych USA i Chin, a nowe informacje pojawiły się dopiero w weekend. Dane z Eurolandu pokazały odbicie usług i dalsze załamanie w przemyśle. Większej reakcji rynkowej nie wywołały minutes Fed i EBC. Zapowiedź „pakietu wyborczego na miarę nowego 500+” o którym pisaliśmy od paru tygodni spowodowała ograniczone osłabienie polskiego długu na początku tego tygodnia.
  • Weekendowe komentarze Prezydenta Trumpa sugerują istotne postępy w negocjacjach handlowych z Chinami, a może nawet bliskość porozumienia. To informacje pozytywne dla dolara (można bowiem zakładać, że warunki porozumienia będą dla USA przynajmniej umiarkowanie korzystne). Z drugiej strony wypowiadający się w tym tygodniu przedstawiciele Fed najprawdopodobniej potwierdzą łagodne nastawienie. Publikowane dane makro z głównych gospodarek powinny mieć umiarkowane przełożenie na wyceny. Taki scenariusz wskazuje na utrzymanie się €/US$ blisko 1,13 do końca tygodnia. Rentowności obligacji na rynkach bazowych powinny zanotować niewielkie wzrosty (do 5pb na długim końcu).
  • Wygrały kalkulacje polityczne a nie głos minister finansów, w efekcie zapowiedziano poluzowanie fiskalne w Polsce większe od 2016. W naszej ocenie wpłynie to na krajowe obligacje poprzez: 1) wzrost stawek IRS (dotychczas wyceniały małe prawdopodobieństwo spadku stóp) i 2) podniesienie się asset swapów na długim końcu. Pole do wzrostu rentowności jest ograniczone z uwagi na bezpieczną sytuację budżetową w tym roku (deficyt <2%PKB) i znacznie sfinansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych (np. jest bufor lepszego wykonania z 2018 i zysk NBP).
  • Doniesienia o postępach w rozmowach handlowych USA z Chinami są korzystne dla walut rynków wschodzących (szczególnie, że wśród dyskutowanych środków jest prawdopodobnie ograniczenie sztucznego osłabiania juana). Z drugiej strony planowane poluzowanie fiskalne w kraju wygasi oczekiwania na obniżki stóp NBP a to bardzo szkodziło PLN szczególnie w relacji do innych walut regionu. W naszej ocenie oznacza to, że €/PLN utrzyma się w ramach obecnej  konsolidacji nawet do końca marca. Ryzyko wzrostu pary do górnego ograniczenia konsolidacji (4,35) krótkoterminowo pozostaje istotne.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej