Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Władze Chin sygnalizują niższy wzrost w 2019. Agencje ratingowe przestrzegają przed wzrostem deficytu w Polsce.

5 mar 2019

Komunistyczna Partia Chin (KPC) obniżyła cel dla wzrostu gospodarczego na 2019. Wcześniej kształtował się on na poziomie 6,5%, obecnie to przedział 6-6,5%r/r. Zmienione zostały również priorytety dla polityki fiskalnej. KPC zapowiedziała obniżenie podatków np. VAT, o łącznej wartości ok US$300mld.

Wiadomości zagraniczne

Chiny: KPC sygnalizuje niższe tempo wzrostu. Drobna ekspansja fiskalna.

 • Komunistyczna Partia Chin (KPC) obniżyła cel dla wzrostu gospodarczego na 2019. Wcześniej kształtował się on na poziomie 6,5%, obecnie to przedział 6-6,5%r/r. Zmienione zostały również priorytety dla polityki fiskalnej. KPC zapowiedziała obniżenie podatków np. VAT, o łącznej wartości ok US$300mld. Równolegle najprawdopodobniej zmniejszone zostaną wydatki związane z inwestycjami infrastrukturalnymi. Według premiera Li Keqiang deficyt wzrośnie z 2,6% do 2,8%PKB tj. niżej niż zakładała prognoza ING (3%).

USA: Silna kondycja sektora usług.

 • Dzisiaj poznamy wartość indeksu ISM dla sektora usług w lutym. Spodziewamy się wzrostu wskaźnika z 56,7 do 57,4pkt. (tj. zgodnie z konsensusem). Sektor usług w USA powinien w istotnie mniejszym stopniu odczuwać zawirowania w polityce handlowej niż firmy przemysłowe, wsparcia dla aktywności dostarcza m.in. silniejszy wzrost wynagrodzeń na rynku pracy. 

Wiadomości krajowe

Rating: Agencje przestrzegają przed wzrostem deficytu.

 • Agencja ratingowa Fitch wskazała, że wprowadzenie programów wchodzących w skład tzw. piątki Kaczyńskiego kształtuje istotne ryzyko osiągnięcia przez deficyt progu 3%PKB w 2020. W naszej ocenie szacunki agencji są nadmiernie pesymistyczne – szacujemy że saldo finansów publicznych zamknie się z deficytem 2,2-2,5%.
 • Również agencja Moody’s poinformowała o przeprowadzeniu zmian w ocenach cząstkowych dla ratingu A2-. Obniżeniu uległa ocena cząstkowa związana z otoczeniem instytucjonalnym – agencja uzasadnia zmianę silniejszym zaangażowaniem państwa w gospodarce oraz podwyższoną niepewnością odnośnie zmian politycznych. Analitycy Moody’s podkreślili także ocena perspektyw fiskalnych jest stabilna, a wsparciem dla ratingu jest również stabilność makroekonomiczna.
 • W naszej ocenie komentarze obydwu agencji sugerują niewielkie szanse na pozytywne zmiany ratingu w nadchodzącym roku, nie jest to zaskoczenie w roku wyborczym.

Budżet: Zwolnienie z PIT dla osób poniżej 26 lat wejdzie w życie latem 2019

 • Premier M.Morawiecki przedstawił szczegóły planowanych zmian w PIT. Zerowa stawka PIT ma zacząć obowiązywać już latem obecnego roku (roczny koszt PLN2-3mld, czyli w samym 2019 ok. PLN1mld). Od 2020 obniżona zostanie natomiast pierwsza stawka PIT z 18 do 17% oraz podwyższone zostaną co najmniej dwukrotnie koszty uzyskania przychodu. Łączny koszt zmian w podatku PIT w 2020 wyniesie ok. PLN11mld. Łączny koszt impulsu fiskalnego w 2020 wyniesie ok. PLN42mld, co podniesie deficyt to poziomu 2,2-2,5%PKB (2020).

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się spadkiem rentowności na rynkach bazowych. To najprawdopodobniej korekta / realizacja zysków po wzrostach w ubiegłym tygodniu. Po kilku dniach nieudanych prób przełamania oporu na 1,14 para €/US$ cofnęła się blisko 1,13. Wsparciem dla dolara była m.in. informacja o obniżeniu celu dla wzrostu PKB Chin na ten rok. POLGBs były natomiast stabilne, a para €/PLN utrzymała się w okolicach 4,30.

Brak zmian w retoryce EBC zatrzyma umocnienie Bundów

 • Najważniejszym wydarzeniem w najbliższych dniach będzie decyzja EBC w czwartek. W naszej ocenie Bank nie zmieni tzw. forward guidance (czyli nadal sugerować będzie podwyżkę stóp w 2poł19), ale zostawi rynek w przekonaniu że w kwietniu zostaną podjęte decyzje ws nowej transzy TLTRO albo zmiany nastawienia.
 • Brak działania w marcu będzie miał wpływ głównie na €/US$ - spodziewamy się wzrostu pary. Pole do ruchu jest niewielkie, bo oczekujemy również wysokiego wzrostu płac w danych z amerykańskiego rynku pracy. W naszej ocenie kurs dotrze maksymalnie do 1,1450. Zmiany krótkich stóp EBC prawdopodobnie w niewielkim stopniu wpłyną na długi koniec krzywej. Wzrost w tym segmencie hamują obawy o koniunkturę. Dlatego uważamy, że rentowności Bundów mogą nieznacznie wzrosnąć, brak działania w marcu może być pewnym rozczarowaniem dla rynku, chociaż bliskość decyzji w kwietniu ograniczy taki ewentualny ruch.
 • Perspektywy zmian kursu €/US$ i rentowności Bundów w kolejnych miesiącach zależą przede wszystkim od sytuacji gospodarczej w strefie euro. Dotychczas pojawiły się sygnały stabilizacji popytu wewnętrznego (np. wzrost indeksów PMI w usługach), spadło też ryzyko związane z polityką handlową USA. Jest więc szansa, że indeksy koniunktury dla strefy euro w najbliższych miesiącach poprawia się. W naszej ocenie oznacza to ograniczony wzrost rentowności obligacji na rynkach bazowych i kursu €/US$ w 2poł19.

€/PLN w trendzie bocznym, wzrost spreadu POLGBs wobec Bunda

 • Uważamy, że para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) co najmniej do końca kwartału. Przekaz z posiedzenia RPP w naszej ocenie potwierdzi nieco mniej łagodne nastawienie Rady, jakie usłyszeliśmy po ogłoszeniu wydatków wyborczych (brak zmian stóp nawet do końca jej kadencji) i nie wpłynie na wycenę PLN. Zmiana celu dla wzrostu PKB Chin na ten rok nie powinna mieć większego wpływu na wyceny walut rynków wschodzących gdyż była oczekiwana. W kolejnych miesiącach oczekujmy wyższej zmienności €/PLN, która odzwierciedlać będzie prognozowany przez nas wzrost €/US$ w 2poł19, para prawdopodobnie utrzyma się jednak stosunkowo blisko 4,30.
 • Uważamy, że posiedzenie RPP nie wpłynie na złotowe stawki IRS. Na początku tygodnia spodziewamy się również niewielkich zmian spreadu wobec krzywej niemieckiej. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak stosunkowo dużą podaż w marcu (3-5 mld wobec 5 mld na aukcjach sprzedaży w lutym), pomimo wysokiego stopnia sfinansowania deficytu. Dlatego widzimy ryzyko dalszego niewielkiego rozszerzenia się spreadów wobec Bunda i asset swapów w marcu. Wzrost rentowności krótkich POLGBs najprawdopodobniej jest już bliski końca (bo nie spodziewamy się zmian krótkich IRS) i w tym tygodniu nie przekroczy 3pb.

Tygodnik

12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej
5
lut
2019

Tygodnik ING 4-10.02.2019

Fed w trybie wait and see. Słaba koniunktura w strefie euro pod koniec 2018.

Więcej
29
sty
2019

Tygodnik ING 28.01-3.02.2019

Stabilizacja na rynkach finansowych. Rozmowy handlowe USA-Chiny i Brexit wyznaczą globalny sentyment.

Więcej
23
sty
2019

Tygodnik ING 22-27.01.2019

Odbicie ryzykownych aktywów bez oznak poprawy globalnej koniunktury. W Polsce stabilizacja PKB w 4kw18 na poziomie 4,8%r/r.

Więcej
16
sty
2019

Tygodnik ING 15-21.01.2019

Brak optymizmu w globalnej gospodarce, niewielki postęp w negocjacjach USA-Chiny. W Polsce rynek nadintepretował słowa RPP. Mocna produkcja przyniesie korektę stawek IRS.

Więcej
8
sty
2019

Tygodnik ING 08-14.01.2019

Nadmierny pesymizm rynków bazowych. Ostatni odczyt CPI podtrzyma łagodne nastawienie RPP.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej