Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

27 lut 2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

  • Ubiegły tydzień przyniósł małe zmiany na rynkach. Inwestorzy czekali na postępy w rozmowach handlowych USA i Chin, a nowe informacje pojawiły się dopiero w weekend. Dane z Eurolandu pokazały odbicie usług i dalsze załamanie w przemyśle. Większej reakcji rynkowej nie wywołały minutes Fed i EBC. Zapowiedź „pakietu wyborczego na miarę nowego 500+” o którym pisaliśmy od paru tygodni spowodowała ograniczone osłabienie polskiego długu na początku tego tygodnia.
  • Weekendowe komentarze Prezydenta Trumpa sugerują istotne postępy w negocjacjach handlowych z Chinami, a może nawet bliskość porozumienia. To informacje pozytywne dla dolara (można bowiem zakładać, że warunki porozumienia będą dla USA przynajmniej umiarkowanie korzystne). Z drugiej strony wypowiadający się w tym tygodniu przedstawiciele Fed najprawdopodobniej potwierdzą łagodne nastawienie. Publikowane dane makro z głównych gospodarek powinny mieć umiarkowane przełożenie na wyceny. Taki scenariusz wskazuje na utrzymanie się €/US$ blisko 1,13 do końca tygodnia. Rentowności obligacji na rynkach bazowych powinny zanotować niewielkie wzrosty (do 5pb na długim końcu).
  • Wygrały kalkulacje polityczne a nie głos minister finansów, w efekcie zapowiedziano poluzowanie fiskalne w Polsce większe od 2016. W naszej ocenie wpłynie to na krajowe obligacje poprzez: 1) wzrost stawek IRS (dotychczas wyceniały małe prawdopodobieństwo spadku stóp) i 2) podniesienie się asset swapów na długim końcu. Pole do wzrostu rentowności jest ograniczone z uwagi na bezpieczną sytuację budżetową w tym roku (deficyt <2%PKB) i znacznie sfinansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych (np. jest bufor lepszego wykonania z 2018 i zysk NBP).
  • Doniesienia o postępach w rozmowach handlowych USA z Chinami są korzystne dla walut rynków wschodzących (szczególnie, że wśród dyskutowanych środków jest prawdopodobnie ograniczenie sztucznego osłabiania juana). Z drugiej strony planowane poluzowanie fiskalne w kraju wygasi oczekiwania na obniżki stóp NBP a to bardzo szkodziło PLN szczególnie w relacji do innych walut regionu. W naszej ocenie oznacza to, że €/PLN utrzyma się w ramach obecnej  konsolidacji nawet do końca marca. Ryzyko wzrostu pary do górnego ograniczenia konsolidacji (4,35) krótkoterminowo pozostaje istotne.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej